Lietuvoje

2018.02.25 10:49

Vaikų priežiūrai Lietuvoje – mažiau alternatyvų nei kitose ES šalyse

BNS2018.02.25 10:49

Lietuva pagal šeimoms prieinamas vaikų priežiūros paslaugas yra tarp prasčiausiai atrodančių Europos Sąjungos (ES) šalių, skelbia Eurostatas.

Formalias vaiko priežiūros paslaugas Lietuvoje 2016 metais gavo 5,5 proc. vaikų, ne vyresnių kaip 12 metų amžiaus, rodo šią savaitę paskelbti ES statistikos tarnybos duomenys. Vidutiniškai ES tokių vaikų yra 39 procentai.

Formalios vaiko priežiūros paslaugos apima tiek visiškai arba iš dalies mokamas, tiek nemokamas paslaugas, organizuojamas kaip pagalba tėvams ar globėjams, pavyzdžiui, dienos centrus ar kitas organizuotas vietas, kur tėvai gali palikti vaikus, vaikų priežiūros paslaugas ne pamokų metu.

Mažiau nei Lietuvoje gaunančių tokias paslaugas yra Latvijoje (1 proc.), Kroatijoje (2 proc.), Slovakijoje (3 proc.), Estijoje ir Ispanijoje (po 4 proc.) bei Čekijoje (5 proc.), daugiausiai formalios vaiko priežiūros paslaugos teikiamos Danijoje (86 proc.), Švedijoje (70 proc.), Jungtinėje Karalystėje (65 proc.), Vokietijoje (64 proc.).

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) sako, kad tokia statistika iš dalies nulemta tradicijų.

„Istoriškai susiklostė, kad tėvams dirbant Lietuvoje vaikus padėdavo prižiūrėti seneliai, taip pat ilgos vaiko priežiūros atostogos sudaro prielaidas mažus vaikus daugiau prižiūrėti namie. Tačiau vėlinant pensinį amžių, o darbingiems žmonėms vengiant ilgam iškristi iš darbo rinkos, kad neprarastų profesinių įgūdžių, reikia vis daugiau paslaugų šeimai“, – BNS pateiktame komentare pripažįsta ministerija.

Anot ministerijos, šiuo metu Lietuvoje yra per 290 SADM per projektus finansuojamų įvairaus pavaldumo vaikų dienos centrų, kur vaikai gali leisti laiką po mokyklos, ruošti pamokas, mokytis rankdarbių, žaisti. Pažymima, kad pastaraisiais metais tokių centrų daugėja, taip pat atkreipiamas dėmesys, jog nuo 2017 metų liepos juos gali lankyti visų – nebūtinai nepasiturinčių ar socialinės rizikos – šeimų vaikai. Pernai juos lankė beveik 9 tūkst. vaikų.

Taip pat ministerija pažymi, kad Lietuvoje plėtojamos kompleksinės paslaugos šeimai.

„Šios paslaugos yra labai paklausios savivaldybėse; tai gali būti pozityviosios tėvystės mokymai, psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos, mediacijos paslaugos, vaikų priežiūros paslaugos (ne ilgiau kaip 4 val. per dieną visiems tėvams), pavėžėjimo paslauga tiems, kas dalyvauja aukščiau nurodytose veiklose“, – aiškina SADM.

Kartu nurodoma, kad siekiant gerinti šeimoms sąlygas gyventi ir dirbti Lietuvoje, numatoma didinti pagalbą jaunoms šeimoms įsigyjant būstą, kelti „vaiko pinigus“, plėsti vaikų dienos centrų tinklą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.