Lietuvoje

2018.03.16 12:10

R. Karbauskis mitinge: jei Seimo pirmininkui gėda, jis gali atsistatydinti

BNS, LRT.lt, ELTA 2018.03.16 12:10

Po Seimo balsavimo dėl parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos rezultatų ketvirtadienį žmonės susirinko į mitingą „Mes kaltinam!“. Nepriklausomybės aikštėje ketvirtadienio popietę buvo apie šešis tūkstančius žmonių. Aikštėje ant scenos kalbant Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui minia skandavo šūkius „Gėda!“ ir „Ką tu galvoji?“. Į mitingą atvykęs „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tikino pirmalaikiams rinkimams nematantis priežasties ir negailėjo kritikos „politinės patirties stokojančiam“ V. Pranckiečiui.

Seimo pirmininkas per mitingą teigė, kad jį, kaip ir susirinkusiuosius į aikštę prie Seimo, atvedė gėda.

„Pasakysiu viena, kas jus ir mus čia atvedė. Mus čia atvedė gėda. Ar man gėda dėl Basčio? Ar man gėda dėl Pūko? Ar man gėda dėl Kildišienės? Ar man gėda dėl... Skardžiaus? Atėjau, nes man tikrai gėda būti tokio Seimo pirmininku. <...>  Kiek procentų atėjo balsuoti? Ateikim 100 procentų, ateikim, išrinkim tuos, kurių reikia, tada spręskim. Mitingai yra gerai, demokratijos požymis, žmonių galimybė išreikšti savo nuomonę. <...> Mes visi kaltinam, kad blogai dalyvaujame rinkimuose, kad išsirenkame ne tą, ko tikimės“, – sakė V. Pranckietis.

Paklaustas apie priešlaikinius Seimo rinkimus, Seimo pirmininkas vengė tiesaus atsakymo, tačiau vėliau sakė „pritarsiantis pateikimui“. Šį atsakymą minia palydėjo žodžiais „gėda“.

Susirinkusiųjų paklaustas, kaip jis vertina savo kolegą, „valstiečių“ partijos lyderį Ramūną Karbauskį, Seimo pirmininkas teigė, kad jam kartais gėda dėl jo bendrapartiečio sprendimų.

„Man kartais gėda dėl sprendimų, bet dėl paties asmens nereikėtų diskutuoti“, – sakė V. Pranckietis.

Mitingo dalyviai atsinešė plakatų su užrašais „Tautieti, uždrausk valstietį“, „Seimas – ne Naisių kolūkis“, „Tevyne dainų ir artojų – už ką tu mus taip baudi?“, „Žemėje mūsų – Karbauskis rusų“ ir kt.

V. Pranckiečiui pasiūlė atsistatydinti

Valdančiųjų „valstiečių“ vadovas R. Karbauskis sakė, kad jei Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui gėda dėl kai kurių Seimo narių, jis gali atsistatydinti.

„Liūdnai atrodė Seimo pirmininkas šioje scenoje, tai yra faktas, nes tikriausiai nesitikėjo tokios publikos reakcijos, trūksta patirties dar politinės“, – ketvirtadienio vakarą mitinge prie Seimo pareiškė R. Karbauskis. Jo žodžius lydėjo minios šūksniai: „eikit lauk“. 

„Jis nepripratęs turbūt prie tokio publikos reakcijos. Jeigu jam gėda, mes Seime renkam Seimo pirmininką, mes galim išrinkti ir kitą pirmininką, jeigu jam gėda. Jeigu jam gėda, jis turi atsistatydinti. Bet dėl ko jam gėda – aš nelabai suprantu. Jeigu kam įdomu, sprendimas dėl M. Basčio, kad jis pasitrauktų, pasiektas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos dėka“, – teigė R. Karbauskis.

BNS nuotr.

Prieš tai į sceną užlipęs Seimo pirmininkas „valstietis“ V. Pranckietis pareiškė, kad jam gėda dėl kai kurių Seimo narių.

„Pasakysiu vieną, kas jus atvedė į čia, kas mus atvedė į čia. Mus į čia atvedė gėda. Taip. Ar man gėda? Gėda. Ar man gėda dėl Basčio? Ar man gėda dėl Pūko? Ar man gėda dėl Kildišienės? Ar man gėda dėl Skardžiaus? Aš čia atėjau dėl to, kad man irgi gėda“, – kalbėjo parlamento vadovas.

„Man tikrai gėda būti to Seimo pirmininku, kurio norėčiau būti direktoriumi. Tada galėčiau ateiti ir pasakyti – tu balsuoji taip, tu balsuoji taip, visi balsuojame vieningai. Bet, deja, demokratijos kaina yra tokia“, – pridūrė jis.

V. Pranckietis paragino žmones aktyviau dalyvauti rinkimuose, o paklaustas, ar pritartų pirmalaikiams parlamento rinkimams, jis vengė tiesaus atsakymo, o galiausiai pasakė balsuosiantis už iniciatyvos pateikimą Seime.

Tūkstančius žmonių sutraukęs mitingas vyksta reiškiant nepasitenkinimą balsavimu dėl Mindaugo Basčio ir valdančiųjų „valstiečių“ veikla.

R. Karbauskis nemato priežasties pirmalaikiams rinkimams

Ketvirtadienį vykusiame mitinge apie pirmalaikius rinkimus diskutavo politinių partijų lyderiai. 

Opozicinių partijų lyderiai dėliojo argumentus, kodėl reikėtų pirmalaikių rinkimų, ir ragino juos kuo greičiau suorganizuoti. Tačiau „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis tokias kalbas ir ketinimus įvertino skeptiškai. 

Stop kadras

„Pirmalaikių rinkimų aš nebijočiau. Mes juos išloštume“, – teigė susirinkusiai miniai R. Karbauskis ir vėliau pridūrė, kad pirmalaikių rinkimų atveju „valstiečių“ į valdžią pakliūtų net dar daugiau. „Ar norite to“, – į mitingo dalyvius kreipėsi R. Karbauskis. Susirinkusi minia nušvilpė šį jo klausimą.

Tačiau R. Karbauskis suabejojo, ar visi opozicinių frakcijų nariai palaikytų pirmaeilius rinkimus. 

„Aš suprantu, kad visi nori rinkimų, bet jie kainuoja 10 milijonų eurų“, – ironizavo R. Karbauskis, pridurdamas, kad nemato priežasties, kodėl reikėtų šiuo metu pirmalaikių rinkimų.

Jis davė suprasti, kad susirinkusi minia atstovauja tik tam tikrai visuomenės daliai, kuri palaiko opozicines partijas. Jo nuomone, „valstiečių“ dėka buvo išjudinta daug labai svarbių sprendimų valstybei.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas teigė, kad morališkai labai svarbu organizuoti pirmaeilius rinkimus. Lietuvos liberalų sąjūdžio partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas antrino G. Paluckui ir sakė, kad ne esmė, kiek „valstiečių“ ateitų į Seimą po pirmalaikių rinkimų, svarbu reaguoti į klaidą, kuri buvo padaryta nenušalinant Mindaugo Basčio.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad šiuo metu, siekiant normalizuoti situaciją Lietuvos Seime, yra trys dalykai. Tai: įgyvendinta apkalta Artūrui Skardžiui, nepasitikėjimo netekusios Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės nušalinimas bei atsakyti į „Agrokoncerno“ įmonei keliamus klausimus. E. Gentvilas pridūrė, kad ketvirtasis reikalavimas turėtų būti Seimo Pirmininko atsistatydinimas.

Susirinkusi minia labai skeptiškai įvertino R. Karbauskio kalbas. Atsakymai į klausimus, kuriuos uždavė žmonės iš minios, susilaukdavo daug neigiamų šūksnių.

Mitingo vaizdo įrašas:

A. Tapinas: pažiūrėsim, kaip smarkiai visuomenė galės paspausti Seimą

Prasidėjus mitingui jį organizuojančios „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas LRT TELEVIZIJAI teigė, kad Seimo sprendimas dėl Mindaugo Basčio yra gėdingas.

„Seimas pats pripažino, kad sprendimas gėdingas. Atsakomybės stumdymas vieni nuo kitų yra gėdingas. Pasitikėjimas Seimu yra labai žemas. Šiandien pilietinė visuomenė atėjo pakartoti: mielas Seime, tu pasiekei dugną, kažką reikia daryti“, – sakė žurnalistas.

BNS nuotr.

A. Tapinas teigia, kad iš visos Lietuvos buvo surinkti protesto reikalavimai Seimui ir atrinkti dažniausiai pasikartojantys, aktualiausi klausimai.

„Dalis jų susiję su Seimo darbu, kad būtų pakeistas statutas, kad nebūtų tokių slaptų balsavimų kaip dėl M. Basčio. Kitas dalykas – kad Konstitucinio Teismo sprendimai turi būti aukščiau Seimo narių. Trečias dalykas, kad reikia susitvarkyti su Seimo nariais, kurie nelanko darbo – praleidžia posėdžius. Aišku, pats dažniausias, visur skambantis reikalavimas yra pasitikrinti – kalbama apie pirmalaikius Seimo rinkimus. <…> Ir opozicijai irgi reikia pasitikrinti. Ji turi problemų. Ir su savo jaunuoju sparnu viena partija turi problemų. Reikia pasitikrinti. Pažiūrėsim, kaip smarkiai visuomenė galės paspausti Seimą“, – LRT sakė A. Tapinas.

„Šiandien reikalavimus išgirs Seimo vadovas Viktoras Pranckietis, Ramūnas Karbauskis, reikalavimai bus perduoti Seimui. Manau, kad ir LRT, ir „Laisvės TV“, ir kiti kolegos atliks tą „sarginio šuns“ vaidmenį, atliks tarpininko vaidmenį tarp Seimo ir pilietinės visuomenės, ir stebės, kaip tie reikalavimai įgyvendinami. Neužteks Seimo nariams palinksėti galvomis ir pasakyti – o, mes suprantam, kaip smagu, jūs atėjot, mes labai jus gerbiam. Neužteks. Tai yra taikus mitingas, mes ateinam su vėliavom, ne su plytom, bet turim labai aiškius žodžius, ką norim pasakyti mūsų valdžiai“, – teigė žurnalistas.

BNS nuotr.

Policijos pareigūnai prognozavo, kad prie Seimo vyksiančiame mitinge dalyvaus nuo 5 iki 10 tūkst. žmonių.

„Prognozuojame, kad dalyvaus nuo 5 iki 10 tūkst. žmonių“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

Pasak jo, mitingo metu dirbs uniformuoti ir civiliais rūbais vilkintys pareigūnai. Pastarieji ant rankų ryšės užrašus „Dialogo grupė“, bendraus su renginio dalyviais ir stebės įtartinus asmenis.

Policija neatskleižia mitingo metu dirbsiančių pareigūnų skaičiaus – R. Matonis teigia, kad jų bus „tiek, kiek reikia“, kad mitingas vyktų saugiai.

Vilniaus savivaldybės atstovė spaudai Neringa Kolkaitė BNS teigė, kad renginio organizatoriai informavo į mitingą planuojantys surinkti iki 10 tūkst. žmonių.

Atsakingų tarnybų vadovus ketvirtadienį ryte į pasitarimą sukvietęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas paragino žmones protestuoti taikiai ir pabrėžė, kad pareigūnų nusiteikimas – geranoriškas.

„Raginu ir visus mitingo dalyvius išlaikyti rimtį ir viešąją tvarką, savo nuomonę ir pilietinę poziciją reikšti taikiai“, – feisbuke parašė ministras.

„Demokratijos stiprybė – nuomonių skirtumas ir kompromiso ieškojimas debatuose“, – sakė jis.

Su mitingo dalyviais žada susitikti Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Protestą po nesėkmingo antradienio balsavimo dėl parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos ėmėsi rengti žurnalisto Andriaus Tapino įsteigta interneto televizija „Laisvės TV“.

M. Bastys trečiadienį paskelbė atsistatydinantis dėl kilusio ažiotažo.

Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad M. Bastys šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika. M. Bastys savo kaltę neigia – jis tikina, kad sąmoningai nieko nenuslėpė.