Lietuvoje

2018.03.13 19:24

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: tai yra iššūkis teisinei valstybei

Paulius Gritėnas, 15min.lt2018.03.13 19:24

Antradienį Seime vykęs balsavimas dėl šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu ir priesaikos sulaužymu kaltinamo Mindaugo Basčio mandato atėmimo baigėsi šio pergale. Už susikompromitavusio M. Basčio pašalinimą iš Seimo balsavo vos kiek daugiau nei pusė (72) Seimo narių. Tam, kad būtų atimtas Seimo nario mandatas, reikalingi trys penktadaliai balsų.

Prieš M. Basčio mandato atėmimą balsavo 21 Seimo narys, 24 susilaikė. Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad šis politikas šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Be to, Valstybės saugumo departamentas nurodė jo ryšius su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

15min komentuodamas situaciją po balsavimo Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas teigė, kad dabar visa atsakomybė krito ant Seimo pečių. Pasak jo, parlamentas pasirinko dirbti kartu su šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu kaltinamu kolega.

„Vertinimą turiu tik vieną. Dar 2004 metais viename nutarimų KT yra pasakęs, kad teisinėje valstybėje asmuo, šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ar sulaužęs Seimo nario priesaiką, neturėtų išvengti konstitucinės atsakomybės, tai yra pašalinimo iš užimamų pareigų“, – sakė D. Žalimas.

„Neturėtų, tai reiškia, kad paprastai neturėtų. Dabar jau pačiam Seimui galvoti, kaip suderinti Seimo nario priesaiką su tuo, kad ji buvo pažeista“, – pastebėjo KT pirmininkas.

Išvada neatšaukiama

D. Žalimo teigimu, jokių abejonių dėl M. Basčio pažeidimų negali būti. Tai jau įvertino KT ir bet kokie vertinimai ar interpretacijos Seime nėra teisinio proceso dalis.

„Turėsime Seime vieną Seimo narį, kurio atžvilgiu yra konstatuota galutinai ir negrįžtamai, kad jis yra sulaužęs priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją. Šitos išvados niekas negali pakeisti joks Seimo sprendimas“, – pažymėjo jis.

KT pirmininkas nesiėmė vertinti tolesnio bendradarbiavimo su Seimu ir pažymėjo, kad jokios nepasitikėjimo apraiškos negali būti pripažįstamos.

„Seimas neturi teisės reikšti nepasitikėjimo KT sprendimais. Tai yra jo politinė valia – toleruoti savo gretose tokį asmenį, kuris yra šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs priesaiką. Tai čia jau pačiam Seimui spręsti, kaip jis organizuos darbą“, – sakė D. Žalimas.

„Tai yra Seimo reputacijos klausimas ir kiek juo pasitiki visuomenė po tokių žingsnių. Tai yra iššūkis teisinei valstybei“, – konstatavo KT pirmininkas.

„Jei panašioje situacijoje atsidurtų bet kuris kitas valstybės tarnautojas, pilietis, dirbantis valstybės paslapčių sferoje, ir būtų nustatyta, kad jis nuslėpė informaciją, šiurkščiai pažeidė įstatymą, tai retoriškai užduokite sau klausimą, ar tas pilietis toliau dirbtų savo pareigose“, – pridūrė D. Žalimas.

Populiariausi