Naujienų srautas

Lietuvoje2018.03.12 20:53

Nutylėjo incidentą Ignalinos atominėje

Išgabenant radioaktyvių atliekas Ignalinos atominėje elektrinėje praėjusių metų pabaigoje įvyko incidentas, apie kurį visuomenė nebuvo informuota. Per bandymus su radioaktyviomis medžiagomis paaiškėjo, kad jų radiacinis lygis yra gerokai didesnis, nei turėtų būti.

15min šaltinių duomenimis, pradėjus iškelti radioaktyvias atliekas paaiškėjo, kad radiacinis jų lygis yra gerokai didesnis nei apskaičiuota, todėl darbas buvo nutrauktas. Jei šios atliekos iš reaktorių būtų sukrautos į konteinerius, kaip ir planuota, galėjo įvykti tam tikra reakcija.

Tiesa, pati elektrinė incidento nedramatizuoja ir sako, kad „įvyko tam tikrų nesklandumų“ perkeliant radiacines medžiagas. Energetikos ministerija sako, kad atominėje elektrinėje vyko „bandymai su radioaktyviosiomis medžiagomis“, kurių metu išryškėjo kai kurie trūkumai.

Vadina tik „nesklandumais“

Radioaktyvių atliekų perkėlimas į saugyklas nėra toks sklandus, kaip viešai pranešama visuomenei. Iš uždarytos atominės elektrinės reikia iškrauti branduolines atliekas ir jas nugabenti į pastatytas saugyklas. Tačiau faktai rodo, kad šis procesas gali būti sudėtingesnis nei manyta.

Praėjusių metų gruodžio 31 dieną per vadinamuosius „karštuosius bandymus“, kurių metu iš senų saugyklų radiacija užterštos medžiagos buvo perkeliamos į naujai pastatytą saugyklą, paaiškėjo, kad medžiagos pernelyg užterštos. Saugyklą pastatė Rusijos koncerno „Rosatom“ valdoma „Nukem Technologies“.

„Vykdant šiuos bandymus įvyko tam tikri nesklandumai. Todėl bandymai buvo nutraukti“, – patvirtino Ignalinos atominės elektrinės Komunikacijos vadovė Ina Daukšienė, kuri detalesnės informacijos nepateikė.

Apie tai yra informuota ir Energetikos ministerija. Ministro patarėja Aurelija Vernickaitė patvirtino, kad „buvo nustatyta tam tikrų techninių nesklandumų“.

„Atsakingai pareiškiame, kad atliekamų karštųjų bandymų metu neįvyko jokių pavojų keliančių incidentų, nebuvo nuslėpta svarbi informacija nuo visuomenės, nebuvo padidėjęs radiacinis fonas ir nėra pagrindo manyti, kad tai gali įvykti“, – ministerijos poziciją BNS perdavė A. Vernickaitė.

„Bandymai tam ir vyksta, kad būtų išsiaiškinta, ką reikia tobulinti, kad nekiltų jokių nesklandumų saugyklų eksploatacijos metų. Kaip dažnai pasitaiko tokių bandymų metu, taip ir šių bandymų metų buvo nustatytas poreikis papildomai patobulinti techninės įrangos veikimą“, – teigė atstovė.

Kalba apie „įrangos patobulinimą“

Ministerija patvirtino, kad išryškėjo kai kurie „proceso trūkumai“, kai išbandoma įranga, ir dabar kalbamasi, kaip juos turi rangovas ištaisyti. Šiuo metu derinamas darbų grafikas ir atsiskaitymų tvarka. Neoficialiomis žiniomis, dėl to projektas gali vėluoti.

Pasak ministro patarėjos, šiuo metu vyksta bandymai su radioaktyviosiomis medžiagomis, kurių metu, „kaip dažnai pasitaiko tokių bandymų metu, buvo nustatytas poreikis papildomai patobulinti techninės įrangos veikimą“. Kitaip tariant, konteineriai turėtų priimti didesnio radioaktyvumo medžiagas.

Apie incidentą gerai informuotas šaltinis 15min atskleidė, kad atliekos iš uždaryto reaktoriaus buvo pernelyg radioaktyvios.

Iš pradžių manyta, kad radiacinis lygis yra mažesnis, todėl jas ir nuspręsta perkelti į pastatytą saugyklą. Tačiau bandymų metu paaiškėjo, kad perkėlimas yra negalimas, nes pernelyg didelė radiacija.

Žinios pasiekė ir Briuselį

15min žiniomis, apie tai jau yra informuota ir Europos Komisija, kurios atstovai išreiškė nepasitenkinimą. Taip pat informuotas ir uždarymo projektą finansuojantis Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB).

Elektrinės uždarymą daugiausia finansuoja donorės šalys. Jos finansavo ir specialius radioaktyvių atliekų konteinerius, į kuriuos turėjo būti perkeltos medžiagos per karštuosius bandymus.

15min žiniomis, pirmadienį šiuo klausimu vyko skubus vadovų pasitarimas atominėje elektrinėje – tariamasi, ką daryti. Tai jau ne pirmas kartas, kai pagaminti brangūs konteineriai pasirodo esą netinkantys branduolinių atliekų saugojimui ar perkėlimui.

Nacionalinio saugumo komiteto vadovas nieko nežino

Nuo visuomenės nutylėtas incidentas įvyko, kai projektą vykdanti „Nukem technologies“ spaudžiama trauktis iš Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projekto.

Būtent „Nukem“ suprojektavo ir pastatė konteinerius, kuriuose turėjo būti sukrautos branduolinės atliekos, o pačius skaičiavimus atliko Ignalinos atominės elektrinės specialistai.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas teigė, kad nors ir buvo susitikęs su energetikos ministru, apie tai nieko negirdėjo. „Bet aš manau, kad kompaniją „Nukem“ turėtų pakeisti patikimesnė kompanija, reikia patikimų rangovų“.

Praėjusią savaitę V. Bakas teigė „sunkiai įsivaizduojantis, kad toliau „Nukem“ galėtų Lietuvoje rūpintis mūsų strateginiais objektais“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi