Lietuvoje

2018.02.28 20:33

Seimo komisija dėl produktų kokybės: lietuviai nebuvo diskriminuojami

ELTA, LRT.lt 2018.02.28 20:33

Laikinoji Seimo komisija nusprendė, kad Lietuvos vartotojai nebuvo diskriminuojami – skirtingos kokybės ar sudėties produktų problema aktuali visai Europos Sąjungai (ES). Tačiau tokie produktai galėtų būti specialiai ženklinami.

Seimo komisijos dėl Lietuvos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų išvadas pristatė jos pirmininkė Guoda Burokienė. Išvadose pabrėžiama, kad šių metų gruodžio mėnesį jau bus atitinkamai ištirti visos ES produktai, be to, Europoje nėra apibrėžta bendra maisto produktų kokybės sąvoka. 

„Vyriausybė 2019 m. turėtų numatyti lėšų dvejopos kokybės maisto produktų tyrimams atlikti“, – išvadas komentavo G. Burokienė.

Komisijos vertinimu, problema aktuali visai Europai. „Dėl to Lietuvos vartotojai nebuvo diskriminuojami. Problemą reikia spręsti visos Bendrijos lygmeniu“, – teigiama išvadose. 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) tirti produktai, kurių sudėtis Lietuvoje skyrėsi nuo referencinių, atitiko maisto saugos reikalavimus, pabrėžiama išvadose. Tačiau teikiant skirtingų savybių produktus gali būti nesąžiningos komercinės veiklos požymių, jeigu vartotojai turi kitokių lūkesčių, ir tai gali iškreipti vartotojų elgseną. Vyriausybė, pasak komisijos išvadų, turėtų svarstyti galimybę įpareigoti papildomai ženklinti įvežamus produktus, kurių kokybė kitų šalių rinkose skiriasi nuo tos, kokia yra gamintojo šalyje, specialiai ženklinti.

Balsavimu laikinosios Seimo komisijos išvados patvirtintos vienbalsiai.

ELTA primena, kad pernai VMVT atliko tyrimą, kurio metu nustatyta, kad žinomų gamintojų maisto prekės, pirktos Lietuvoje ir Vokietijoje, skirtingos. Skiriasi Lietuvos ir Vokietijos rinkoms tiektų tuo pačiu prekių ženklu pažymėtų produktų ne tik sudėtis, bet ir skonis, spalva ar konsistencija.

Siekiant nustatyti, dėl kokių priežasčių galimai diskriminuojami Lietuvos vartotojai, ir ar nėra pažeidžiamos Lietuvos vartotojų teisės, Seimas praėjusių metų spalį sudarė laikinąją tyrimo komisiją dėl Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų. 

Pasak G. Burokienės, nors ES lygmeniu jau matomi žingsniai, padėsiantys spręsti dvejopos kokybės klausimą, tai neatleidžia nuo atsakomybės imtis priemonių ir nacionaliniu lygiu.