Lietuvoje

2018.03.14 11:08

P. Gražulis „Lexus“ pirko grynais: nuslėptas sandoris – įstatymo pažeidimas

15min.lt 2018.03.14 11:08

Seimo narys Petras Gražulis trečiadienį atvyko teisintis etikos sargams. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) aiškinosi, ar politikas pažeidė įstatymą, nuslėpdamas, kad nusipirko gerokai atpigusią mašiną, kurią anksčiau nuomojosi iš parlamentinių lėšų. VTEK išaiškino ne tik įstatymo pažeidimą dėl nuslėpto sandorio. Paaiškėjo, kad 21 tūkst. eurų už „Lexus“ Seimo narys sumokėjo grynais.

P. Gražulis teigia grynais mokėjęs dėl įmonės, iš kurios pirko automobilį, finansinės padėties. Tačiau viešai prieinami duomenys nerodo, kad ši įmonė „faktiškai bankrutuoja“, kaip tvirtina P. Gražulis. Sulaukęs papildomų klausimų apie grynųjų pinigų operaciją, politikas susirinko daiktus ir su žurnalistais nebebendravo.

Bėdos po 15min tyrimo

Politiko „Lexus“ anksčiau buvo nuomojamas iš koldūnų gamintojos „Judex“, taip pat siejamos su P. Gražuliu. Nuomos valstybės pinigais tęsti politikas negalėjo, kai naujos kadencijos Seimas tokią nuomą uždraudė. Bet „Lexus“ nuo P. Gražulio nepabėgo.

Sausį publikuotas 15min tyrimas atskleidė, kad mašina atsidūrė kitoje bendrovėje – „Nordic Via“, veikiančioje naftos produktų sektoriuje ir, be kitų klientų, atstovaujančioje Rusijos koncernui „Rosneft“. P. Gražulis tą pačią mašiną kurį laiką nuomojosi iš asmeninių lėšų, o netrukus ir nusipirko už 21 tūkst. eurų. Tačiau šio sandorio politikas nedeklaravo – jis tai padarė tik sulaukęs 15min tyrimų skyriaus žurnalisto Dovydo Pancerovo klausimų.

Pradinė mašinos vertė buvo kur kas didesnė – gerokai per 30 tūkst. eurų.

Klausiamas, ar už „Lexus“ mokėjo grynais, P. Gražulis atsisakė atsakyti. „Koks jūsų reikalas? Kaip norėjau, kaip susitarėm – taip ir mokėjau“, – tada sakė ilgametis „tvarkietis“.

BNS nuotr.

Pirko grynais

Pats Seimo narys komisijai nurodė sandorio nedeklaravęs dėl žmogiškos klaidos.

„Pirkimo nedeklaravau – pamiršau. Aš tik žmogus, aš ne konservatorius“, – sakė P. Gražulis ir pridūrė, jog sandorius deklaruoti pamiršę yra ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, ir konservatorius Andrius Kubilius.

Su laikinuoju VTEK pirmininku Virginijumi Kanapinsku, priešingai nei su žurnalistais, P. Gražulis pasikalbėjo ir apie mokėjimo būdą. V. Kanapinsko paklaustas, kokiu būdu pirko mašiną, politikas patvirtino 21 tūkst. eurų sumokėjęs grynais – dalimis. Esą įmonės vadovas prašė mokėti grynais, nes įmonė turėjo finansinių problemų.

„Taip, aš pirkau tą automobilį grynais, kadangi įmonė, ta „Nordic“, kaip jos pavadinimas, faktiškai bankrutavo. Aš norėjau daryti pavedimu“, – teisinosi P. Gražulis. Anot jo, per metus taip išmokėta visa suma.

BNS nuotr.

„Faktiškai bankrutuojanti“ įmonė bankroto požymių nerodo

Vis dėlto Registrų centre nėra duomenų, rodančių, kad „Nordic Via“ būtų „faktiškai bankrutuojanti“. Nėra ir duomenų apie jai keliamą ar iškeltą bankroto bylą. Portalo rekvizitai.vz.lt skelbiamais duomenimis, bendrovės apyvarta pastaraisiais metais viršija 3 mln. eurų per metus.

Po komisijos posėdžio P. Gražulis atsisakė į tolesnius klausimus apie „Lexus“ pirkimą. Sulaukęs 15min klausimų, politikas skubiai susirinko daiktus ir išėjo, neatsakydamas nė vieną į klausimą.

Mokėjimo grynais ir „Nordic Via“ finansinės būklės VTEK nevertino – tai nėra komisijos kompetencija. Priešingai nei stambaus sandorio nuslėpimas.

VTEK vienbalsiai nusprendė, kad P. Gražulis pažeidė įstatymą laiku nedeklaruodamas „Lexus“ pirkimo. Tiesa, čia P. Gražulis teisus – VTEK sprendimas jokių rimtų padarinių politikui nesukels.