Lietuvoje

2018.03.12 17:26

Tyrimą poligrafu išbandęs M. Bastys: patikrinimo išvados man palankios

ELTA2018.03.12 17:26

Antradienį Seimas ketina svarstyti nepalankaus Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo sulaukusio Seimo nario Mindaugo Basčio mandato panaikinimo klausimą.

Nesijaučiąs kaip nors nusižengęs politikas pirmadienį kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašydamas teismo peržiūrėti savo sprendimą, nes, jo nuomone, nagrinėjant bylą teisme galimai buvo pažeistas nešališkumo principas. Politikas taip pat prideda papildomos informacijos apie savo pasitikrinimo poligrafu rezultatus.

Interviu naujienų agentūrai ELTA M. Bastys tvirtino, kad pats atsistatydinti neketina ir yra pasiryžęs sulaukti procedūros pabaigos.

– Ar Jūsų kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl galimo nešališkumo principo pažeidimo gali kaip nors sustabdyti mandato panaikinimo klausimo svarstymą Seime? 

– Aš tiesiog informuoju Seimo narius, kad kreipiausi į KT ir prašau peržiūrėti sprendimą dėl galimo KT teisėjų Elvyros Baltutytės, Danutės Jočienės, Vytauto Greičiaus šališkumo. Vėliau, po KT sprendimo, paaiškėjo, kad Seimo narys Stasys Šedbaras, kuris atstovavo KT Seimui nagrinėjant mano apkaltos klausimą, yra palankiai pasisakęs dėl šių trijų KT teisėjų Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete. Tačiau šie KT teisėjai nenusišalino nagrinėjant mano klausimą, kai S. Šedbaras pristatinėjo apkaltos motyvus Paprašiau Seimo posėdžių sekretoriato, kad mano kreipimasis į KT būtų išdalintas Seimo nariams, taip pat pateikiau papildomos informacijos, o Seimas spręs. 

– Ar ta papildoma informacija susijusi su jūsų patikrinimu poligrafu?

– Aš paprašytas savo advokato sutikau atlikti patikrinimą poligrafu ir apie tai informuoju Seimo narius.

– Kur jus pasitikrinote poligrafu ir, jeigu ne paslaptis, koks patikrinimo rezultatas?

– Vykau į Lenkiją, į Krokuvą. Profesorius Janas Widackis, beje, buvęs Lenkijos ambasadorius Lietuvoje, šiuo metu Lietuvos garbės konsulas Lenkijoje, atliko šį tyrimą, kuris atitinka tarptautinius standartus, pagal amerikietišką programą. Išvados jau padarytos, jose konstatuojama, kad aš buvau nuoširdus atsakinėdamas į klausimą dėl ryšių su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika. KT konstatavo, kad aš sąmoningai nuslėpiau šiuos ryšius. Šiuo atveju poligrafo parodymai rodo, kad aš kaip supratau klausimą, taip ir atsakiau į jį.

– Ar nesvarstote galimybės pats atsisakyti Seimo nario mandato? 

– Pats nesitrauksiu, nes tam tikrai nėra jokio pagrindo. Tokio plano neturiu. Be abejo, galutinį sprendimą turi teisę priimti kolegos Seimo nariai.

– Ar intuicija sako, kaip jie pasielgs? 

– Tikrai negaliu atsakyti į šį klausimą. Galiu tik pasakyti, kad su tuo KT sprendimu, kuris priimtas, aš viduje savo širdyje negaliu susitaikyti ir tą priimti. Kiekvienas kolega Seimo narys turi laisvą Seimo nario mandatą. Aš ir mano advokatas pristatysime visą argumentuotą informaciją ir pagal tą informaciją Seimo nariai, tikiuosi, priims sprendimus. 

– Ar rytoj žadate dalyvauti Seimo posėdyje svarstant jūsų mandato panaikinimą?

– Aš dalyvausiu, kalbėsiu, dalyvaus ir mano advokatas Juozas Gaudutis.

– Vadinasi, jūs pasirengęs atlaikyti visą procesą iki galo? 

– Taip, labai sudėtingą, labai skausmingą, labai žiaurų procesą. Deja, tokios yra procedūros, nieko nepadarysi. Žinoma, tai yra labai žmogiškai sudėtingas dalykas. Žinau, giliai viduje kaip žmogus, kad tikrai nesu nieko sąmoningai nuslėpęs. KT, remdamasis subjektyvia prielaida, priėmė tokį sprendimą. Tikiuosi kolegų Seimo narių tinkamo įvertinimo. Kaip jau minėjau, esu priėmęs sprendimą sulaukti apkaltos pabaigos.

– Seime praleidote daugybę metų, jau ketvirtą kadenciją esate parlamentaras. Ar įsivaizduojame, kad galite prarasti mandatą, ar būtų skaudu palikti Seimą? 

– Turiu didelį politinį bagažą, šį darbą man patinka dirbti, jaučiu žmonių pasitikėjimą, vis dėlto ketvirtą kadenciją esu renkamas vienmandatėje rinkimų apygardoje. Man yra labai svarbu žmonių pasitikėjimas, manau, kad aš tinkamai atstovauju savo rinkėjams. Jeigu bus nepalankus man sprendimas, būtų skaudu, nėra čia ko slėpti. 

– Negalėtumėte dalyvauti kituose Seimo rinkimuose, ar esate numatęs, kuo galėtumėte užsiimti?

– Tokiu atveju turėsiu ieškoti kitų darbų.

– Šiuo metu priklausote Mišriai Seimo narių grupei, esate sustabdęs narystę Socialdemokratų partijoje. Kokių matote sau veiklos perspektyvų partinėje veikloje? 

– Tai spręsiu po apkaltos.

– Matyt nesuklysčiau, jeigu pasakyčiau, kad tai yra sudėtingas momentas ir jūsų šeimai...

– Šeima turi savo požiūrį, savo supratimą šiuo klausimu, jie norėtų mane daugiau matyti namuose, o ne Seimo darbuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.