Lietuvoje

2018.03.12 16:12

KT vadovas ragina grįžti prie individualaus konstitucinio skundo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.12 16:12

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas ragina Seimą šiemet įteisinti galimybę patiems gyventojams kreiptis į Konstitucinį Teismą. Jis sako, kad kol tai nepadaryta, žmonės Lietuvoje neturi visų galimybių gintis nuo kartais neteisėtų valdžios veiksmų.

Dabar į Konstitucinį Teismą, kuris sprendžia, ar Seimo priimti įstatymai, prezidento ir vyriausybės teisės aktai neprieštarauja Konstitucijai, gali kreiptis tik trys šios valdžios institucijos ir teismai. Pasak Konstitucinio Teismo pirmininko, Lietuva liko viena iš keturių valstybių visoje Europoje, kurioje tiesiai skųstis Konstituciniam Teismui negali bet kuris pilietis, kitos trys – Moldova, Bulgarija ir Italija.

Diskusijos mūsų šalyje, kad būtina leisti kreiptis į Konstitucinį Teismą ir patiems žmonėms, tęsiasi vienuolika metų, tačiau Seimas vis nepriima tai reglamentuojančių Konstitucijos pataisų.

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas teigia, kad, kol nėra individualaus skundo, Lietuvos žmonės yra traktuojami kaip nevisaverčiai, ir klausia, ar politikai bijo, kad nebegalės kontroliuoti Konstitucinio Teismo darbotvarkės.

„Yra patogu, kada žmonės neturėtų visų galimų priemonių gintis nuo kartais neteisėtų valdžios veiksmų. Mes vis dėlto turim būti solidarūs ir pagelbėti europinei žmogaus teisių sistemai, nes kur veikia individualus skundas, tai yra dar viena priemonė šaliai išsispręsti žmogaus teisių apsaugos klausimus nacionaliniu lygiu, nesikreipiant į Strasbūrą ir kitas europines institucijas. Tai būtų ir pigiau, ir greičiau, ir tiesiog patogiau, ir solidaru su Europos Žmogaus Teisių Teismu, kuris turi begalę bylų, lyginant su nacionaliniais teismais“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Daugiau apie tai – Kristinos Jackūnaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.