Lietuvoje

2013.06.27 07:17

Sosnovskio barščių naikinimui – dukart daugiau pinigų

Vilija Žukaitytė, Diena.lt2013.06.27 07:17

Aplinkosaugininkai Kaune pradėjo Sosnovskio barščių naikinimo darbus. Šįmet šių itin gajų ir pavojingų augalų naikinimui skirta dvigubai daugiau lėšų – 90 tūkst. litų.  

Aplinkosaugininkai Kaune pradėjo Sosnovskio barščių naikinimo darbus. Šįmet šių itin gajų ir pavojingų augalų naikinimui skirta dvigubai daugiau lėšų – 90 tūkst. litų.
 
Nuogąstauja dėl vaikų
 
Visoje Lietuvoje paplitę plačialapiai Sosnovskio barščiai – rimta problema, nes jie kenkia žmogaus sveikatai. Todėl kasmet aplinkosaugininkai kimba į kovą su šiais augalais.
 
Nemuno pakrantėje, A. Smetonos alėjoje, gyvenanti kaunietė Bronė kasmet baiminasi šių kenksmingų augalų.
 
„Visa alėja nuo Panemunės tilto iki paplūdimio apaugusi Sosnovskio barščiais. Pernai nušienavo pakrantę, o šiemet niekaip nesulaukiame pagalbos. Mūsų gatvėje gyvena daug vaikų, kurie mėgsta maudytis, jie gali nukentėti“, – portalui kaunodiena.lt skundėsi Bronė.
 
Moteris pasakojo, kad augalai jau pradėjo žydėti, todėl nuogąstaujama, kad subrandintos Sosnovskio barščių sėklos išbyrės ir augalų privis dar daugiau.
 
Nupurškė herbicidais
 
Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojai tikina, kad pirmieji šių augalų naikinimo darbai Kaune jau prasidėjo.
 
„Pirmiausia pasirūpiname, kad Sosnovskio barščiai būtų nupurkšti herbicidais, tik vėliau pradedame juos šienauti", – aiškino skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Rondamanskienė.
 
Kaune šį sezoną nupurkšta 11-os hektarų ploto teritorija – visose seniūnijose, kur didžiausi barščių plotai.
 
„Draudžiama herbicidus naudoti prie gyvenamųjų namų, arti vandens telkinių“, – akcentavo G. Rondamanskienė.
 
Chemikalai sulėtina augalų augimą, jų staigų plitimą, nes pažeidžia šaknis, o laikui bėgant jos visai sunyksta ir augalas žūsta.
 
Bus nušienauti didesni plotai
 
Aplinkosaugos specialistė patvirtino, kad Sosnovskio barščių šienavimo darbai jau užsakyti ir bendrovė „Irgita“ turėtų šią savaitę pradėti augalų naikinimo maratoną.
 
„Šio augalo sėklos subręsta liepos pabaigoje arba rugpjūčio mėnesį, kartais net rugsėjį. Todėl augalus būtina sunaikinti iki tol, kol jie nesubrandina naujų sėklų“, – pasakojo G. Rondamanskienė.
 
Barščių naikinimui šiemet savivaldybė skyrė 90 tūkst. litų – dvigubai daugiau lėšų nei pernai. Dėl lėšų stygiaus nuodingi augalai pernai buvo tik purškiami, šienavimui pinigų neužteko.
 
Specialistės tvirtinimu, Kaune bus nušienauti dukart didesni plotai, nei buvo nupurkšta herbicidais. A. Smetonos alėjoje augantys Sosnovskio barščiai yra įtraukti į šį sąrašą.
 
Aplinkosaugos specialistė apgailestavo, kad daugelį metų niekas nesirūpino Sosnovskio barščių naikinimu, todėl jie labai išplito po visą Kauną. Kasmet atsiranda vis naujų teritorijų, kuriose užauga šie augalai.
 
„Kartais išnaikinti vienoje vietoje augančius augalus prireikia nuo 4 iki 6 metų“, – sakė G. Rondamanskienė.
 

Apie Sosnovskio barščius
 
Lietuvoje auga keletas barščio rūšių, vienas jų yra Sosnovskio barštis (lot. Heracleum sosnovskyi). Šis augalas yra monokarpinis, t.y. po žydėjimo nunykstantis, tačiau iki žydėjimo gali praeiti keletas metų.
 
Sosnovskio barštis užauga iki 3 ir daugiau metrų aukščio. Šis augalas pavojingas žmonių sveikatai, nes sukelia alergiją. Visose augalo dalyse susikaupia daug medžiagos – furanokumarino. Augalus skinant, šienaujant ar per arti prisiartinus, jie gali smarkiai apdeginti neapsaugotą odą, sukelti itin stiprią alerginę organizmo reakciją – paraudimus, dideles vandeningas pūsles, kurios plyšta ir virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis.
 
Sosnovskio barštis plinta labai sparčiai, sunkiai išnaikinamas, nes išaugina ir subrandina daug sėklų. Vienas individas vidutiniškai jų subrandina nuo 20 000 iki 100 000. Barštis atželia iš gyvų šaknų, tačiau dauginasi ir plinta sėklomis. Šis augalas, priklausomai nuo augimo sąlygų, pasiekia brandą ir sužydi po 4 ir daugiau metų. Žydi nuo birželio iki liepos pabaigos, o augalai, kurie buvo pavasarį nupjauti, gali žydėti ir rugsėjo mėnesį. Sėklos subręsta ir išbarstomos rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo mėnesį. Pavasarį paprastai sudygsta tik dalis sėklų.
 

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius