Lietuvoje

2018.03.15 14:33

Seimui teikiamos Darbo kodekso pataisos

LRT.lt 2018.03.15 14:33

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Darbo kodekso pataisas, įtvirtinančias reikalavimą į vadovaujamas ir specialistų pareigas viešajame sektoriuje skelbti viešas atrankas.

Šalies vadovė šią savaitę su ekspertais aptarė viešojo valdymo klausimus bei pribrendusią būtinybę užtikrinti šiame sektoriuje kuo daugiau skaidrumo ir atvirumo, pažabojant korupciją ir nepotizmą. Nors vyriausybė ruošiasi reformuoti viešąjį sektorių, tačiau permainos turi pasiekti ne tik valstybės tarnybą, bet ir tuos tarnautojus, kurie dirba darbo sutarčių pagrindu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pagal prezidentės siūlomą naują tvarką viešos atrankos turi būti skelbiamos į vadovaujamas ir specialistų pareigas valstybės ir savivaldybių institucijose bei įstaigose, taip pat valstybės ir savivaldybių įmonėse bei valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse. Pataisų tikslas – užtikrinti, kad darbuotojų paieška būtų vykdoma viešai ir pagal aiškius kriterijus. Kol kas konkursai yra privalomi tik į vadovų, jų pavaduotojų ir buhalterių pareigybes.

Kaip rodo tyrimų ir apklausų duomenys, priimant darbuotojus į pareigas viešajame sektoriuje pirmenybė neretai teikiama pažintims, giminystės ryšiams arba partinei priklausomybei, o darbuotojų kaitą dažnai lemia politiniai ciklai.

Beveik pusė šio sektoriaus tarnautojų pripažįsta susidūrę su situacija, kai politikai protegavo savo partijų narius, kad šie būtų paskirti eiti pareigas. Yra tokių savivaldybių, kuriose daugiau nei trečdalis administracijos darbuotojų priklauso tai pačiai partijai.

Specialiųjų tyrimų tarnybos duomenimis, 17,66 proc. savivaldybių administracijų darbuotojus sieja santuokos ar kiti giminystės ryšiai. Dažnai šie ryšiai lemia ir nepagrįstą administracinio aparato didėjimą, o tai žmonėms sukelia abejonių dėl biudžetinių įstaigų ir savivaldybių darbuotojų priimamų sprendimų.

Didinti viešojo sektoriaus atvirumą ir nepriklausomumą nuo politinių ciklų Lietuvai yra rekomendavusi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, siūlydama užtikrinti atvirą ir skaidrią atranką, grindžiamą objektyviais kriterijais.

Iki Darbo kodekso pataisų įsigaliojimo vyriausybė turi patvirtinti konkursų į pareigas paskelbimo, organizavimo ir vykdymo aprašą. Atrankos turėtų būti lanksčios, skaidrios ir sudaryti sąlygas viešajame sektoriuje įsidarbinti kompetentingiems kandidatams.