Lietuvoje

2018.03.06 13:22

D. Grybauskaitė tarė žodį dėl VRK

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymėjo, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turi išlikti nešališka, skaidri, visi šešėliai turi būti panaikinti, o atsakomybė dėl komisijos darbo lieka Seimo rankose.

„Kalbant apie nacionalinį saugumą, turime užtikrinti mūsų rinkimų sistemos saugumą. Ir čia, aišku, tie skandalai ir diskusijos, kokias girdime dėl VRK, vis tik dar kartą kartoju savo poziciją, kad VRK turi išlikti nešališka, skaidri, visi šešėliai turi būti panaikinti ir atsakyti klausimai į visus neaiškumus“, – sakė D. Grybauskaitė.

Valstybės vadovė priminė, kad „tiesioginė atsakomybė dėl VRK darbo kokybės ir kontrolės lieka Seimo rankose“.

„Labai tikiuosi, kad Seimas šią savo funkciją atliks pilnai“, – sakė D. Grybauskaitė.

Seimo pirmininkas kartoja, kad pagrindo keisti VRK vadovę nemato.

„Turiu Jums atsakingai pasakyti, kad iš vakar dešimties dalyvavusių VRK narių, tik pusantro pasisakė už tai, kad jiems būtų sunku dirbti su esame komisijos pirmininke. Todėl nematau kol kas poreikio ir galimybės keisti VRK pirmininkę“, – sakė Viktoras Pranckietis.

Prezidentė antradienį tradiciškai susitiko su Seimo valdyba aptarti pagrindinius pavasario sesijos darbus. Po susitikimo prezidentė ir Seimo pirmininkas pasakė savo pareiškimus, tačiau į žiniasklaidos klausimus valstybės vadovė neatsakinėjo.

DELFI primena, kad VRK krizė prasidėjo paaiškėjus, kad komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė neįtraukė į darbotvarkę praėjusios kadencijos komisijos darbo grupės dar pernai birželį parengtos ataskaitos dėl „valstiečių“ politinės reklamos. Komisijos nariai taip pat reiškė priekaištus pirmininkei dėl vienasmenių sprendimų.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl L. Matjošaitytės galimai nusikalstamos veikos. Politikas prašė atlikti tyrimą bei nustatyti, ar L. Matjošaitytė, siekdama naudos sau – tapti VRK pirmininke – mainais į nominaciją ir didžiausios valdančiosios LVŽS frakcijos palaikymą jos kandidatūrai, galimai neįsipareigojo nuslėpti R. Karbauskiui ir LVŽS nepalankų tyrimą bei VRK išvadą.

„Valstiečiai“ taip pat kreipėsi į prokurorus dėl trijų praėjusios kadencijos VRK narių – Justino Žilinsko, Elenos Masnevaitės ir pirmininko Zenono Vaigausko. „Valstiečiai“ įtaria, kad jie, piktnaudžiaudami tarnyba ir tinkamai neatlikdami savo pareigų, vilkino tyrimą dėl politinės reklamos.

Į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją kreiptasi dėl penkių komisijos narių: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis kreipėsi dėl Aistės Žilinskienės, Seimo pirmininko pavaduotojas, „valstietis“ Arvydas Nekrošius – dėl Viliaus Semeškos, Seimo opozicinių partijų frakcijos – dėl Vincento Vobolevičiaus, Jonės Valčiukienės ir komisijos pirmininkės L. Matjošaitytės.

Seimo pirmininkas buvo susitikęs su L. Matjošaityte, visa VRK, ir antradienį dar susitiks su opozicinių partijų frakcijų vadovais.

Kitąmet vyks treji rinkimai: savivaldos, prezidento ir į Europos Parlamentą.