Lietuvoje

2018.02.28 20:37

Vyriausybė pritarė dėl balsavimo internetu sistemos

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.02.28 20:37

Vyriausybė trečiadienį diskutavo dėl balsavimo internetu sistemos ir nutarė teikti Seimui Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektą. Elektroninį balsavimą tikimasi išbandyti per kitus parlamento rinkimus. 

Pasak pataisas rengusios Teisingumo ministerijos, priėmus įstatymo projektą, bus sudarytos teisinės, organizacinės ir finansinės galimybės balsavimo internetu informacinės sistemos steigimui ir jos bandymams prieš įteisinant balsavimą internetu įvairaus lygio rinkimuose ir referendumuose. 

Balsavimo internetu informacinę sistemą norima įdiegti iki 2019 metų liepos, tad planuojama, kad balsuoti internetu piliečiai galėtų jau 2020 metų spalio mėnesį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

Numatyta, kad rinkėjas internetu gali balsuoti kelis kartus, tačiau įskaitomas tik vėliausiai gautas balsas, o balsas skaičiuojamas tik vieną kartą. Ypatingas dėmesys skiriamas informacinės sistemos saugumui, slaptumui ir patikimumui, todėl numatyti papildomi reikalavimai programinei įrangai. Bus sukurtas informacinės sistemos audito mechanizmas. Rinkimų stebėtojai, auditoriai, visuomenės informavimo priemonių atstovai (priklausomai nuo turimų teisių) galės stebėti balsavimo internetu eigą specialiomis monitoringo priemonėmis. Balsavimo internetu rezultatai negalios, jeigu bus nustatyta, kad pažeistas informacinės sistemos saugumas.

2015 m. „Baltijos tyrimai“ organizuotos apklausos duomenimis, 56 proc. Lietuvos gyventojų remia idėją, kad per rinkimus būtų galima balsuoti ir internetu.

Rinkėjų aktyvumas Lietuvoje yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Praėjusiuose prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo 47 proc., o Seimo rinkimuose – 51 proc. rinkėjų. Kitų Europos Sąjungos šalių rinkėjų aktyvumas siekia apie 67 proc.

Balsavimo internetu rinkimuose ir referendumuose koncepcija buvo parengta dar 2006 m. 2016 metais Seimui pateiktas Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektas grąžintas tobulinti. Įteisinus balsavimą internetu tokiu būdu būtų galima balsuoti 2020 metais spalio 11 d. vyksiančiuose  Seimo rinkimuose.

Balsavimas internetu turėtų ne tik padidinti Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių piliečių aktyvumą, bet ir padėti sutaupyti valstybės biudžeto lėšas. Lietuvoje rinkimų  kaina svyruoja nuo 6 iki 11 mln. eurų.

Estijoje elektroninis balsavimas įteisintas nuo 2005 metų. Prancūzijos piliečiai, kurie gyvena už šalies ribų, nuo 2009-ųjų internetu renka išeivijos asamblėją, tokiu būdu vietos savivaldos rinkimai organizuojami Ontarijaus provincijoje Kanadoje, Naujojo Pietų Velso valstijoje Australijoje, vietos rinkimuose elektroniniu būdu balsuoja Šveicarijos Nešatelio, Ciuricho ir Ženevos kantonų gyventojai.