Lietuvoje

2018.03.14 15:55

Dėl Seimo nario mandato panaikinimo siūloma įteisinti atvirą balsavimą

ELTA2018.03.14 15:55

Po skandalą sukėlusio slapto balsavimo dėl parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos siūloma dėl parlamentaro mandato panaikinimo įteisinti atvirą balsavimą. 

Tokią Seimo Statuto pataisą įregistravo „valstiečiams“ atstovaujantis Seimo narys Justas Džiugelis. 

Pagal siūlomą projektą, nutarimas dėl asmens pašalinimo iš pareigų (ar Seimo nario mandato panaikinimo) būtų priimamas atviru Seimo narių balsavimu ir laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių. 

„Projekto rengimą paskatino susiklosčiusi prieštaringa situacija, kuomet Seimo nutarimo dėl Seimo nario mandato Mindaugui Basčiui panaikinimo priėmimo metu Seimui balsuojant slaptu balsavimu, neužteko balsų panaikinti Seimo nario mandatą ir tuo pačiu nebuvo atsižvelgta į reikšmingus Konstitucinio Teismo nutarime išdėstytus argumentus dėl Seimo nario įvykdyto šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo ir priesaikos sulaužymo“, – sako projektą parengęs Seimo narys J. Džiugelis. 

Šiuo metu Seimo Statutas numato, kad nutarimas dėl asmens pašalinimo iš pareigų (ar Seimo nario mandato panaikinimo) laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių. 

Kaip ELTA jau skelbė, prezidentė Dalia Grybauskaitė slaptą balsavimą dėl Konstituciją pažeidusio M. Basčio pašalinimo iš Seimo pavadino politiniu spektakliu. Anot jos, tai, kad balsavimas buvo slaptas, sudaro galimybes neskaidriems sandoriams. 

„Pagal Konstituciją slaptas balsavimas yra privalomas tik trimis atvejais: dėl nepasitikėjimo Vyriausybe, premjeru arba vienu iš ministrų. Seimo statute numatytas išplėstas slapto balsavimo atvejų sąrašas sudaro galimybes neskaidriems sandoriams ir manipuliacijoms, todėl kelia pagrįstas abejones“, – teigė D. Grybauskaitė. 

Ji paragino nesidangstyti slaptais balsavimais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.