Lietuvoje

2018.02.19 09:40

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės

Žiedūnė Juškytė, DELFI.lt2018.02.19 09:40

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaistų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo, galėtumėte įsigyti iki vėlaus vakaro ar visą parą veikiančioje parduotuvėje ar degalinėje? O gal vaistų prekybos vietų jau ir taip per daug?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vyriausybei pateikė parengtą Farmacijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatoma leisti nereceptiniais vaistais prekiauti prekybos centruose, degalinėse bei kitose mažmeninės prekybos vietose. Vaistininkai tam jau dabar priešinasi.

Pasak SAM, įstatymo projektu siekiama mažinti koncentraciją mažmeninės prekybos rinkoje ir skatinti alternatyvių prekybos vaistais kanalų atsiradimą: leisti ligoninės vaistinėms, kurios yra ligoninės struktūrinis padalinys, parduoti (išduoti) vaistinius preparatus gyventojams; leisti parduoti nereceptinius vaistinius preparatus, įtrauktus į sveikatos apsaugos ministro nustatytą sąrašą, ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose.

Vaistus pirksime degalinėje?

Projektu siūloma įteisinti galimybę nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose vietose, pavyzdžiui prekybos centruose, degalinėse ir kitose mažmeninės prekybos vietose bei tokiai prekybai numatyti tam tikrus reikalavimus. Tai numatyta SAM parengtose ir vyriausybei pateiktose Farmacijos įstatymo pataisose, kurios turėtų būti svarstomos artimiausiu metu.

„Siūloma nustatyti, kad prekybos įmonių, kurios norės prekiauti nereceptiniais vaistais, veikla būtų licencijuojama ir kad jos galėtų parduoti tik tokius vaistus, įrašytus į specialų sąrašą, kuris būtų sudarytas, siekiant tinkamai reglamentuoti tokią prekybą, – sakė SAM viceministrė Kristina Garuolienė. – Taip siekiama sudaryti gyventojams palankesnes sąlygas įsigyti reikiamus vaistus ir sudaryti daugiau galimybių pasirinkti, kaip jie tai norėtų padaryti.“

Kaip sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, įvertinus tai, kad vaistai yra ypatinga prekė, kurios neteisingas vartojimas gali pakenkti žmonių sveikatai, svarbu ne tik sudaryti sąlygas patogiau įsigyti reikiamų vaistų, bet ir užtikrinti, kad pacientas mažmeninėje vaistų prekybos įmonėje įsigytus vaistus vartotų racionaliai bei saugiai.

„Alternatyvių prekybos vietų atsiradimas sudarytų daugiau galimybių pacientams rinktis, kaip jiems patogiau įsigyti vaistus tais atvejais, kai nėra arti dirbančios vaistinės, tačiau šių vaistų pacientui reikia nedelsiant. Pavyzdžiui, nakties metu prireikia vaistų nuo skausmo. Tikėtina, kad jais norės prekiauti visą parą dirbančios parduotuvės ar degalinės, esančios ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesnėse gyvenvietėse, kuriose žmonės bet kada gautų jiems reikalingą vaistą“, – sakė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Kristina Garuolienė, BNS nuotr.

Vaistininkai nepritaria

Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė sako, kad dauguma vaistininkų mano, jog tokios vaistų pardavinėjimo sąlygų paprastinimas neturi žmonėms naudingo tikslo.

„Joks save gerbiantis vaistininkas ar medikas nesutiks su šiuo betiksliu siūlymu. Suprantame šalis, kuriose vaistinės nutolę dešimtis kilometrų, kuriose darbo laikas labai trumpas ar net nedirbama tam tikromis dienomis (pavyzdžiui, sekmadieniais), – sakė K. Nemaniūtė-Gagė. – Europoje ir visame pasaulyje per dažni yra apsinuodijimai dėl vaistų, per skausmingos istorijos, kai dėl informacijos trūkumo prarandamos gyvybės. Vaistai, nors jie sukurti, kad turėtų kuo mažesnį neigiamą poveikį, yra ne saldainiai.“

Vaistininkai, prieštaraudami tokiam įstatymo pakeitimui sako, kad tokia pertvarka žmonėms nebus naudinga net ir finansiškai. Sveikatos apsaugos viceministrė K. Garuolienė mano kitaip.

„Jei šiam siūlymui būtų pritarta, labai tikėtina, kad vaistų rinkoje didėtų konkurencija. O jai atsiradus, daugėtų ir prielaidų dar mažėti vaistų kainoms, – komentuoja viceministrė. – Mūsų tikslas yra užtikrinti, kad pacientai turėtų kuo daugiau galimybių pasirinkti, kaip jiems patogiau įsigyti reikiamus vaistus bei ieškoti dar daugiau būtų, kaip mažinti jų kainas. Tad yra nuolat ieškoma būdų, kaip tai padaryti. Šie siūlymai, kurie artimiausiu metu turėtų būti svarstomi vyriausybėje, vienas iš būdų to siekti“.

Būtų sudarytas vaistų sąrašas

Kaip informuoja SAM, atsižvelgiant į kitų Europos šalių, kuriose yra leidžiama prekiauti vaistais ne vaistinėse, patirtį, bus nustatytos labai aiškios ir griežtos taisyklės, kokie vaistai gali būti parduodami ne vaistinėse ir šis sąrašas bus trumpas.

Prekyba nereceptiniais vaistais parduotuvėse, degalinėse ir kitose prekybos vietose bus licencijuojama – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) šias įmones įrašys į atitinkamą sąrašą. Siekiant, kad jos prekiautų tik kokybiškais, saugiais ir veiksmingais vaistais, o jų veikla bus kontroliuojama.

„Siūloma, kad mažmeninės prekybos vietose būtų galima įsigyti labai mažai vaistų, ir tik tuos, kurie būtų išvardinti specialiame sąraše. Tokių kaip, pavyzdžiui, vaistai nuo skausmo ir uždegimo, burnos ertmės ir ryklės ligoms gydyti, antiseptiniai vaistiniai preparatai ir kt. Čia nebus galima įsigyti sudėtinių, receptinių, taip pat ir kompensuojamųjų vaistų. Parduotuvėse ar degalinėse parduodami būtų tik dažniausiai vartojami saugiausi nereceptiniai vaistai“, – pasakojo sveikatos ministro patarėja L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, BNS nuot.

Receptinius vaistus bus galima nusipirkti internete?

SAM Farmacijos įstatymą siūlo koreguoti ir dėl receptinių vaistų pardavinėjimo internete galimybės. Projekte siūloma sudaryti galimybes ir leisti Lietuvos vaistinėms prekiauti internetu receptiniais vaistais pagal elektroninius receptus, kaip yra kai kuriose šalyse, kur įdiegtas elektroninis receptas.

„Jei tam būtų pritarta, pacientai turėtų daugiau galimybių pasirinkti, kaip jiems patogiau įsigyti receptinius vaistus. Tuomet žmonės, kuriems išrašytas elektroninis receptas, galėtų rinktis: ar eiti pirkti receptinių vaistų, išskyrus narkotinių ir psichotropinių vaistų, į vaistinę, ar juos įsigyti internetu, – sakė viceministrė K. Garuolienė.

Siūloma leisti ligoninėms steigti savo vaistines

SAM vyriausybei pateiktame Farmacijos įstatymo projekte taip pat siūloma sudaryti galimybes dienos stacionaro paslaugas teikiančioms mūsų šalies gydymo įstaigoms steigti vaistines. Pasak SAM atstovų, tokiose vaistinėse pacientai galėtų paprasčiau ir patogiau įsigyti reikiamus, gydytojo paskirtus vaistus, reikalingus gydymui dienos stacionare, tai leistų pacientams sutaupyti laiko, bevaikštant po visuomenės vaistines, kaip neretai yra šiuo metu.

„Pakeitus dienos stacionare vartojamų kompensuojamųjų vaistų įsigijimo tvarką, gydymo įstaigos pačios galės steigti savo ligoninių vaistines bei aprūpinti dienos stacionare gydomus pacientus reikiamais kompensuojamaisiais vaistais, o pacientai juos galės įsigyti vietoje, – pasiūlymą komentavo viceministrė K. Garuolienė. – Dabar pacientams neretai kyla sunkumų, nes pirmiausia jie turi atvykti pas dienos stacionare dirbantį gydytoją, kuris išrašo receptą, po to turi eiti į vaistinę mieste ir ten įsigyti reikiamus vaistus. Įsigijęs vaistus jis sugrįžta į gydymo įstaigą, kurioje suteikiama paslauga, pavyzdžiui, suleidžiami įsigyti vaistai.“

„Būna ir taip, kad kol pacientas gauna jam reikiamą vaistą, jis turi apsilankyti net keliose vaistinėse, todėl paslaugų teikimas dienos stacionare besigydantiems pacientams teikiamos ilgiau. Tuo tarpu gydytojai specialistai negali tinkamai planuoti savo darbo, nes jie priversti laukti, kol pacientas grįš su įsigytais vaistais.

Be to, neretai paskirtą dieną suteikti paslaugą nėra galimybės, nes pacientui grįžus su įsigytais vaistais nelieka laiko procedūrai, kadangi, pavyzdžiui, kai kurių vaistų infuzija trunka net 6–8 val. Tad pacientas būna priverstas atvykti į dienos stacionarą kitą dieną arba turi būti guldomas į ligoninę, – pasakojo sveikatos apsaugos ministro patarėja L. Bušinskaitė-Šriubėnė. – Neretai dabar galiojanti tvarka papildomų rūpesčių sukelia sunkių pacientų artimiesiems, kurie priversti skubiai ieškoti vaistinėse reikiamų vaistų, nes jų laukia pacientas. Atsiradus galimybei vaistus įsigyti gydymo įstaigose būtų paprasčiau pacientams, nes būtų taupomas jų laikas, greičiau patektų pas medikus ir gautų pilną paslaugą greičiau.“

Visi šie pasiūlymai numatyti SAM parengtose ir vyriausybei pateiktose Farmacijos įstatymo pataisose, kurios turėtų būti svarstomos artimiausiu metu.

Vyriausybei pritarus šiems siūlymams, Farmacijos įstatymo pataisos keliautų į Seimą, kuriame būtų apsispręsta. Siūloma, kad šios naujovės įsigaliotų 2018 m. lapkričio mėnesį.

„Svarbiausias šių siūlomų naujovių tikslas – sudaryti galimybes žmonėms įsigyti jiems būtinus vaistus saugiai, patogiai ir reikiamu metu“, – teigia viceministrė K. Garuolienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Palanga
COVID-19 TRUMPAI 7