Naujienų srautas

Lietuvoje2018.03.14 17:31

Keturios opozicinės Seimo frakcijos norėtų pirmalaikių rinkimų

BNS 2018.03.14 17:31

Keturios opozicinės Seimo frakcijos siūlo surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.

Pagal jų įregistruotą Seimo nutarimo projektą, pirmalaikiai rinkimai vyktų birželio 3 dieną.

„Vienintelis kelias paleisti šitą Seimą ir per tris mėnesius organizuoti pirmalaikius Seimo rinkimus. Kito kelio nėra“, – trečiadienį Seime sakė parlamento vicepirmininkė konservatorė Irena Degutienė.

Paramą pirmalaikiams rinkimams pareiškė konservatoriai, liberalai, „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai bei Mišri Seimo narių grupė.

Seimo nutarimo projekte teigiama, kad Lietuvą yra ištikusi parlamentinė krizė, o ją gali išspręsti tik pirmalaikiai rinkimai.

Taip opozicija reaguoja į antradienį Seime vykusį Mindaugo Basčio apkaltos procesą, kai dalis Seimo narių fotografavo savo balsavimo biuletenius, o vėliau juos paviešino. Premjeras Saulius Skvernelis savo „Facebook“ paskyroje pareiškė, kad „visi LVŽS frakcijos nariai, balsavę už M. Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus“,

Pasak parlamento opozicijos atstovų, tokiu būdu valdantieji pažeidė Konstitucijoje įtvirtintą laisvą Seimo nario mandatą.

„Tai ne tik slaptumo pažeidimas. Manau, kad yra svarbesnė nuostata, kuri yra pažeista, – tai Seimo nario laisvė balsuoti pagal sąžinę. Jeigu Seimo narys turi fotografuoti, kaip jis balsavo, parodyti savo frakcijos vadovui arba ministrui pirmininkui, akivaizdu, kad tai organizuotas veiksmas, kuris pažeidžia Seimo nario laisvę“, – teigė konservatorius Gabrielius Landsbergis.

„Tai buvo bandymas kontroliuoti laisvą Seimo nario valią. Vakar pamatėme masinį elgesį ir drąsų frakcijos vadovo, ministro pirmininko teigimą, kad jie žino, turi įrodymus, tai rodo, kad jie kontroliuoja kiekvieno Seimo nario balsavimą. Su tuo sutikti negalima“, – įsitikinęs ir socialdemokratas Juozas Olekas.

Liberalas Eugenijus Gentvilas rėmėsi „valstiečio“ Vytauto Bako interviu žiniasklaidai, kai šis pripažino, kad antradienio rytą per „valstiečių“ frakcijos posėdį kalbėta apie balsavimo biuletenių fotografavimą.

„Mano manymu, tai galimas įstatymo pažeidimas ir Baudžiamajame kodekse numatytų nusikaltimų padarymas“, – sakė jis.

Konservatorė I. Degutienė susidariusią situaciją apibūdino kaip parlamentinę krizę.

„Seime esu ne pirmi metai, apkaltų buvo daug, tačiau tokio organizuoto veiksmo, kaip įvyko vakar, niekada gyvenime nėra buvę“, – teigė ji.

Tuo metu valdančiosios Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis žurnalistams tvirtino nematantis pagrindo pirmalaikiams rinkimams.

„Visi nuskambėję kaltinimai remiasi tik prielaidomis, neturime nei įrodymų, ar kas nors organizavo, ar neorganizavo. Aš irgi turiu daug prielaidų, nuo šios kadencijos pradžios, jeigu paimsime po rinkimų viena frakcija buvo nepatenkinta rinkimų rezultatais. Matau antrą bandymą pirmalaikių Seimo rinkimų“, – sakė jis.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat tvirtino nematantis galimybės ir būtinybės organizuoti pirmalaikius rinkimus.

„Šitas Seimas pajėgus dirbti“, – teigė jis.

Pagal Konstituciją, pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip trimis penktadaliais visų Seimo narių balsų dauguma, tai yra ne mažiau kaip 85 balsais iš 141.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi