Lietuvoje

2018.03.05 09:49

Šešėlis Kaziuko mugėje: be čekių, bet su užsienio prekybininkams triskart brangesne prekybos vieta

15min.lt 2018.03.05 09:49

Praūžus Kaziuko mugei Vilniuje ant šios tūkstančius žmonių sutraukusios šventės krito mokesčių šešėlis – pagal turimą ir paskelbtą Vilniaus administracijos direktoriaus Povilo Poderskio informaciją, kai kurie prekybininkai už prekybos vietą mokėjo gerokai daugiau nei turėjo, o užsieniečiams tokia pati prekybos vieta pardavinėta triskart brangiau. Tikėtina, kad šie šešėliniai pinigai papildė kažkieno sąskaitą. Kieno – P. Poderskis žada aiškintis.

Sekmadienio vakarą Vilniaus administracijos direktorius feisbuke paskelbė sulaukęs informacijos apie galimą sukčiavimą Kaziuko mugės metu. Dėl to jis kreipėsi į viešosios tvarkos pareigūnus, o šie, patikrinę ir apklausę mugės prekybininkus, pateikė atsakymus, nuo kurių atsiduoda šešėliniais pinigais.

„Darbo metu paklausėme apie 20 prekiautojų įvairiuose mugės gatvėse. Išvados tokios – mugės dalyviai skirtingai moka už dalyvio vietą mugėje. Kaina skiriasi nuo gatvės (centrinė Gedimino pr. dalis ir Maironio gatvėje mugės dalyvio vieta yra brangesnė nei kitose mugės gatvėse:. Vokiečių ir Didžiojoje gatvėse mugės dalyvio vieta palapinei 3x2 metrų kainavo 69,66 eurai. Tačiau automobilio priekabos vieta toje pat gatvėje kainavo 350 eurų išmuštame čekyje, tačiau sutartyje buvo įrašyta suma 69,66 eurų.

Prekybininkai įtaria, kad skirtumas tarp sumokėtų pinigų ir sumos užfiksuotos čekyje galėtų būti „juodi“ pinigai. Taip pat paaiškėjo, kad užsienio šalių prekybininkai už prekybos vietą mokėjo tris kartus brangiau nei Lietuvos prekybininkai už tokią pat vietą. Pavyzdžiui, Vokiečių ir Didžiojoje gatvėse mugės dalyvio vieta palapinei 3x2 metrų kainavo 69,66 eurai, tačiau tokia pat prekybos vieta Latvijos piliečiui kainavo 150 eurų. Kaina taip pat skiriasi nuo prekybai užimamo ploto“, – feisbuke rašė P. Poderskis.

Oficialiame mugės internetiniame tinklalapyje nurodoma, kad prekybos kainos neskirstomos ne pagal vietą, bet pagal produkciją, kuria prekybininkai mugėje prekiaus.

Tris kartus brangiau

Pasak P. Poderskio, paaiškėjo, kad Latvijos ir Ukrainos prekybininkai, panorę prekiauti mugės metu, gavo tik sutartį, tačiau sumokėjus mugės dalyvio mokestį, negavo čekio. Nors prekybininkai iš Rusijos gavo ir čekius, ir sutartis. Latvijos prekybininkai taip pat liko šokiruoti prekybos kainų skirtumais.

„Latvijos piliečiai teigė, kad jiems buvo pasiūlytos dvi prekybos vietos – prestižinėje Maironio gatvėje už 600 eurų ir neprestižinėje Vokiečių gatvėje už 300 eurų. Jie buvo šokiruoti kainų už prekybos vietą skirtumu. Pastebėta, kad didžioji dalis užsieniečių noriai kalbėjo apie sumokėtą mugės dalyvio mokestį, skirtingai nuo Lietuvos prekybininkų, kurie nenorėdavo atskleisti kiek sumokėjo mugės organizatoriams“, – atskleidė feisbuke P. Poderskis.

Pareigūnų atlikta apklausa taip pat parodė, kad kai kurie Lietuvos prekybininkai teigė, jog prekybos vietos prestižinėse vietose suteikiamos pažinčių pagalba.

„Paklausti Lietuvos prekybininkai prekiavę centrinėje Gedimino pr. dalyje teigė, kad jie asmeniškai nemoka mugės organizatoriams už mugės vietą, o prestižinėse vietose mugės vietas išperka tautodailininkų sąjunga, kurios nariai jau iš tarpininko, – tautodailininkų sąjungos, perka vietas mugėje. Prekybininkai nepanoro atskleisti sumokėtos sumos dydžio už prekybos vietą prestižinėje centrinėje Gedimino pr. dalyje“ – rašė Vilniaus miesto administracijos direktorius.

Jis taip pat priminė, kad minimos sumos neatitinka tų, kurios paskelbtos mugės rengėjų. Dėl to žadama imtis tyrimo.

„Įtarimai rimti, reikės išsiaiškinti iki galo“, – pažadėjo P. Poderskis.