Lietuvoje

2018.03.15 10:58

Seimo etikos sargai nesiūlo perbalsuoti dėl M. Basčio

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) Seimui nesiūlo perbalsuoti dėl Mindaugo Basčio, anot komisijos pirmininkės Ritos Tamašunienės, EPK siūlys papildyti Seimo statutą ir aiškiai parašyti, kad slapto balsavimo biuletenio viešinti negalima.

„Komisija išreiškia nuomonę, kad mes neigiamai vertiname elgesį Seimo narių, kuris galėjo pažeisti slapto balsavimo principus, ir mes siūlome pataisyti statutą ir įrašyti, kas yra slaptas balsavimas, kad su biuleteniu draudžiama atlikti bet kokius veiksmus, kurie galėtų atskleisti balsavimo paslaptį, nei prieš tai, nei po to“, – prieš Seimo posėdį ketvirtadienį teigė ji.

Komisijos pirmininkė pabrėžė, kad tai nedraus parlamentarams reikšti nuomonės, atskleisti kaip jis balsavo, tačiau neleis viešinti slapto balsavimo biuletenio, nei prieš, nei po balsavimo.

R. Tamašunienė pabrėžė, kad nors kai kurie komisijos nariai ragino perbalsuoti dėl M. Basčio, galiausiai nuspręsta, kad to nereikia, nes atsirastų teisinis precedentas, kuomet pasinaudojus kokiu nors nederamu elgesiu, ateityje būtų siūlomi perbalsavimai.

„To negalima leisti“, – teigė politiko ir pridūrė, kad M. Bastys ketvirtadienio rytą kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisija (VRK) dėl jo mandato panaikinimo.

„Tad toks veiksmas būtų netekęs prasmės, būtų visuomenės akių dūmimas, kad mes čia bandome kažką perbalsuoti“, – teigė ji.

Į EPK kreipėsi Seimo pirmininkas V. Pranckietis

Trečiadienį svarstę Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio prašymą ištirti, ar balsuojant dėl M. Basčio apkaltos buvo pažeistas slaptumo principas ir ar tai galėjo turėti įtakos balsavimo rezultatams, komisijos nariai sprendimo nepriėmė – jį atidėjo ketvirtadienio rytui.

Diskusijos dėl perbalsavimo kilo po to, kai du Seimo nariai viešai paskelbė slapto balsavimo biuletenius.

Nesutapo etikos sargų nuomonės, komisijoje dirbantys konservatoriai siūlė perbalsuoti dėl M. Basčio, nepaisant to, kad jis trečiadienį paskelbė pats pasitraukiantis iš Seimo.

Jeigu Seimo narys paviešina, kaip balsavo per slaptą balsavimą, tai galima laikyti slapto balsavimo principo pažeidimu, trečiadienį pareiškė Seimo Teisės departamento vadovas Andrius Kabišaitis.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas trečiadienį užregistravo Seimo protokolinio nutarimo projektą, kad balsavimo dėl M. Basčio rezultatai turi būti paskelbti negaliojančiais.