Lietuvoje

2018.03.09 17:10

Lenkijos ir Lietuvos premjerai sutarė atkurti bendrą švietimo komisiją

BNS 2018.03.09 17:10

Lietuvos ir Lenkijos premjerai penktadienį sutarė atgaivinti dvišalę komisiją tautinių bendrijų švietimo klausimams spręsti, pranešė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.

„Abu sutarėme, kad turime atnaujinti mūsų bendro švietimo komiteto veiklą“, – Vilniuje žurnalistams sakė M. Morawieckis.

Pasak jo, tokia komisija rūpintųsi lietuviškų mokyklų Lenkijoje ir lenkiškų mokyklų Lietuvoje klausimais.

Lenkijoje veikiančių lietuviškų mokyklų atstovai prašo didesnio finansavimo, taip pat ragina valdžią spręsti lietuviškų vadovėlių problemas, nes iš daugelio dabartinių knygų negalima dėstyti dėl valdžios dažnai keičiamų mokymo programų.

Tuo metu Lietuvos lenkai nerimauja dėl lenkiškų mokyklų šalyje skaičiaus ir lenkiškų vadovėlių trūkumo.

Pasak M. Marowieckio, dvišalė Lietuvos ir Lenkijos švietimo komisija leis spręsti šiuos klausimus.

„Mes galėsime kalbėtis apie vadovėlius ir apie tai, kaip bus mokoma lietuvių kalbos Lenkijoje ir lenkų kalbos Lietuvoje“, – sakė Lenkijos premjeras.

Šiuo metu Lenkijoje veikia trys lietuviškos mokyklos, o dar vienoje dėstoma ir lietuvių, ir lenkų kalba.

Lietuvoje veikia 50 darželių ir priešmokyklinių grupių, 76 bendrojo lavinimo mokyklos, kuriose mokomoji kalba yra lenkų arba kurios vykdo mokymą skirtingomis kalbomis. Vien tik lenkų mokomoji kalba yra 51 mokykloje.

Lietuvos politikai teigia, kad šalis yra vienintelė pasaulyje, kur lenkų kalbos įmanoma mokytis nuo darželio iki aukštosios mokyklos.

Visgi kaltindama Lietuvą dėl lenkų tautinės bendrijos padėties, Lenkija pastaruosius penkerius metus buvo įšaldžiusi aukščiausio lygio vizitus į Vilnių.

Pastaruoju metu tokie vizitai vėl atgimė, o Vilniuje viešintis Lenkijos premjeras teigė vertinantis Lietuvos ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio „atvirumą kalbant apie Lietuvos lenkų problemas“.

„Mums reikalinga simetrija“, – kalbėjo M. Morawieckis.

„Mes rėmėme ir remiame lietuvių problemų sprendimus Lenkijoje jau daugelį metų, nekilo problemų, bet, deja, iki pastarojo laikotarpio Lenkijos mokyklos Lietuvoje susidūrė su tam tikromis problemomis. Aš džiaugiuosi, kad tai pasikeitė“, – pridūrė jis.