Lietuvoje

2018.02.23 19:41

Prezidentė: ES turi išsaugoti tinkamą atstovavimą visiems europiečiams

LRT.lt 2018.02.23 19:41

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Europos Vadovų Tarybos susitikime, kur svarstomi pasiūlymai dėl ES institucijų reformų. ES vadovai tariasi, kaip po „Brexit“ turėtų keistis Europos Parlamento sudėtis, ar ateityje turėtų sumažėti ES komisarų skaičius, kaip galėtų būti skiriamas naujas Europos Komisijos pirmininkas, rašoma prezidentūros pranešime.

Prezidentės teigimu, Lietuvai svarbiausia, kad bet kokie pokyčiai vyktų pagal numatytas ES sutartis ir užtikrintų lygiavertį atstovavimą visoms ES šalims bei piliečiams.

Artėjant Jungtinės Karalystės pasitraukimui iš ES, svarstoma, kaip panaudoti šiai valstybei priklausančias 73 vietas Europos Parlamente. Lietuva palaiko siūlymus dalį vietų rezervuoti ateityje į Bendriją įstosiančioms šalims. Kita dalis turėtų būti skiriama valstybėms, kurios pagal savo gyventojų skaičių šiuo metu turi per mažai europarlamentarų. Tai padėtų užtikrinti, kad Lietuvos turimas vietų skaičius Europos Parlamente nesumažėtų. Šiuo metu Lietuva turi 11 europarlamentarų.

Lietuva taip pat pasisako už tai, kad kiekviena šalis, nepriklausomai nuo jos dydžio, į Europos Komisiją deleguotų po vieną narį. Europos Komisijos pirmininkas turėtų būti skiriamas bendru Europos Vadovų Tarybos ir Europos Parlamento sutarimu, atsižvelgiant į Europos Parlamento rinkimų rezultatus, kaip numato ES sutartys.