Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.19 16:23

Kodėl nutilo D. Grybauskaitė

Likus metams iki kadencijos pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo atostogauti, o iniciatyvą perima premjeras Saulius Skvernelis, teigia politologas Kęstutis Girnius.

Pirmadienį „Žinių radijo“ laidoje „Įvykiai ir komentarai“ politologas atkreipė dėmesį, kad prezidentė mėgsta dominuoti politiniame lauke, ir ji visus savo prezidentavimo metus tai darė.

„Ji visada mėgina nustumti, dažnai sėkmingai, bet reikia pastebėti, kad Skvernelis sukilo. Jis sukilo Lenkijos klausimu, truputį ledus perlaužė, ir tada prezidentė taip protingai pasielgė su (Lenkijos prezidentu) Duda, panašiai irgi iškėlė klausimą dėl Rusijos ir kai kurių kitų dalykų“, – kalbėjo K. Girnius.

Tačiau politologas pastebėjo, kad prezidentė pastaruoju metu nebėra tokia aktyvi.

„Manyčiau, kad prezidentė dabar jau pradėjo atostogauti, nors dar liko metai kadencijoje. Ji per pastaruosius vienerius–dvejus metus jokių iniciatyvų nerodo, o kaip tik premjeras pradeda rodyti iniciatyvas ir užsienio politikoje, būtent toje srityje, kur ji mano, kad čia tikrai jai priklauso“, – sakė K. Girnius.

Tikisi daugiau aktyvumo

Politikos apžvalgininkė Monika Garbačiauskaitė–Budrienė irgi pasigedo aktyvesnio šalies vadovės įsitraukimo diskutuojant apie klausimus, susijusius su mokesčiais, ekonomika. Pasak politikos apžvalgininkės, tai yra būtent tos temos, kur ji, būdama ekonomistė, buvusi finansų ministre, yra profesionalė.

„Iš aktyvaus ir kompetentingo politiko, kokia ir yra D. Grybauskaitė, ir iš jos ambicijų – ypač, kai ji atėjo pirmą kadenciją ir pasakė, kad ji nesitenkins vien tik užsienio politika, tai tarsi galima būtų tikėtis ir daugiau veikimo – ypač, kai valstybė yra ant svarbių reformų slenksčio ir akivaizdu, kad poreikis toms reformoms yra didelis“, – sakė M. Garbačiauskaitė–Budrienė.

Tačiau be kritikos politikos apžvalgininkė ir pagyrė prezidentę už tai, kad ji „labai aktyviai sudalyvavo teismų sistemos valyme, korupcijos mažinime“.

D. Grybauskaitė ir S. Skvernelis, BNS nuotr.

Viskas gali greitai pasikeisti

Mykolo Romerio universiteto politologas Virgis Valentinavičius atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu vyravo daugiau šventinės nuotaikos, kurios buvo susijusios su valstybės šimtmečiu.

„Bet net ir pačiame šventime tam tikras politinis veikimas buvo, kai prezidentė monopolizavo šventę (Vasario 16 – DELFI), ir visi kiti valstybės vadovai liko šešėlyje, ir netgi viešojoje erdvėje buvo pasigirdęs tam tikras nepasitenkinimas dėl to“, – sakė V. Valentinavičius.

Politologas taip pat retoriškai klausė, ką šioje situacijoje prezidentė daugiau begalėtų padaryti. Savo nuomonę apie vyriausybę ir jos profesionalumą ji esą yra išsakiusi labai anksti.

„Pagrindinis prezidentės užsiėmimas per visas kadencijas buvo prižiūrėti Vyriausybes, kritikuoti jas ir bandyti išpešti kažkokią naudą. Akivaizdu, kad paskutinių dviejų vyriausybių – Algirdo Butkevičiaus ir Sauliaus Skvernelio – galimybės atsižvelgti į prezidentės kritiką ir kažkaip pagerinti savo veiklą yra labai kuklios“, – konstatavo V. Valentinavičius.

Pasak politologo, taip yra dėl kompetencijos, profesionalumo stokos.

„Prezidentei bark nebaręs tą vyriausybę, kažko ypatingo iš jos išspausti nelabai išeina. Atskiri jos skirti ministrai, su kuriais prezidentės santykiai geriausi, dirba sėkmingai, ten raginimų daryti nereikia. Tokie yra, pavyzdžiui, susisiekimo, energetikos, užsienio reikalų, krašto apsaugos ministrai, o visi kiti tenka Skvernelio ir Karbauskio atsakomybei, ir ten galioja dėsnis „aukščiau bambos neiššoksi“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Politologas šiek tiek pasigedo valstybės vadovės veikimo kitoje plotmėje, kuri susijusi su teisėsauga ir teisėjų korpuso tvarkymu, raginimais prokuratūrai ir kitoms tarnyboms ryžtingiau kovoti su korupcija.

„Jie visi yra, bet šitoje vietoje, aš sakyčiau, prezidentė yra kažkiek aprimusi. Teisėsaugos motyvavimas rimčiau kovoti su korupcija buvo ryškesni prieš vienerius–dvejus metus“, – sakė V. Valentinavičius.

Apibendrindamas politologas konstatavo, kad jei prezidentė „ir turi kokias nors atostogas, tai jos yra priverstinės – apibrėžtos galimybių, kurias turi vyriausybė ir Seimas“.

Jis taip pat nebuvo linkęs prognozuoti, kad dabar jau taip ramu bus iki pat kadencijos pabaigos.

„Su šita prezidente palaukite, nei dienos nepraeis ir viskas gali labai greitai pasikeisti. Tikimybė, kad vyriausybė bus palikta visiškoje ramybėje, to irgi nebus“, – sakė V. Valentinavičius.

Laikas svarbiems apibendrinimams

Pasak politologo, likus metams iki paskutinės kadencijos pabaigos paprastai ir prezidento komandos nariai „pradeda galvoti apie šiltesnes ambasadas ir panašias vietas“.

„Paskutiniai kadencijos metai turėtų būti skirti savo politinio palikimo galutiniam apiforminimui. Metas daryti tam tikrus apibendrinimus, ir aš tikiuosi, kad prezidentės metinėje kalboje šį pavasarį mes girdėsime kažkokią bendro visų kadencijų darbo įvertinimą ir bandymą nubrėžti perspektyvą ateičiai“, – sakė V. Valentinavičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi