Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.28 13:39

Dėl žodžių „čigonus reikia perkelti kuo toliau“ apskųstas V. Martikonis

Vilniaus tarybos nariai susipyko dėl vieno iš jų vartojamos leksikos, kai kalba sukosi apie socialinio būsto suteikimą romų tautybės asmenims, tebegyvenantiems tabore Kirtimuose. Vidmantas Martikonis šiuos vilniečius pavadino čigonais ir pasakė, kad juos reikėtų iškeldinti „kuo toliau“. Kitas tarybos narys Markas Adamas Haroldas tai įvardijo kaip rasizmą ir apskundė tarybos kolegą etikos sargams.

Tokia situacija susidarė per Vilniaus tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto posėdį, kai vienas iš svarstomų klausimų buvo „Dėl tarybos sprendimo projekto „Dėl tarybos 2017 04 05 sprendimo Nr. 1-877 „Dėl būsto, išnuomoto romų tautybės asmenims ir šeimoms, vykdant Vilniaus (Kirtimų) romų taboro bendruomenės integracijos į visuomenę 2016–2019 metų programą, nuomos mokesčių dalies kompensacijos dydžio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo“.

M. A. Haroldas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo garso įrašu, kuriame girdisi, kaip V. Martikonis romus vadina čigonais ir tarsteli, kad iškeldinti juos reikėtų „kuo toliau“.

„Čia galite girdėti, kaip tarybos narys Vidmantas Martikonis juokaudamas posėdžio metu sako, kad „čigonus“ reikia perkelti „kuo toliau“ nuo Vilniaus. Tai visiškai nepriimtinas varymas ant dalies Vilniaus gyventojų vien dėl jų tautybės. Netoleruoju ir netoleruosiu tokių dalykų, ypač posėdžio metu. Etikos komisija informuota apie šį neetišką elgesį“, – prie garso įrašo rašo M. A. Haroldas.

15min tarybos narys patvirtino jau pranešęs tarybos Etikos komisijai apie tokį V. Martikonio elgesį ir ketinąs artimiausiu metu parašyti ir oficialų skundą.

Pats V. Martikonis tvirtina nieko įžeisti nei norėjęs, nei ketinęs. Esą jis vartoja žodį čigonai, kuris yra normalus lietuvių kalbos žodis, vartotas tėvų ir senelių. „Lietuviškai visą gyvenimą buvo čigonai, tik dabar romai... Nesuprasi, ar čia Romą, ar Petrą vadina. Lietuviškai yra čigonas, nematau, kad čia kažką įžeidžiau ar ne“, – kalbėjo V. Martikonis.

Jis atmeta bet kokius kaltinimus rasizmu, tik pastebėjo, kad kiekviena tauta turi savų tradicijų, specifiką, jai įprastą gyvenimo būdą. „Juk lietuvius, gyvenančius tabore, įsivaizduoti sunku. O jų gyvenimo būdas toks, jie klajokliai. Bet čigonai visiems Lietuvoje suprantami. Kaime pasakysi romas, tai tau atsakys – Romas neatėjo į darbą. Kam baubas yra tokie pavadinimai, tai jau perlenkta lazda“, – įsitikinęs V. Martikonis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi