Lietuvoje

2018.03.06 21:46

Alytuje paminėtos A. Ramanausko-Vanago 100-osios gimimo metinės

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.06 21:46

Pietų Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osios gimimo metinės paminėtos Alytuje. Minėjime dalyvavusi partizanų vado dukra tikisi, kad pavasarį už Antakalnio kapinių tvoros, vadinamosiose Našlaičių kapinėse, bus rasti ne tik A. Ramanausko-Vanago, bet ir kitų sušaudytų partizanų palaikai.  

Alytaus Laisvės angelo aikštėje nuskamba Lietuvos kariuomenės garbės sargybos kuopos trys salvės: už Adolfą Ramanauską-Vanagą, už laisvės kovotojus ir Lietuvą. Žuvusieji partizanai pagerbiami tylos minute.

A. Ramanauskas -Vanagas iki savo partizaninio kelio pradžios, baigęs pedagoginį institutą ir Kauno karo mokyklą, 5 metus, iki 1945 m., dėstė Alytaus mokytojų seminarijoje. Čia jis ir apsisprendė savo gyvenimą paskirti kovai už tėvynės laisvę – ne tik vadovavo partizanams, bet ir išleido atsiminimų knygą, redagavo pogrindinę spaudą.

„Jaunimas labai gilinasi į šitą istoriją, ir nepaprastai čia svarbu A. Ramanausko-Vanago kaip asmens, idealaus kovotojo, jo kaip asmenybės visi siekiai, jo požiūris į moralę. Jis buvo puikus organizatorius, jis turėjo nepaprastai autoritetą paprastų partizanų tarpe“, – kalbėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

A. Ramanauską-Vanagą KGB sušaudė 1957 m. lapkričio 29 d., po metus trukusių kankinimų. Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras skelbia aptikęs faktų, kad jo palaikai užkasti Vilniuje, vadinamosiose Našlaičių kapinėse. Pavasarį planuojami archeologiniai ir antropologiniais tyrimai, rezultatų tikimasi metų pabaigoje.

„Viltį turiu, kad turėsiu kapą, pašventintą vietą. Ir valstybei turbūt svarbu, nes vis tiek sovietinės okupacijos metais tai buvo vienintelė teisėta Lietuvos valdžia, ir visi signatarai, kurie 1949 metais pasirašė deklaraciją, tai buvo tie žmonės, kurie Lietuvai atstovavo, buvo tikroji valdžia“, – sakė partizano A. Ramanausko-Vanago duktė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Planuojama, kad dar šiemet paminklas A. Ramanauskui -Vanagui iškils ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Konektikute, kur jis 100 metų ir gimė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.