Lietuvoje

2018.03.09 17:10

Visos Baltijos šalys Lenkijos ir ES ginče palaiko Varšuvą

ELTA2018.03.09 17:10

Visos Baltijos šalys Lenkijos ir Europos Sąjungos (ES) ginče palaiko Varšuvą ir teigia, kad negali būti kalbos apie tai, kad Lenkijai būtų atimta balso teisė Bendrijoje.

Tai visų trijų Baltijos šalių premjerai pareiškė penktadienį Vilniuje bendroje spaudos konferencijoje.

„Tikrai suprantame Lenkijos pusės siekį ir būtinybę daryti teisminę reformą ir jeigu, nors asmeniškai netikiu tuo, jeigu būtų bandoma taikyti tam tikras ribojančias priemones Lenkijai, Lietuva palaikys Lenkijos Respubliką. Aš pakviečiau šioje temoje tiek Estijos premjerą, tiek Latvijos premjerą vertinti Lenkijos partnerystę ir palaikyti Lenkiją“, – penktadienį bendroje premjerų spaudos konferencijoje sakė Saulius Skvernelis.

Latvijos premjeras Maris Kučinskis teigė, kad Lenkijos atžvilgiu visos trys šalys mąsto vienodai.

„Mes nenorėtume, kad būtų pritaikytos kokios nors nuobaudos Lenkijai, šia prasme visos trys Baltijos šalys mąsto vienodai“, – tikino M. Kučinskis.

Tuo metu Estijos premjeras Juris Ratas pareiškė, kad balsavimo teisių atėmimas Lenkijai negali būti net svarstomas.

„Lenkija yra labai svarbi Estijos partnerė, Lenkija svarbi partnerė tiek Europos Sąjungoje, tiek NATO. (...) Labai svarbu, kad išnaudotume visas dialogo galimybes, kad vyktų dialogas, nes balsavimo teisių praradimas net negali būti svarstytinas, negalima leisti, kad būtų nueita taip toli“, – tikino J. Ratas.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis savo ruožtu konferencijoje pareiškė dėkojantis už Baltijos valstybių poziciją.

„Norėčiau padėkoti kolegoms ministrams pirmininkams už paramą. O iš savo pusės mes mėginsime pasiekti supratimo. Vakar lankėmės Briuselyje, pristatėme mūsų Baltąją knygą, kur yra detalus paaiškinimas ir pagrindimas, kaip veikia mūsų teismų sistemos reforma. Aš taip pat tikiu, kad per ateinančius keletą mėnesių galėsime įtikinti mūsų partnerius Europos Sąjungoje, kad ši reforma įmanoma“, – teigė M. Morawieckis.

Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos vizito Lietuvoje metu vasario viduryje prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat teigė, kad siekia dialogo tarp Varšuvos ir Briuselio, ir „nepalaikys prievartinių metodų prieš Lenkiją“.

ES ruošia drausminę procedūrą prieš Lenkiją dėl teismų reformos, kuri apriboja jų nepriklausomumą. Pernai gruodį Europos Komisija (EK) suteikė trijų mėnesių terminą ištaisyti tai, kitu atveju Lenkijai gresia precedento neturinti sankcija – balsavimo teisės atėmimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.