Lietuvoje

2018.02.26 09:43

„Idėja Lietuvai“: įgyvendinus išrinktas idėjas siūlo imtis ir kitų 1500

Gabija Narušytė, Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.02.26 09:43

Pagrindinis iniciatyvos „Idėja Lietuvai“ tikslas buvo suvienyti žmones, surasti idėjas, kurios suvienytų visuomenę, nes dažnai kalbama, kad tokių idėjų nebėra, LRT RADIJUI sako iniciatyvos koordinatorius Ignas Rusilas. Anot jo, išrinktos trys idėjos tėra pradžia – po to galima imtis ir kitų 1500 pasiūlymų.

– Viena iš išrinktų idėjų – dvigubos pilietybės įteisinimas. Kaip pačiam atrodo, kokią įtaką ši idėja gali turėti mūsų pasirinkimui? Turiu galvoje, kad vis dėlto artėja referendumas.

– Manau, kad ši idėja galėtų pastiprinti pasirinkimą. Bet į ką labiausiai atkreipčiau dėmesį – šias idėjas išrinko pati visuomenė kartu su ekspertais. Darėme dvi apklausas. Iš 1500 idėjų pagal kriterijus atrinkome 30. Vienas iš kriterijų – palaikymas puslapyje idejalietuvai.lt, kur žmonės spaudė mygtuką „verta įgyvendinti“. Taip buvo atrinktos 30 idėjų. Apklausose visuomenėje ir ekspertai sutarė dėl visų trijų idėjų, kad būtent jos turi būti įgyvendintos.

Kalbant išskirtinai apie dvigubą pilietybę, matau stiprų pačios visuomenės palaikymą. Turbūt prie to prisidėjo ir didelės emigracijos faktorius – turime vienyti visus lietuvius visame pasaulyje, kad jie neišsibarstytų ir bent būtume susieti pilietybės klausimu. Manau, kad tikrai ši idėja tikrai padės būti vieningiems.

– Vis dėlto visuomenė iki šiol nesutaria, ar įteisinti dvigubą pilietybę. Kiek ši idėja bus išdiskutuota? Kiek bus dar rengiama diskusijų?

– Kaip sakau – dabar išsirinkome tris idėjas, pabandykime apie jas pakalbėti ir jas įgyvendinti, nes visi sutarėme, kad tegu šios idėjos būna tos, kurių įgyvendinimo siekiame. Įgyvendinkime ir visas kitas pasiūlytas 1500 idėjų, bet dabar matau didelį ir visuomenės, ir ekspertų, ir politikų palaikymą.

Yra ir didelis žurnalistų klubas, kuris susideda iš DELFI, LRT.lt ir visos LRT grupės – tiek radijo, tiek televizijos žurnalistų, 15min, Žinių radijo ir t. t. Mes diskutuojame, kalbiname ekspertus, profesionalus, paprastus mokytojus, kaip jie įsivaizduoja, kaip turėtų būti įgyvendinamos šios idėjos.

– Kita išrinkta idėja – mokytojo profesijos prestižo grąžinimas iki 2025 m. LRT RADIJO klausytojas įsitikinęs, kad prestižas buvo sugriautas, o dabar jį bandoma atstatyti. Bet gal reikėtų žiūrėti į priekį?

– Man atrodo, kad tai viena esminių idėjų. Tikrai apie švietimo sistemą diskutuojame ne vieną dešimtmetį. Diskutuojame apie, tai, kokia ta sistema turėtų būti, kalbame apie tai, kad norėtume būti kaip suomiai, kaip švedai, kaip visa Skandinavija, turinti stiprią švietimo sistemą. Manau, kad ši idėja tikrai kilo vietoje ir laiku. Džiugu, kad ją vienodai palaikė ir visuomenė, ir ekspertai.

Sekmadienį teko susipažinti su paprastu vaikinuku, kuris studijuoja ekonomiką Vilniaus Gedimino technikos universitete. Jis net nežinojo, kur darbuojuosi, ką veikiu, kad iniciatyvą „Idėja Lietuvai“ pažįstu puikiai ir pasakė – žinai, visada labai norėjau būti mokytoju ir tikiu, kad dabar, kai išrinkta ši idėja, ne tik valdžia pažiūrės šiek tiek rimčiau į pačios mokytojo profesijos prestižą, bet visa visuomenė prisidės palaikydama pačius mokytojus netgi moraliai.

Paskui mes išsišnekėjome, kad aš dirbu su šia iniciatyva, ją koordinuoju. Jis baisiai nustebo. Kas man džiugu, kad mes pasiekėme visą visuomenę – tas vaikinas girdėjo apie iniciatyvą ir būtent tai jį paskatino rinktis gretutines studijas, kad jis taptų mokytoju. Manau, kad tikrai tai svarbu.

– Ar įmanoma šią idėją realizuoti ir kaip greitai tai įmanoma padaryti?

– Man sunku atsakyti, nesu ekspertas, esu iniciatyvos koordinatorius, kuris padėjo išrinkti šias idėjas. Man atrodo, kad be galo svarbus (galbūt aš šiek tiek naivus, galite mane taip pavadinti) mūsų visų susivienijimas ir palaikymas.

Taip, svarbiausi sprendimai turi būti priimti valdžios, turi būti palaikymas ir turi būti priimti reikiami įstatymai ir poįstatyminiai aktai, galbūt keliami mokytojų atlyginimai ar t. t. Bet mūsų susivienijimas, palaikymas, diskusijoms ir sprendimui, kokia ta profesija turi būti, kaip ji turi būti įgyjama ir kaip atrodyti, skiriamas laikas yra svarbiausias mūsų visų darbas.

– Trečia idėja, kuri buvo atrinkta, dviguba – pagalba jaunoms šeimoms įsigyjant būstus ir biurokratijos mažinimas, skaitmenizuojant valstybės paslaugas. Šios dvi idėjos sujungtos į vieną.

– Man atrodo, kad, mes, iniciatyvos koordinatoriai tiesiog pasielgėme sąžiningai. Buvo 30 idėjų, po 10 kiekvienoje srityje. Būtent ekonomikos ir valstybės valdymo srityje šios dvi idėjos surinko po vienodą skaičių balų. Jas vienodai palaikė tiek visuomenė, tiek ekspertai, todėl nusprendėme, kad šias dvi idėjas reikia sujungti ir siekti jų abiejų įgyvendinimo. Būtent taip atsirado tokia dviguba trečioji idėja. Kitaip sakant, turime 3,5 idėjos.

– Galima sakyti, kad reikalingi konkretūs, kone techniniai darbai. Ar yra jau kokie nors pirmieji žingsniai?

– Kiek matau, ir valdančioji dauguma daug šneka apie tai, kad jie ypač nori skirti dėmesį ir padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstus regionuose. Manau, kad ši diskusija tikrai gera. Kaip minėjau, ir žurnalistų klubas atlieka daug interviu, kalbina tiek jaunas šeimas, ekspertus, pramoninkus, kaip būtų geriausia įgyvendinti šią idėją. Manau, kad surinkus  įvairiausius įgyvendinimo būdus, esant dideliam valdžios palaikymui pasieksime šios idėjos įgyvendinimo.

Skaitmenizuoti valstybės paslaugas, man atrodo, visi sutarsime, vienareikšmiškai būtina. Mažinti biurokratinį aparatą – lygiai taip pat. Kol kas čia didelių žingsnių galbūt nematyti, bet manau, kad pats laikas po Vasario 16-osios imtis darbų.

– Kaip pačiam atrodo, kaip pasikeis Lietuva, įgyvendinus šias idėjas? Iš tikrųjų turime tris su puse gerų idėjų. Kaip manai, kaip tai atrodys po kelerių metų?

– Manau, vienareikšmiškai viskas pasikeis į gerąją pusę, jei įgyvendinsime visas šias tris puikias idėjas. Pagrindinis iniciatyvos tikslas nuo pat pradžių buvo tai, apie ką mes kalbėjome – neturime idėjų, kurios mus vienytų. Būtent dėl to ir buvo sugalvota ši iniciatyva, būtent dėl to ir buvo išrinktos trys idėjos, kurios, manau, vienareikšmiškai prisidės prie mūsų ėjimo į proveržį, ėjimo į priekį, galbūt greitesnio ėjimo į priekį.

Toks šių trijų idėjų tikslas ir yra – greičiau pasiekti proveržį Lietuvoje. Tada, jei mums pavyksta puikiai susikalbėti (o kol kas matome, kad pavyksta iki šiol), reikia imtis dar ir dar vienos idėjos, kad visi kartu imtumėmės valdyti mūsų valstybę, visi neštume atsakomybę už ją. Viliuosi, kad šios trys idėjos ne tik atneš naudą jų srityse, bet tuo pačiu paskatins mūsų bendrystę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.