Lietuvoje

2018.03.01 18:35

Sinoptikė pasakė, kaip ilgai dar lauksime pavasario

Nors šį savaitgalį orai nebebus tokie žvarbūs, pavasaris ateis lėtai – kitos savaitės pabaigoje jie vėl bus šiek tiek šaltesni, LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. „Ilgalaikė prognozė labai apibendrinta, bet nėra džiuginanti. Šiemet reikia tikėtis neigiamos vidutinės kovo temperatūros ir tikėtina, kad bent jau iki mėnesio vidurio ir krituliai bus žiemiškesni – sniegas, šlapdriba“, – pastebi V. Ralienė.

– Ar yra buvę, kad kovo 1-ąją būtų buvę taip šalta?

– Pačios žemiausios temperatūros fiksuotos gana seniai, 1965 m. Tada Varėnoje tik 0,1 ℃ pritrūko iki 30 ℃ šalčio. Kitur spaudė 20–27 ℃ šaltis. Taigi šiemet nereikia vyti Dievo į medį, temperatūra dar net 20 ℃ šalčio nepasiekė.

– Visi laukė pavasario, bet stingdo šaltis.

– Laukė, bet žiema labai vėlai atkeliavo, rimtesnis atšalimas įvyko po vasario 20 d., kai kur – nuo 22 d. Iš tikrųjų tokių šaltų naktų, kai temperatūra krito iki 20–25 ℃ Rytų Lietuvoje, apie Ukmergę, Uteną, Molėtus, buvo šešios. O vietomis nė vieną naktį nespaudė 20 ℃ šaltis.

O šiaip temperatūra vasario pradžioje buvo tikrai aukštesnė, nei įprasta. Tik paskutinės šaltos dienos mėnesio vidurkį taip pakeitė, kad vidutinė vasario temperatūra Lietuvoje buvo 2–4 ℃ žemesnė nei vidutinė daugiametė. O tokių neigiamų anomalijų seniai žiemą nebuvo.

– Ne tik Lietuvoje šalta, bet ir visoje Europoje.

– Šaltis prasiskverbęs iki pat Pietų Europos ir ten neįprastai šalta, daug kritulių, sniego, kas pietų šalyse neįprasta. Sniegas ten tiesiog drebia. Kadangi jie neįpratę prie tokių reiškinių, orai paralyžiuoja gyvenimą – ilgam sutrinka eismas ir elektros tiekimas. Didžioji Britanija kenčia nuo neįprastų pūgų su šaltais rytų vėjais, kas labai retai ten būna.

– Viena – ką rodo termometras, bet jutiminė temperatūra yra visai kitokia – kur kas šalčiau.

– Jutiminė temperatūra ta, kurią jaučia neuždengtos kūno vietos – dažniausiai veidas ir rankos, jei nemūvime pirštinių. O jei apsirengiame tinkamai, net ir šaltu oru galime jaustis gerai. Tačiau būtent veidas ar rankos, priklausomai nuo vėjo, jaučia gerokai stipresnį šaltį. Jei vėjo greitis iki 10 m/s, jutiminė temperatūra bus apie 10 ℃ žemesnė, nei rodo termometras.

– O jei vėjas 20 m/s?

– Tuomet skirtumas dar didesnis – iki 15–17 ℃.

– Kokia bus pavasario pradžia?

– Pavasaris prasidėjo žiemiškais orais. Iki šios savaitės pabaigos žiema nesiruošia palikti mūsų šalies. Šiandien turėtų pasnigti, temperatūra dieną bus 8–13 ℃ šalčio, bet dar pūs žvarbus rytų vėjas – taigi šaltoka.

Penktadienio naktį taip pat daugelyje rajonų pasnigs, bet dieną, tikėtina, debesys praplyš, todėl netgi Vilniuje per Kaziuko šventę galėsime pamatyti saulės. Tačiau naktis išliks šalta – 11–16 ℃, o dieną – 4–9 ℃ šalčio.

Šeštadienį ir sekmadienį kritulių tikimybė nedidelė, bet ir saulės daug nebus – daugiau debesuoti, kartais pasirodant saulutei, orai. Ir naktys šaltos – 12–17 ℃, o pragiedrėjus temperatūra bus dar keliais laipsniais žemesnė. Dienos taip pat žvarbios – 3–9 ℃ šalčio.

Tik sekmadienį, vakarop, prie pajūrio jau gali atslinkti daugiau debesų ir nuo pirmadienio šaltis pradės švelnėti, orai keisis. Pirmadienio naktį temperatūra bus tik apie 10 ℃ šalčio, o dieną – nuo 4 ℃ šalčio iki 1 ℃ šilumos (vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose).

Didelė tikimybė, kad savaitės viduryje ir naktys bus švelnios, nors temperatūra dar laikysis neigiama. O dienomis net rytiniuose rajonuose galima sulaukti atodrėkio. Tačiau, remiantis dabar turima informacija, tai nėra galutinis pavasario žengimas, nes kitos savaitės pabaigoje, savaitgalį, panašu, orai vėl bus šiek tiek šaltesni.

– O kaip vėjas?

– Tikimasi, kad savaitgalį vėjas bus silpnesnis, nebus taip žvarbu. Žvarbu šiandien ir penktadienį, o šeštadienį ir sekmadienį galbūt ir jausimės taip, kaip rodys termometras.

– O vėliau? Koks bus kovas?

– Ilgalaikė prognozė labai apibendrinta, bet nėra džiuginanti. Vidutinė kovo temperatūra numatoma iki 3 ℃ žemesnė nei paprastai. Šiemet reikia tikėtis neigiamos vidutinės kovo temperatūros ir tikėtina, kad bent jau iki mėnesio vidurio ir krituliai bus žiemiškesni – sniegas, šlapdriba.