Lietuvoje

2018.02.22 17:21

Čikagoje suimta N. Venckienė

Lietuvos prašymu Jungtinėse Valstijose, Čikagoje, suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė, kaltinama nevykdžiusi teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai, ketvirtadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Anot prokuratūros, JAV pradėtas įtariamosios ekstradicijos į Lietuvą teisminis procesas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigė, kad suimtos N. Venckienės ekstradicija į Lietuvą gali trukti nuo pusės iki pusantrų metų.

Popiet surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna teigė, kad ekstradicijos procesas gali trukti ilgiau, ne vienerius metus, kaip kad buvo buvusio EBSW prezidento Gintaro Petriko atveju (tąkart tai truko 3 metus). Anot specialisto, tai, kaip greitai N. Venckienė bus sugrąžinta į Lietuvą, lems paties proceso eiga, asmens pozicija ir kiti faktoriai.

Šiuo metu N. Venckienei taikoma kardomoji priemonė – suėmimas. Pasak T. Krušnos, kardomoji priemonė gali būti keičiama, tačiau kol kas sunku pasakyti, ar taip bus.

T. Krušnos teigimu, kasmet prokuratūra atlieka apie 100–150 tokio pobūdžio procesų. Anot jo, sprendimas dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Pasak prokuroro, Lietuvos prokuratūra intensyviai bendradarbiauja su kolegomis iš Jungtinių Valstijų.

Daugiau detalių prokuratūra nepateikia, motyvuodama tuo, kad nėra įgaliota komentuoti užsienio valstybėje vykstančio teisinio proceso turinio.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris teigė, kad JAV ir Lietuvos teisėsaugai seniai buvo žinoma N. Venckienės gyvenamoji vieta.

„Tas adresas buvo žinomas pakankamai seniai, tai vėlgi teisinės procedūros, kodėl amerikiečiai šiuo momentu priėmė tokį sprendimą, vėlgi reikėtų jų pačių klausti“, – žurnalistams Seime sakė E. Šileris.

Paprašytas patikslinti, kam tas adresas buvo žinomas, pareigūnas sakė, kad „visoms pusėms“.

Čikagoje gyvena gausi lietuvių bendruomenė.

BNS nuotr.

Generalinės prokuratūros atstovė Rita Stundienė LRT RADIJUI patvirtino, kad N. Venckienė sulaikyta, tačiau taip pat nepateikė detalesnės informacijos: „Norime patvirtinti, kad minėtam asmeniui šiuo metu taikoma kardomoji priemonė – suėmimas. Detalesnę informaciją bus galima pateikti vėliau, kai tai nepakenks pačiam teisminiam procesui.“

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė BNS sakė, kad trečiadienį JAV įvyko teismo posėdis, jame N. Venckienė buvo pateikusi prašymą dėl paleidimo už užstatą, tačiau teismas jį atmetė.

R. Stundienė neatsakė į klausimus, ar Lietuva jau pateikė prašymą išduoti N. Venckienę ir kada galėtų prasidėti ekstradicija. Atstovė taip pat nekomentavo, ar buvusi Seimo narė galėtų kreiptis į JAV teisėsaugą.

Seimas N. Venckienės mandatą panaikino 2014 metų birželį.

Jai Lietuvos teisėsauga nori pateikti kaltinimus dėl to, jog ji nevykdė teismo sprendimo perduoti brolio Drąsiaus Kedžio dukrą mergaitės motinai Laimutei Stankūnaitei, taip pat dėl trukdymo antstolei, pasipriešinimo policijai.

N. Venckienės teta Audronė Skučienė BNS sakė apie dukterėčios sulaikymą sužinojusi tik iš žiniasklaidos. Ji tikina nežinanti, kur pastaruoju metu gyveno N. Venckienė.

„Ne, neturime jokių žinių. Jums svarbiausia, kad ją parvežtų – tai, ko gero, parveš arba ne, matysime. Aš tikrai nežinau – man teisėsauga Amerikos nepraneša, kur ji yra“, – BNS teigė A. Skučienė.