Lietuvoje

2018.02.22 10:58

L. Matjošaitytės slėptas tyrimas atskleidė R. Karbauskio „gerumą“

Liepa Želnienė, 15min.lt 2018.02.22 10:58

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis nuo seno giriasi esąs labai dosnus mecenatas. Jis aiškina, kad įvairiems kultūros projektams ir bendruomenėms yra išleidęs apie milijoną eurų. Tačiau ką iš tiesų remia R. Karbauskis, o, jei tiksliau, jo valdoma įmonė „Agrokoncernas“? 15min išsiaiškino, kad dosniausiai – su pačiu R. Karbauskiu susijusias įstaigas ir projektus.

Tai paaiškėjo dar pernai Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbo grupei atlikus tyrimą dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu (globėju) įvardijant R. Karbauskį. Šio tyrimo išvada, kaip jau skelbė 15min, nebuvo svarstyta viešame VRK posėdyje ir iki šiol nėra skelbiama viešai.

Darbo grupė siūlė visą surinktą medžiagą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), kad ši atliktų išsamesnį tyrimą. Tačiau tai nebuvo padaryta. O ką vis dėlto nustatė VRK darbo grupė?

Tai, kad įvairūs renginiai, kurių mecenatu 2016 m. per Seimo rinkimų kampaniją buvo pristatomas R. Karbauskis, iš tiesų buvo finansuojami jo valdomų verslo įmonių, nors jų pavadinimai rėmėjų sąrašuose dažniausiai net nebuvo paminimi.

Gyrėsi paaukojęs milijoną

Pats R. Karbauskis dar pernai, kai kilo abejonių dėl laikraščio „Naisių žemė“ leidybos skaidrumo, aiškino, kad leidinį leidžia jo finansiškai remiama viešoji įstaiga „Naisių bendruomenė“.

„Aš esu mecenatas ir tas yra pakankamai visiems žinoma. Remiu įvairius projektus, įvairias bendruomenes visoje Lietuvoje. Tai aš tik galiu taip pasakyti. To niekaip nedraudžia man įstatymai. Aš dabar sunkiai galėčiau pasakyti. Bet bendros sumos kultūrai, kurias aš paaukoju, artėja prie 1 mln. eurų“, – tuomet žurnalistams sakė Seimo narys.

2016 m. rugpjūtį VRK darbo grupei „Agrokoncerno“ pateikti duomenys R. Karbauskio žodžius patvirtina. Įvairiems projektams iš savo įmonių nepasiskirstyto pelno 2013-2016 m. jis tikrai daugiau nei milijoną eurų išleido paramai. Tik kokia dalis paramos pakliuvo projektams, garsinantiems paties R. Karbauskio ir kitų „valstiečių“ vardus, o kiek buvo paaukota su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga niekaip nesusijusioms įstaigoms, asociacijoms ir projektams?

VRK „Agrokoncerno“ pateikti duomenys rodo, kad su R. Karbauskiu ir kitais „valstiečiais“ siejamoms organizacijoms pinigų skirta nepalyginamai daugiau nei kitoms dešimtims įstaigų kartu sudėjus.

BNS nuotr.

Žarstė šimtus tūkstančių

Klausdama apie juridiniams asmenims suteiktą paramą VRK darbo grupė, tyrusi renginius, kurių globėju ar mecenatu buvo pristatomas R. Karbauskis, pirmiausia domėjosi „Agrokoncerno“ parama „Naisių bendruomenei“, „Naisių vasaros teatrui“ ir akciją „Išsaugokim vyrus“, kurios automobilis buvo žymimas ne tik R. Karbauskio vardu, bet ir partine „valstiečių“ simbolika, organizavusiai įstaigai „Medicina practica“.

Pastaroji, „Agrokoncerno“ pateiktais duomenimis, 2013-2016 m. buvo paremta beveik 323 tūkst. eurų. Be to, akcijoje buvo naudojamas „Agrokoncerno“ nupirktas autobusiukas.

„Naisių vasaros teatrui“, kurį įsteigė R. Karbauskio įsteigta „Naisių bendruomenė“, „Agrokoncernas“ per trejus su puse metų nurodė skyręs beveik 375 tūkst. eurų paramos.

„Naisių bendruomenė“, kurios steigėjas yra R. Karbauskis, gaudavo kur kas mažiau. 2013-2015 m. „Agrokoncernas“ jai pervedė beveik 48 tūkst. eurų. Tiesa, „Naisių bendruomenė“ VRK nurodė dar 45 tūkst. eurų paramą gavusi iš kitos „Agrokoncerno grupės“ įmonės – „Agrokoncerno grūdų“, kurios vienintelis akcininkas taip pat yra R. Karbauskis.

Dar beveik 8,7 tūkst. eurų 2015-aisiais „Agrokoncernas“ pervedė viešajai įstaigai „Bardai LT“, kuri mokėjo honorarus „Naisių bendruomenės“ organizuotame renginyje „Bardų vasara Naisiuose“, kurio mecenatu buvo pristatomas R. Karbauskis, pasirodžiusiems atlikėjams.

VRK darbo grupė suskaičiavo, kad „Naisių vasaros teatras“, „Naisių bendruomenė“ ir „Medicina practica“ gavo 89,48 proc. visos 2013–2016 m. „Agrokoncerno” skirtos paramos.

Dar 17 tūkst. eurų „Agrokoncernas“ 2016-aisiais nurodė parėmęs R. Karbauskio su dainininku Andriumi Mamontovu sukurtą labdaros fondą „Švieskime vaikus“, kuris anksčiau užsiėmė knygų vaikams dalijimu, o jau šiemet iš to paties „Agrokoncerno“ pinigų siuvo ir dalijo stilizuotus tautinius kostiumus vaikų darželiams.

„Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys atsakyme VRK nurodė, kad visi sprendimai dėl paramos skyrimo buvo priimami vienintelio įmonės akcininko R. Karbauskio. Tačiau jis tikino, kad „Agrokoncernas“ tikrai neremia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir su ja susijusių renginių bei akcijų.

Vis dėlto bent viena akcija – „Išsaugokim vyrus“ su „valstiečiais“ tikrai susijusi. Ir tai jau buvo nustačiusi VRK darbo grupė. Jos išvadoje teigiama, kad LVŽS buvo akcijos partnerė, kuri finansiškai prie akcijos neprisidėjo, tačiau nuolat talkino akcijai kitais būdais, o konkrečiai – LVŽS atstovai rajonų savivaldybėse tardavosi dėl šios akcijos vykdymo konkrečiose vietose.

Be to, nustatyta, kad ant tyrimų autobusiuko buvo demonstruojamas LVŽS logotipas. O LVŽS akciją iki šiol reklamuoja savo oficialiame tinklalapyje.

Seimo rinkimų kampanijos metu akcija dėl Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų buvo sustabdyta, tačiau pernai spalį akcija vėl atnaujinta. Ir autobusiukas pajudėjo ne iš bet kur, o iš Seimo kiemo. Ir tai įvyko po parlamente šiam įvykiui pažymėti surengtos R. Karbauskio spaudos konferencijos. Ant autobusiuko vėl buvo matyti LVŽS, o ne „Agrokoncerno“ simbolika.

Rėmė G. Burokienės ir D. Kepenio organizacijas

Tačiau „Agrokoncerno“ pateiktame paramą iš įmonės 2013-2016 m. gavusių juridinių asmenų sąraše yra ne tik su R. Karbauskiu, bet ir su kitais „valstiečiais“ siejamos įstaigos.

Štai 2014-aisiais „Agrokoncernas“ 30 tūkst. litų (beveik 8,7 tūkst. eurų) parėmė dabartinės Seimo narės „valstietės“ Guodos Burokienės vadovautą Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungą. Sutapimas tas, kad parama šiai sąjungai skirta tais pačiais metais, kai pastaroji nutarė išstoti iš Žemės ūkio rūmų.

G. Burokienės paklausti, kaip buvo gauta parama iš „Agrokoncerno“ ir kam ji buvo panaudota, nepavyko. Seimo narė trumpąja žinute nurodė esanti komandiruotėje JAV ir į 15min klausimus dar neatsakė.

Paramą iš „Agrokoncerno“ gavo ir Seimo nario „valstiečio“ Dainiaus Kepenio sukurta Lietuvos sveikuolių sąjunga. VRK „Agrokoncernas“ nurodo šiai įstaigai 2014 m. skyręs 11,5 tūkst. litų (apie 3,3 tūkst. eurų), o 2015 m. – dar beveik 9 tūkst. eurų.

D. Kepenis, BNS nuotr

D. Kepenis 15min nurodė, kad dėl „Agrokoncerno“ finansinės paramos Sveikuolių sąjungos leidiniams tarėsi ne pats. Pasak jo, už tai buvo atsakinga Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.

„Ji ten tuos klausimus tvarkė, prašymus rašė, pavedimus gavo ir leidinius leido. Ji jums papasakos. Pirmininkas tvarko reikalus ideologinius, o yra viceprezidentė, kuri etatinė pas mus dirba, atsakinga už ekonomiką, už finansus“, – teigė D. Kepenis.

S. Kriaučiūnienė 15min nurodė, kad „Agrokoncernas“ rėmė laikraščio „Sveikuoliai.lt“ leidybą.

„Taip, mes kreipėmės, mes leidome leidinį „Sveikuoliai.lt“, norėjome sudėti skaitomiausius straipsnius apie sveiką gyvenseną. Jis buvo nemažu tiražu išleistas ir dalijamas mūsų renginiuose. Viena parama buvo tokia, o kitas projektas buvo Sveikuolių sąjungos plėtra. Mes prašėme, rinkome iš rėmėjų lėšas ir šiai veiklai. Mes kreipėmės oficialiai ne į vieną įmonę, bet tiesiog turbūt ryšiai glaudesni mezgėsi su ta politikos kryptimi tokia, tai mes ir gavome tokį palankumą“, – teigė ji.

S. Kriaučiūnienė neprisiminė, su kuo konkrečiai įmonėje „Agrokoncernas“ bendravo dėl paramos. Tačiau ji pasidalijo laikraščio „Sveikuoliai.lt“ kopija.

O jame mecenatu ir vėl vadinamas ne „Agrokoncernas“, o vienintelis jo akcininkas – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis. Svarbi detalė ir ta, kad paramą iš „Agrokoncerno“ gavusi 2014-2015 m. Lietuvos sveikuolių sąjunga laikraštį leido jau 2016-aisiais, greičiausiai metų pradžioje – iki prasidedant Seimo rinkimų kampanijai.

Būsimas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas juose – tuometis Sveikuolių sąjungos pirmininkas Dainius Kepenis šiame leidinyje rašo įžanginį žodį, kuriame pliekia šalies politikus už tai, kad jie „iki šiol veidmainiškai manipuliuoja „mokslo įrodymais“, kai tai jiems tinka (beatodairiškai puola skiepyti tautą nuo visokiausių dirbtinių ligų) ir stengiasi nutylėti ar ignoruoti tokių aukščiausių pasaulio sveikatos institucijų kaip PSO ir kitų pranešimus apie kenksmingus maisto produktus, GMO, lėtinių neinfekcinių ligų plintančią epidemiją, etc.“.

Laikraštyje vietos atsiranda ir „sveikos gyvensenos ir kultūros mecenatu“ pristatomo R. Karbauskio straipsniui bei dar dviems šio politiko nuotraukoms. Tekste R. Karbauskis giriasi renginiais be alkoholio ir piktinasi, kad „dabar blaivybės iniciatyvas blokuoja dalis Lietuvos Respublikos Seimo narių, atstovaujančių alkoholio gamybos ir prekybos įmonių interesams“.

Nepagailėjo pinigų M. Puidoko „Rytojaus Lietuvai“

„Agrokoncernas“ rėmė ir Seimo nario „valstiečio“ Mindaugo Puidoko sukurtą asociaciją „Rytojaus Lietuva“. 2016-aisiais jai skirti 3,9 tūkst. eurų.

M. Puidokas nė neslepia, kad būtent šis bendradarbiavimas paskatino jį dalyvauti Seimo rinkimuose su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Lėšos buvo skirtos labai konkrečios ir tikslinės iš esmės – patalpų nuomai, kad jaunimas turėtų, kur susitikti, daryti tas savo veiklas. Labai paprasta situacija. Tuo metu, kai tas visas, kaip sakyt, prasidėjo bendradarbiavimas, tai dar nebuvau kandidatas. Mano atveju, tas sprendimas buvo toks vėlyvas ir, galima sakyti, vėlyvesnis“, – aiškino M. Puidokas.

Paklaustas, kokios naudos už paramą norėjo „Agrokoncernas“, M. Puidokas nesutriko. Jis pripažino, kad „Rytojaus Lietuva“ davė naudos ir R. Karbauskiui.

„Tai buvo bendravimas. Ramūnas, kaip svečias, dalyvaudavo susitikimuose su organizacijos nariais. Organizacija savo veikla irgi prisidėdavo prie R.Karbauskio projektų. Tokio bendradarbiavimo buvo. Pavyzdžiui, „Švieskime vaikus“ fondo projekte „Rytojaus Lietuvos“ jaunimas prisidėjo, pavyzdžiui, per Vaikų gynimo dieną buvo galimybė tas knygeles vaikams dovanoti. Geras toks bendradarbiavimo pavyzdys. Ir jie neturėjo tokio bendradarbiavimo patirties, aktyvių jaunų žmonių, tai jiems, matyt, tas atrodė tikslinga. Plius – vertybės sutapo“, – dėstė M. Puidokas.

Rėmė „Agurkų šventę“

Nemažą paramą – 10 tūkst. eurų „Agrokoncernas“ 2016 m. pervedė ir Kauno technologijos universitetui. Kam buvo panaudota ši parama, liko neaišku. Universiteto atstovas spaudai Mantas Lapinskas kol kas neatsakė į 15min klausimus.

Dar 1,5 tūkst. eurų paramos 2015-aisiais „Agrokoncernas“ skyrė Kėdainių kultūros centrui. Jo direktorė Ona Mikalauskienė nurodė, kad parama buvo panaudota tradicinei „Agurkų šventei“ organizuoti.

„Kėdainių kultūros centras 2015 m. teikė prašymą raštu UAB „Agrokoncernas“ kultūros mecenatui R. Karbauskiui su prašymu dėl paramos Kėdainiuose rengiamai tradicinei „Agurkų šventei“. Koncernas prašymą tenkino ir suteikė 1 500 EUR (vieną tūkstantį penkis šimtus eurų) paramą. Lėšos buvo panaudotos „Agurkų šventės“ organizavimo išlaidoms dalinai apmokėti. Šventė vyko 2015 m. liepos 11 d. Kėdainių miesto parke“, – teigė O. Mikalauskienė.

Šiame renginyje, kurio šūkis buvo „Gyvenkime sveikai – gyvenkime žaliai“, dalyvavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Europos Parlamente Bronis Ropė. Kaip rašoma pranešime apie renginį, jis stebėjo, kaip siekiama masiškiausio daržovių valgymo rekordo tūkstančiui žmonių vienu metu valgant agurkus.

Rėmė ūkininkų sąjungas, darželius ir net karvių prieglaudą

Iki čia aprašėme stambiausias sumas iš „Agrokoncerno“ paramos 2013-2016 m. gavusias organizacijas. VRK „Agrokoncerno“ pateiktame paramos gavėjų sąraše, be jų, yra nurodyti dar 78 juridiniai asmenys.

Tik jiems koncernas buvo gerokai šykštesnis – parama vienai organizacijai buvo ne didesnė nei tūkstantis eurų. Dažniausiai – vos keli šimtai, o, pavyzdžiui, Naivių kaimo bendruomenei suteikta vos 60 eurų paramos.

Iš VRK „Agrokoncerno“ dar 2016 m. vasarą pateiktų duomenų matyti, kad verslo įmonė smulkiomis sumomis rėmė ūkininkų sąjungas, savivaldybes, kaimo bendruomenes, įvairias draugijas, vaikų darželius, mokyklas, labdaros fondus, maldos namus, šaškių klubus ir kitas organizacijas, net tokias, kurios, pavyzdžiui, užsiima senyvų karvių slauga.

Tačiau visoms šioms organizacijoms skirta tik maža visos „Agrokoncerno“ paramos dalis. 2013-aisiais 36 paramos gavėjams buvo išdalinti 6,4 tūkst. eurų arba vidutiniškai apie 180 eurų vienai organizacijai. 2014-aisiais 7,5 tūkst. eurų išdalinti 35 organizacijoms – vienai teko apie 215 eurų paramos. 2015-aisiais smulkiomis sumomis remtos 37 organizacijos. Viena jų vidutiniškai gavo 208 eurus. 2016-aisiais per pirmą metų pusmetį paremtos 14 organizacijų. Joms išdalinti 3,7 tūkst. eurų. Vienai organizacijai vidutiniškai teko 255 eurai.

Serialui – ne parama

VRK darbo grupė, atlikdama tyrimą, „Agrokoncerno“ dar klausė, kokią paramą įmonė skiria serialo „Naisių vasara“ kūrėjams. Šią užklausą pasirašė anksčiau VRK pirmininką pavadavusi, o paskui VRK vadove tapusi ir tyrimo išvadas paslėpusi Laura Matjošaitytė.

„Agrokoncernas“, atsakydamas VRK 2016 m. rugpjūtį nurodė, kad serialui „Naisių vasara“ bendrovė jokios paramos neteikia.

Iš tiesų, kaip vėliau paaiškėjo iš R. Karbauskio paviešintų sutarčių, „Agrokoncernas“ su serialo gamintoja „Videometra“ sudarydavo reklamos pirkimo, o ne paramos sutartis.

R. Karbauskis pernai gruodį pats paviešino dokumentus, rodančius, kad 2014 m. „Videometrai“ už reklamą seriale koncernas mokėjo 116 tūkst. eurų (be PVM), o 2016-aisiais – 100 tūkst. eurų (be PVM). Apie tai, kad egzistuoja ir 2013 m. sutartis, „valstiečių“ lyderis nutylėjo.

VRK iš „Videometros“ sulaukė šiek tiek kitokių duomenų. Nors R. Karbauskis dabar jau yra paviešinęs dar 2016 m. birželį sudarytą sutartį tarp „Agrokoncerno“ ir „Videometros“, pastaroji įmonė 2016 m. rugpjūtį VRK nurodė, kad 2016-aisiais „Agrokoncernas“ išvis nebuvo serialo rėmėjas, o 2013-aisiais ir 2014-aisiais už reklamą seriale sumokėjo po 140 tūkst. eurų (įskaitant PVM).

Taigi, galima suskaičiuoti, kad per trejus metus „Agrokoncernas“ serialo „Naisių vasara“ kūrimui išleido apie 400 tūkst. eurų (su PVM).

Po 15min publikacijų apie „Naisių vasaros“ serialą VRK šiuo metu ėmėsi iš naujo tirti, ar šiame seriale nebuvo paslėptos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir jos pirmininko R. Karbauskio politinės reklamos. Šį tyrimą planuojama pabaigti kovą.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė, gindamasi nuo kaltinimų nuslėpusi anksčiau VRK darbo grupės priimtą išvadą ir kitaip, nei rekomendavo tyrėjai, neperdavusi duomenų toliau tirti VMI, dabar sako, kad visi anksčiau VRK darbo grupės surinkti duomenys šiame tyrime bus įvertinti iš naujo.