Lietuvoje

2013.06.28 07:39

Pažymėjimus keičiantys jauni vairuotojai bus priversti laukti arba pažeidinėti KET

Saulius Rinkevičius, 15min.lt2013.06.28 07:39

Priėmus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimus, pradedantieji vairuotojai lengviau atsikvėpė – mat tiems iš jų, kurie nesukėlė eismo įvykių ir nepažeidė Kelių eismo taisyklių, papildomais vairavimo kursais rūpintis neteks.

Priėmus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimus, pradedantieji vairuotojai lengviau atsikvėpė – mat tiems iš jų, kurie nesukėlė eismo įvykių ir nepažeidė Kelių eismo taisyklių, papildomais vairavimo kursais rūpintis neteks.

Naujoji tvarka įsigaliojo nuo liepos 1 d., tačiau jau dabar aišku, kad dėl jos kils ir problemų.

Prašymą gali pildyti tik pasibaigus galiojimui

Dviem metams išduodamą galiojantį vairuotojo pažymėjimą į 10 metų galiojantį nebaigę papildomo vairuotojų mokymo galės pakeisti tie, kurie per dvejus metus nebus pažeidę KET reikalavimo, už kurį šiame įstatyme numatytas papildomas vairuotojų mokymas

Tai reiškia, kad nuo liepos 1 d. prašymą išduoti nuolatinį vairuotojo pažymėjimo bus galima pateikti tik pasibaigus laikinojo galiojimui. Natūralu, kad dėl to tūkstančiams pradedančiųjų vairuotojų kils šiokių tokių nepatogumų.

Kaip redakcijai skirtame laiške rašo kiekvieną dieną automobilį naudojanti skaitytoja Akvilė, likti be galiojančio vairuotojo pažymėjimo – tai jau problema. Merginos pažymėjimo galiojimas baigiasi liepos 4 d., o prašymą jo keitimui ji gali priduoti ne anksčiau kaip liepos 5 d.

„Gamyba gali užtrukti iki 10 darbo dienų. Tokiu atveju, yra tikimybė, jog savaitę-dvi važinėsiu be galiojančio vairuotojo pažymėjimo. Taps pats gresia ir kitiems naujiems vairuotojams“, – konstatuoja skaitytoja.

Pasigedo pereinamojo laikotarpio

Kaip pažymėjo „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, vos praėjusią savaitę įmonė patvirtino tvarką, pagal kurią naujiems vairuotojams buvo suteikta galimybė pateikti dokumentus likus 10 dienų iki laikinųjų pažymėjimų galiojimo pabaigos. Ji galios iki birželio 30 d.

„Atsirado Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas, kuris įsigaliojo nuo liepos 1 d. Jame įvardinta, kad jauni vairuotojai per dvejus metus neturi būti padarę nė vieno iš išvardintų KET pažeidimų. Automatiškai išeina taip, kad anksčiau nieko negalima prašyti ir daryti, nes jei priimsime dokumentus 10 dienų anksčiau, vairuotojas per tą laiką dar gali padaryti pažeidimą“, – konstatavo pašnekovas.

Įstatyme nėra numatyta jokio pereinamojo laikotarpio, termino, per kurį būtų galima pasikeisti pažymėjimo, todėl „Regitra“, anot S. Šumino, buvo tiesiog priremta prie sienos. Nors pagal teisės aktus, įmonė naują pažymėjimą turi pateikti per 10 darbo dienų, šiuo metu jo gamyba užtrunka tris arba keturias dienas. Vidutiniškai kiekvieną mėnesį baigiasi 3,5 tūkst. vairuotojo pažymėjimų galiojimas.

„Yra galimybė naudotis vairuotojų portalu, todėl žmogus pažymėjimą gali užsisakyti neišėjęs iš namų. Vienas iš variantų – prisijungti per elektroninę bankininkystę. Tuomet jis laukia naujo pažymėjimą dar turėdamas rankose seną, negaliojantį. Gali užsisakyti ir kurjerio paslaugas, tuomet gaus tiesiai į namus. Tik tiek, kad išeina tarpas – senas pažymėjimas negalioja, o naujas dar nepagamintas“, – kalbėjo „Regitros“ atstovas.

Priversti pasitikėti klientais

Nesusipratimų, anot S. Šumino, kyla ir dėl to, kad kai kurios Saugaus eismo automobilių keliais pataisos įsigalios tik nuo 2014 m. sausio 1 d. Už jų įgyvendinimą atsakingos institucijos pasiruošimui turi beveik pusę metų. Pavyzdžiui, keičiant laikinuosius vairuotojų pažymėjimus „Regitrai“ iš Lietuvos kelių policijos tarnybos reikalingi duomenys apie KET pažeidimus arba galimus eismo įvykius.

„Jausdami, kad gali būti priimtos tokios pataisos į policiją kreipėmės dar prieš pusantros savaitė. Gavome atsakymą, kad automatinėmis ryšio priemonėmis duomenis mums pradės teikti ne anksčiau kaip 2014 m. sausio 1d.“, – kalbėjo S. Šuminas.

„Regitroje“ buvo svarstomi du galimi sprendimo būdai – nukreipti žmonės į policijos tarnybą, idant jie patys atneštų pažymas. Dėl papildomo krūvio policijos darbuotojams ir galimo klientų nepasitenkinimo šio varianto buvo atsisakyta. Kitas būdas – pildoma deklaracijos forma, kurią pasirašę vairuotojai patvirtintų, kad nepažeidė išvardintų KET punktų.

„Privalėsime pasitikėti klientu. Vėliau žiūrėsim, kurie apgavo ir kurie – ne. Aišku, už melagingų duomenų pateikimą gresia baudžiamoji atsakomybė. Visgi tai yra vienintelis logiškas sprendimas, kurį mes galime pritaikyti greitai, bet tai vis vien neišsprendžia to „tuščio“ laikotarpio“, – kalbėjo S. Šuminas. 

Teisės aktuose išimčių nėra    

Kaip informavo Lietuvos kelių policijos tarnybos administracinės veiklos skyriaus vyriausiasis specialistas Laimis Lagoneckis, už tai, kad vairuotojas su savimi neturi galiojančio pažymėjimo, nesvarbu, dėl kokios priežasties (pamiršo, keičia ar kt.), bet kai teisė vairuoti nėra atimta, jam gali būti pareikštas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 40 litų.

Jis pažymėjo, kad Lietuvos kelių policijos tarnybos, kitų policijos įstaigų policijos pareigūnai privalo vadovautis galiojančiais teisės aktais, o šiuo atveju juose nėra numatyta išimčių asmenims, keičiantiems vairuotojo pažymėjimus.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius