Naujienų srautas

Lietuvoje2018.03.17 21:15

Šv. Patriko dieną Vilnelė nusidažė žaliai

Šeštadienį Airijos gyventojai ir jiems simpatizuojantys viso pasaulio žmonės švenčia Šv. Patriko dieną. Airijos globėjo diena – oficiali šventė pačioje Airijoje, bet triukšmingai švenčiama ir už Atlanto, ir Europoje bei Azijoje. Kaip ir kasmet, Airijos šventė minima ir Lietuvoje. Sostinėje upė Vilnelė tradiciškai nusidažė žalia spalva.

Šventėje vyrauja airiški atributai, rengiamasi žalios spalvos drabužiais.

BNS nuotr.

Pasveikino Lietuvos vadovai

Airiją nacionalinės šventės sveikina ir Lietuvos vadovai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sveikindama Airijos Prezidentą Michaelį D. Higginsą nacionalinės šventės proga, pabrėžė, kad Lietuva vertina, jog abiejų šalių piliečių bendradarbiavimas ir visapusis valstybių dialogas plečiasi. Anot prezidentės, prie to prisideda bendras sėkmingas darbas žemyno, ekonomikos ir saugumo darbotvarkės klausimais Europos Sąjungoje.

Valstybės vadovė palinkėjo, kad, puoselėjant dvišalius ryšius, atsivertų dar daugiau galimybių lietuviams ir airiams dalyvauti bendroje veikloje, kultūros, švietimo, studentų mainuose, įgyvendinti naudingas, prie valstybių ir žemyno gerovės prisidėsiančias verslo, mokslo ir inovacijų idėjas.

BNS nuotr.

Premjeras Saulius Skvernelis Airijos žmonėms palinkėjo gerovės bei klestėjimo. „Džiaugiuosi, kad mus sieja ilgalaikiai draugiški ryšiai, sėkmingas dvišalis bendradarbiavimas  vyrauja tiek Europos, tiek tarptautiniame kontekste. Esu įsitikinęs, kad tokioje draugiškumo dvasioje Airijos ir Lietuvos partnerystė, tarpusavio pasitikėjimas, glaudus bendradarbiavimas bei mūsų žmonių bendravimas ateityje tiks stiprės“, – sakoma premjero sveikinime.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasveikino Airijos vicepremjerą, užsienio reikalų ir prekybos ministrą Simoną Coveney`į bei palinkėjo Airijai ir jos žmonėms sėkmės ir gerovės.

„Lietuva vertina draugiškus ir abipusiai naudingus santykius su Airija, kuriuos praturtina ir gausi bei dinamiška lietuvių bendruomenė Airijoje. Matome potencialą plėsti mūsų bendradarbiavimą informacinių technologijų, gyvybės mokslų, universitetų, studentų ir miestų mainų srityse“, – sakė užsienio reikalų ministras.

Tėvynės krikštytojo mirties diena

Spalvingi paradai, skirti Šv. Patriko dienai, išgarsino šią šventę Jungtinėse Valstijose bei Kanadoje, kur airiai turi milžinišką išeivių bendruomenę.  Kadaise išvaryti iš savo salos skurdo ir bado, dabar airiai plačiai švenčia savo tėvynės krikštytojo mirties dieną.  Tvirtinama, kad pirmasis Airijos krikštytojas, sėkmingai dirbęs šį darbą apie 30 metų, ramiai numirė tapęs vyskupu savo lovoje 461-ųjų kovo 17-ąją.

Nacionaline žalia Airijos spalva išdabinti paradai dabar vyksta ne tik pačioje Airijoje bei šiaurės Amerikoje, bet ir kitose šalyse kur gyvena daug išeivių iš Airijos ir jų palikuonių.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tiesa, viena jų tradicijų – Šv. Patriko dienos proga leidžiamas smarkus lėbavimas kai kur pridaro nemažų problemų.  Ta proga airiai prisimena ir nacionalinį simbolį – trilapį dobilą. Per šventę jis dažnai atsiduria alaus bokalo ar viskio taurės dugne.

Airiškų dobilų kupstą iš Airijos premjero rankų gavo ir Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas. Nelengvą airių imigrantų Jungtinėse Valstijose dalią priminė premjero Leo Varadkaro bei prezidento D. Trumpo diskusijos, kaip spręsti nelegalių migrantų iš Airijos klausimą. 

Airiškų šaknų turi maždaug penktadalis amerikiečių, bet grynai iš Airijos atvykusių nelegalų nėra daug.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi