Lietuvoje

2013.06.27 13:50

Valdantieji atvėrė sau kelią kapoti neįtikusių institucijų vadovų galvas

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2013.06.27 13:50

Parlamente ketvirtadienį priimtos Seimo statuto pataisos, kurios atrišo rankas parlamento daugumai atleisti neįtikusius institucijų vadovus.  

Parlamente ketvirtadienį priimtos Seimo statuto pataisos, kurios atrišo rankas parlamento daugumai atleisti neįtikusius institucijų vadovus.

Pataisos numato, kad nepritarus institucijos vadovo, kurį skiria Seimas, ataskaitai, inicijuojamas nepasitikėjimą juo. O nepritarus ataskaitai institucijos, kuriai vadovauja prezidento su Seimo pritarimu skiriamas asmuo, siūloma valstybės vadovui atleisti jį iš pareigų. Sprendimas dėl valstybės institucijų vadovų atleidimo iš einamų pareigų bus priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Už tokį statuto straipsnio pakeitimą balsavo 77 parlamentarai, prieš – 19, susilaikė 5.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pritarimo šioms pataisoms nereikia, nes Seimo statutas – vienintelis įstatymo galią turintis dokumentas, kurio prezidentas negali vetuoti.

Institucijų, kurių vadovus palies naujoji tvarka, yra 15, tarp jų – Generalinė prokuratūra, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius agitavo nepriimti tokios pataisos, nes ji atvers galimybes Seimo daugumai turėti kišeninį generalinį prokurorą, STT direktorių, ar kitos institucijos vadovą.

„Tai yra noras žaisti savo politinius žaidimus, nežinau, ar prieš prokurorą, ar su prezidente galynėtis. Jeigu nusitaikyta į generalinį prokurorą, reikia politinės drąsos imti ir atleisti, o jūs tampote į šonus statutą. Tai – gėdingas cirkas, kam mums prieš pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, reikia užsiimti tokiomis akrobatikomis?“, – klausė A. Kubilius.

Kitas konservatorius Jurgis Razma atkreipė dėmesį, kad ir be šios pataisos Seimas gali prezidentui rekomenduoti atleisti kurios nors institucijos vadovą, kuris nesusitvarko su darbu.

„Palikus galioti šį straipsnį būtų labai politizuotas pareigūnų skyrimas ir atleidimas, atsiras pagunda kapoti galvas pareigūnų, kurie nepriimtini daugumai“, – pabrėžė jis.

Dažnai generalinį prokurorą Darių Valį kritikuojančios Darbo partijos (leiboristų) atstovas Kęstutis Daukšys aiškino, kad privačiame sektoriuje nebūna taip, kad akcininkai mato, jog vadovas nesusitvarko su darbu ir jo neatleidžia.

„Jei nesugeba atlikti tikslų, kuriuos nustatė Seimas, Seimo valia pasakyti, kad tu gal ir geras žmogus, bet nesugebi, eik kitą darbą dirbt, – Gal yra tiek prisodinta kišeninių pareigūnų, kad kažkam neramu?“.

Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis aiškino, kad neretai institucijų vadovai į Seimą ateina nepasirengę, nesugeba atsakyti į užduodamus klausimus ir taip demonstruoja nepagarbą parlamentui.

„Gerbkime save. Reikia galimybės atstatydinti tokį vadovą. Jeigu savęs patys negerbiame, kas gerbs Seimą, jei mes patys išleidžiame visą valdžią iš rankų?“, – piktinosi jis.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius