Lietuvoje

2018.03.09 15:31

Tebesvarstoma, kaip pagerbti Rusijos opozicionierius Vilniuje

BNS 2018.03.09 15:31

Meras Remigijus Šimašius sako, kad idėja pagerbti rusų opozicionierius greta Rusijos ambasados nebus skubinama.

Penktadienį susitikęs su Lietuvoje šiuo metu gyvenančiais Rusijos opozicijos atstovais, R. Šimašius teigia, kad bus laukiama ir jų pasiūlymų, ar aikštei šalia ambasados suteikti Kovotojų už Rusijos demokratiją pavadinimą, ar skirti mažesnį akcentą, bet ne visą gatvę Rusijoje nužudytam Borisui Nemcovui. Kaip pavyzdį, jis įvardijo simbolinį tiltelį.

„Sutarėme, kad atminimas turi būti įamžintas, vieta yra labai aiški – skveras priešais Rusijos ambasadą. Tikrai nereikėtų, turbūt, Latvių gatvės pervadinti į kažką kitą, latviai čia nė prie ko. Bet Nemcovo vardo paminėjimas turi atsirasti“, – žurnalistams kalbėjo meras,

Jis pabrėžė, kad tradiciškai Vilniuje gatvė nusipelniusių asmenų vardu pavadinama tik praėjus dešimčiai metų nuo jo mirties. B. Nemcovas Maskvoje buvo nužudytas beveik prieš trejus metus, tad minimas laikas nėra praėjęs.

R. Šimašius pabrėžė, kad B. Nemcovas buvo Lietuvos draugas, nuolat čia lankydavosi, o Vilniaus savivaldybė jau yra priėmusi deklaraciją, kad B. Nemcovo atminimas sostinėje bus įamžintas, bet vis tiek  ketinama laikytis minėtos savivaldybės tradicijos. 

 „Tad sutarėme, kad arba suteiksime skverui kitą vardą, kaip, pavyzdžiu, Kovotojų už Rusijos demokratiją, arba skveras pabus dar be vardo kol kas. Bet būtent rusų demokratijos aktyvistai čia Lietuvoje dar tarpusavy padiskutuos, kokį kūną gali įgauti B. Nemcovo įamžinimas: ar turėtų atsirasti kažkoks suoliukas, ar tiltelis per ten esančius tvenkinius – tai būtų gana simboliška, nes jis buvo nužudytas ant tilto Maskvoje“, – tikino Vilniaus savivaldybės vadovas.

BNS nuotr.

R. Šimašius pabrėžė nebijantis neigiamos Rusijos reakcijos dėl šios iniciatyvos ir priminė, kad jau buvo sulaukta nepasitenkinimo dėl idėjos skverą pavadinti Rusijos demokratijos vardu.

Lietuvoje gyvenantis Rusų Europos judėjimo direktorius Danilas Konstantinovas bei kiti opozicionieriai išreiškė dėkingumą savivaldybei dėl iniciatyvos ir sakė suprantantys, jog gatvių pavadinimams taikomi tam tikri apribojimai. Anot jo, bendruomenė dar tarsis dėl nužudyto kolegos įamžinimo būdų.

„Nežinome, koks kelias bus pasirinktas – ar bus koks nors  meno objektas, simbolinis paminklas Borisui, galbūt apsiribosime skveru Rusijos demokratijai, galbūt tai bus koks nors simbolinis tiltas. Bet svarbu tai, kad Lietuvoje mes radome galimybę realizuoti šią idėją, įamžinti Boriso atminimą, ko mes negalime padaryti Rusijoje“, – pabrėžė jis.

Protestų ir solidarumo akcijų Rusijoje organizatorė Irina Kalmykova teigiamai vertina B. Nemcovo tiltelio idėją.

„Jis buvo tikras demokratas, priešinosi Vladimiro Putino režimui. Tad mero pasiūlymas pastatyti nediduką tiltelį, būtent panašų į tą, kuriame įvyko žmogžudystė, man labai patiko“, – sakė ji.

Sostinės savivaldybė yra gavusi keletą siūlymų Vilniuje įamžinti prieš trejus metus Maskvoje nužudyto B. Nemcovo atminimą. Tarp jų – ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai dar prieš kelerius metus ragino rusų opozicionieriaus vardu pavadinti Latvių gatvės atkarpą, kur įsikūrusi Rusijos ambasada, ar greta esantį bevardį skverą. Meras pasisakė už skverą ne B. Nemcovui, o visiems kovotojams už Rusijos demokratiją.

Vilniaus miesto savivaldybė šiuo klausimu kol kas nėra priėmusi sprendimo.

Rusijos opozicionierius B. Nemcovas buvo nušautas 2015 metų vasario 27-osios Maskvoje, netoli Kremliaus. Penki vyrai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl numanomos užsakomosios žmogžudystės įvykdymo, bet B. Nemcovo šeima ir šalininkai sako, kad nusikaltimo pėdsakai veda prie daug aukštesnio rango pareigūnų Čečėnijoje.