Lietuvoje

2018.03.02 18:00

Sociologė: apie seksualinį išnaudojimą prabilusi LKB seka pasaulinėmis tendencijomis

BNS2018.03.02 18:00

Apie seksualinį išnaudojimą prabilusi Lietuvos katalikų bažnyčios (LKB) vadovybė seka pasaulinėmis tendencijomis, nors ir atsilieka, sako sociologė, religijotyrininkė Milda Ališauskienė.

„Iš Katalikų bažnyčios vadovybės matome ateinančią paskatą eiti į socialinį dialogą, kalbėtis su visuomenėmis. Toks LKB hierarchų ėjimas atliepia bendras tendencijas Bažnyčioje, tik Lietuvos bažnyčia tai daro šiek tiek atsilikdama“, – BNS sakė doc. M. Ališauskienė.

Sociologė taip komentavo penktadienį paskelbtus Vilniaus arkivyskupijos atlikto tyrimo dėl galimos kunigo Kęstučio Ralio vaikystėje patirtos lytinės prievartos rezultatus.

Komisijos išvadas per spaudos konferenciją pristatęs Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas teigė, kad dėl šio atvejo yra tik „moralinis tikrumas“.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto Sociologijos katedros vedėja pažymėjo, kad seksualinės prievartos arba pedofilijos atvejai jau keli dešimtmečiai drebina Katalikų bažnyčią įvairiose valstybėse, tuo metu Lietuvoje viešai svarstyti du atvejai, vienas jų – pripažintas.

„Po LKB hierarchų sprendimo pripažinti buvus galimus seksualinės prievartos atvejį tikėtina, kad artimiausiu metu gali padaugėti pedofilijos atvejų paviešinimo“, – svarstė M. Ališauskienė ir kėlė paraleles ir su pasauliniu #meetoo judėjimu.

„Tokį ilgą laikotarpį išsilaikiusi tyla dėl pedofilijos atvejų Lietuvos katalikų bažnyčioje vertintina ne kaip tokių atvejų nebuvimas, bet veikiau kaip institucinio veikimo siekiant šią prievartą paslėpti sėkmingos pastangos“, – sakė sociologė.

2016 metų pavasarį tuomet Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijoje dirbęs kunigas K. Ralys papasakojo, kad būdamas 12 metų patyrė seksualinį išnaudojimą. Apie tai, kad su juo esą netinkamai elgėsi klierikas Vladas Petraitis, K.Railys pranešė internete paviešintame filmuke.

G. Grušas per spaudos konferenciją penktadienį teigė, kad Bažnyčios pareiga yra pasirūpinti, jog būtų kruopščiai ištirti pranešimai apie lytinę prievartą, kurią panaudojo dvasininkai.

G. Grušas taip pat teigė, kad joks trečiasis asmuo nepatvirtino V. Petraičio nusikaltimo, todėl dėl jo netinkamo elgesio prieš 40 metų yra tik „moralinis tikrumas“. Anot jo, V. Petraitis mirė 2012 metais.

Arkivyskupas taip pat sakė, kad apie išnaudojimą prakalbusiam K. Raliui pasiūlyta psichologinė pagalba, išlaidas įsipareigojo padengti vyskupija.

Vyskupijos atstovų teigimu, K. Ralys kviestas dalyvauti spaudos konferencijoje, tačiau atsisakė.

Populiariausi