Lietuvoje

2018.03.13 11:00

S. Skvernelis apie R. Paksą: turi būti įgyvendintas EŽTT sprendimas

ELTA 2018.03.13 11:00

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad turi būti įgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas dėl Rolando Pakso. 

„Yra Žmogaus Teisių Teismo sprendimas, kurio mes nesugebame įgyvendinti ir esame linksniuojami kaip valstybė, kuri pažeidinėja žmogaus teises, ir to toleruoti negalima. Dėl to turi būti priimtas sprendimas, atsižvelgiant į Žmogaus Teisių Teismo sprendimą vienareikšmiškai“, – antradienį žurnalistams sakė S. Skvernelis. 

Antradienį Seimo narys konservatorius Jurgis Razma pateikė Seimui Konstitucijos pataisas, kurios leistų per apkaltą iš prezidento posto pašalintam R. Paksui siekti parlamentaro mandato. 

Pagal siūlomas Konstitucijos pataisas, „šiurkščiai pažeidęs Konstituciją arba sulaužęs priesaiką asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, negali būti renkamas Respublikos Prezidentu, taip pat negali eiti pareigų, kurių ėjimo pradžia susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu. Toks asmuo gali būti renkamas Seimo nariu ne anksčiau kaip po dešimties metų nuo pašalinimo iš pareigų ar Seimo nario mandato panaikinimo.“

Siūlomos Konstitucijos pataisos neleistų tokiems asmenims, tarp jų ir R. Paksui, būti Seimo pirmininku ar vicepirmininku. 

Šiuo metu pagal galiojančią konstitucinę doktriną visam laikui Seimo nariu negali būti renkamas asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą.

Konstitucijos keitimo įstatymų projektai svarstomi ir dėl jų balsuojama Seimo posėdyje du kartus, tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip 3 mėnesių pertrauka. Konstitucijos keitimo įstatymo projektas laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už projektą balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių ir jeigu abu kartus balsuoti buvo teikiamas tas pats Konstitucijos keitimo įstatymo projekto tekstas. Nepriimtas Konstitucijos keitimo įstatymo projektas Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiamas ne anksčiau kaip po metų.

Konstitucijos pataisos iniciatoriai mano, kad priėmus siūlomą projektą, būtų ne tik įgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas byloje „Paksas prieš Lietuvą“, bet ir užtikrinta žmonių nuomonės raiškos laisvė.

2015 metais gruodžio 15 d. Seimas nepritarė Konstitucijos 56 straipsnio pataisai, kuri atvertų „tvarkiečių“ lyderiui europarlamentarui R. Paksui galimybę tapti Seimo nariu, primena ELTA. 

Tuomet Seimui pritrūko balsų, kad Konstitucijos pataisa būtų priimta. Už ją balsavo 83 Seimo nariai, prieš buvo 11, susilaikė 13 parlamentarų.