Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.25 14:35

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė. Tai patvirtino įstaigos, kurioje gimdė mergaitė, darbuotojai.

Be to, kad naujagimis buvo intensyviai prižiūrimas, daugiau informacijos neteikiama.

Lietuvos higienos institutas seka gimdyvių duomenis, tačiau amžius fiksuojamas tik „labai jaunų – iki 18 metų“. Tikėtina, kad 12 metų gimdyvė Lietuvoje – jauniausia.

Gimdant kyla rizika

Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos prezidentė dr. Diana Ramašauskaitė pasakojo, kad jaunesnėms nei 15 metų nėščiosioms dažniau įvyksta priešlaikinis gimdymas, išsivysto preeklampsija, jos pagimdo per mažo svorio naujagimius.

„Gimdymo metu paauglėms dažniau įvyksta gimdymo komplikacijų, neprogresuoja gimdymas, vaisius būna per didelis arba neteisingai statosi į dubenį. Paauglėms gimdymo metu dažniau atliekamos Cezario pjūvio operacijos, du kartus dažniau panaudojami instrumentai gimdymui užbaigti – akušerinės replės ar vakuuminis ekstraktorius“, – pasakojo dr. D. Ramašauskaitė.

Ar lytiškumo programa veikia?

Nors šio atvejo aplinkybės nežinomos, neabejotinai už to slypi ir lytiškumo ugdymo spragos.

Kad išvengtume panašių atvejų, buvo atnaujinta Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa šalies mokykloms, – komentavo Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Šiemet ji tik pradeda įsibėgėti. Už programos įgyvendinimą atsakingos pačios mokyklos. ŠMM rūpinasi tinkamu mokytojų šiai programai parengimu, kad programos būtų profesionaliai įgyvendintos.

Pagal ŠMM, įgyvendinant Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo programą, mokiniams ne tik suteikiama žinių apie lytiškumą, sveikatą, šeimą, bet ir formuojamos vertybės, kritinis požiūris, atsakingas elgesys.

„Lytiškumo ugdymo siekis – tai atsakingas lytinis elgesys, pagarba savo ir kito asmens orumui. Mokiniai turi gauti žinių apie rizikingo elgesio padarinių prevenciją, formuojamas pozityvus požiūris į savo ir kito asmens lytiškumą, lytinę orientaciją, kontracepciją ir kt., – rašoma ŠMM komentare. – Rengimo šeimai siekis – gebėjimas kurti ir palaikyti darnius bei brandžius asmeninius santykius, suprantant atsakomybes ir įsipareigojimus, šeimos, santuokos vaidmenį asmens ir visuomenės gyvenime.

Mokiniai turi išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą, ugdyti gebėjimą kurti ir palaikyti darnius ir brandžius tarpasmeninius santykius.“

Komplikuotas nėštumas

Kaip sako gydytoja ginekologė dr. D. Ramašauskaitė, paauglių nėštumas Lietuvoje – nemenka problema. Jaunesnių nei 18 metų gimdyvių skaičius pastaruoju metu kasmet sudaro apie 1 proc., tai maždaug apie 280–300 gimdymų per metus.

„Dažnai dėl nėštumo paauglės kreipiasi pavėluotai, neprisimena savo paskutinių mėnesinių datos, implantacinį kraujavimą palaiko mėnesinėmis, galvoja, kad mėnesinės dar nesusireguliavo arba sąmoningai nenori, kad apie tai kas sužinotų, – pasakojo gydytoja. – Dėl vėlyvesnio kreipimosi negalima tiksliai nustatyti nėštumo laiko, kartais tai sukelia problemų nėštumo pabaigoje, kai dėl neteisingai nustatyto gimdymo termino per anksti imamasi intervencijų – gimdymo sužadinimo.“

Gydytojo pasakojo, kuo anksčiau nustačius nėštumą, reikėtų pradėti vartoti folio rūgštį, kurios vartojimas pirmuoju nėštumo trečdaliu apsaugo nuo vaisiaus nervinio vamzdelio defektų atsiradimo. Jeigu nėštumas diagnozuojamas vėliau, profilaktikos priemonių nelieka.

„Dažnai pastojusios paauglės rūko, reikėtų kuo greičiau mesti rūkyti, nes rūkymas turi savo pavojingą įtaką tiek nėščiosios, tiek būsimo naujagimio sveikatai, – teigia dr. D. Ramašauskaitė. – Kuo anksčiau nustačius nėštumą ir įvertinus nėščiosios būklę, jos šeimos sveikatą, galima sudaryti optimalų nėštumo priežiūros planą.“

Negana to, gydytoja sako, jog paauglės dažnai neteisingai maitinasi, jų maisto racionas nėra optimalus, vartoja per mažai baltymų, ląstelienos, išgeria per mažai vandens, todėl labai svarbu pakeisti mitybą nėštumo metu. Reikia atsisakyti menkaverčių produktų, vartoti papildomai vitaminų ir kitų mikroelementų.

„Paauglėms po gimdymo dažniau išsivysto depresija, – pasakojo gydytoja dr. D. Ramašauskaitė. - Gimdamt paauglėms, kyla ne tik medicininių, bet ir psichologinių bei socialinių problemų - paauglėms sunku nuspręsti kaip pasielgti, kartais apninka net ir suicidinės mintys, dažnai jos nebaigia mokymo įstaigos, pačios neaugina savo vaikų ir kt.“

Rūko, vartoja narkotikus

Lietuvos higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2016 metais labai jaunų – iki 18 metų amžiaus gimdyvių buvo 281 (1,0 proc. visų tų metų gimdyvių), 2015 metais – 280 (1,0 proc.), 2001 m. – 456 nepilnametės (1,5 proc.). 2002 metais 27 gimdyvės buvo jaunesnės nei 16 metų.

2016 metais dažniausiai gimdė 25–29 metų moterys.

2016 metais nėštumo metu rūkė 1163 (4,1 proc.) gimdyvės, narkotikus vartojo 15.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis gimdančių moterų amžius Lietuvoje nuo 2012 metų iki 2016 svyruoja apie 29 metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

TS-LKD kandidatas Audrius Petrošius su bendražygiais laukia rinkimų rezultatų
Klaipėdos ritmas