Lietuvoje

2018.02.16 12:28

D. Grybauskaitė: Vasario 16-oji pasakoja ypatingą istoriją apie ryžtingus žmones

Prezidentė, sveikindama gyventojus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga, sako, kad ypatinga 1918 metų patirtis, kai susigrąžinome valstybingumą – geriausias įrodymas, kiek daug galime pasiekti, susitelkę dėl savo Tėvynės išlikimo ir ateities.

Pasak Dalios Grybauskaitės, Vasario 16-oji pasakoja ypatingą istoriją apie ryžtingus žmones, kurie grąžino Lietuvos valstybę į pasaulio žemėlapį kaip modernią, demokratišką ir gerbiamą šalį. Šalies vadovės teigimu, mums pasisekė, kad tapome šios istorinės sukakties liudininkais.

Visas prezidentės sveikinimas:

„Lietuvos valstybės atkūrimas prieš šimtą metų Vasario 16-ąją – didelė ir laukta šventė!

Ypatinga 1918 metų patirtis, kai susigrąžinome valstybingumą, – geriausias įrodymas, kiek daug galime pasiekti, susitelkę dėl savo Tėvynės išlikimo ir ateities.

Vasario 16-oji mums pasakoja ypatingą istoriją apie ryžtingus žmones, kurie grąžino Lietuvos valstybę į pasaulio žemėlapį kaip modernią, demokratišką ir gerbiamą šalį.

Esame tos istorijos dalis ir toliau kuriame Lietuvą jau dvidešimt pirmajame amžiuje, siekdami, kad mūsų Tėvynė būtų saugi ir klestinti.

Mes visi esame Lietuvos vaikai, šiandien ją sveikinantys su nepaprastu jubiliejiniu gimtadieniu ir dovanojantys savo širdžių šilumą.

Mums pasisekė, kad tapome šios istorinės sukakties liudininkais. Išsaugokime atmintyje nepaprastą mūsų valstybės dieną.

Sveikinu visus su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu!“

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat sveikina visus Lietuvos žmones su atkurtos Lietuvos šimtmečiu: „Brangūs tėvynainiai, sveikinu visus su mūsų atkurtos Valstybės šimtmečiu, su Vasario 16-ąja. Didžiuokimės, kad esame lietuviai, didžiuokimės, kad esame Lietuvos piliečiai, didžiuokimės, kad turime laisvą, nepriklausomą, demokratinę valstybę, savo Tėvynę! Džiaukimės šia švente, ir pasveikinkime vieni kitus!“

Linkėjimus siunčia pasaulio elitas

Lietuvą sveikina ir pasaulio lyderiai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, sveikindamas Lietuvą valstybės atkūrimo šimtmečio proga, dėkoja už šalies indėlį į NATO. Sveikinimo laiške D. Trumpas teigia, kad Amerika labai vertina Lietuvos atsidavimą Aljansui ir jos prisidėjimą tiek lėšomis, tiek personalu prie visų sąjungininkių teritorinio vientisumo apsaugos ir kovos su pasaulinio terorizmo grėsmėmis. Pasak JAV prezidento, Vašingtonas didžiuojasi ilgais draugystės ir partnerystės metais sprendžiant iššūkius bendroms vertybėms.

Lietuvos žmones taip pat pasveikino popiežius Pranciškus. „Jums švenčiant Nepriklausomybės dieną šiais reikšmingais Lietuvos nepriklausomybės deklaracijos šimtmečio metais, siunčiu jums sveikinimus ir meldžiuosi, kad visa tauta išliktų vieninga, kartu siekdama bendro gėrio. Širdingai laiminu visus Lietuvos žmones Visagalio Dievo vardu“, – rašoma Šventojo Tėvo sveikinime.

„Nuoširdžiai sveikinu nacionalinės šventės proga, ypač šiais metais, kai Lietuva švenčia valstybės atkūrimo šimtmetį, ir siunčiu geriausius linkėjimus Lietuvos žmonėms“, – savo sveikinimo laiške rašo Didžiosios Britanijos karalienė Ellizabeth II. Šiltus linkėjimus Lietuvai siunčia ir Japonijos imperatorius Akihito.

Su valstybės atkūrimo šimtmečiu Lietuvą taip pat sveikina Nyderlandų karalius Willemas-Alexanderis, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Italijos prezidentas Sergio Mattarella, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas, Kroatijos vadovė Kolinda Grabar-Kitarović, Korėjos prezidentas Moon Jae-Inas, Austrijos prezidentas Alexanderis Van Bellenas, Meksikos prezidentas Enrique Peña Nieto, Šveicarijos Konfederacijos prezidentas Alainas Bersetas, Vengrijos prezidentas Jánosas Áderis, Egipto prezidentas Abdelis Fattah Al-Sisi, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Arabų Emyratų prezidentas ir kitų aukšti Jungtinių Arabų Emyratų pareigūnai, Belgų karalius Philippe`as, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, Maroko karalius Mohammedas VI, Tailando karalius Maha Vajiralongkornas, Australijos generalinis gubernatorius Peteris Cosgrove, Naujosios Zelandijos generalinė gubernatorė Jacinda Ardern ir kiti.

Vasario 16 dienos vakarą išskirtine Lietuvai proga geltonai žaliai ir raudonai bus apšviesti pasaulio miestų svarbiausi objektai. Ponte Estaiados tiltas San Paule, Lenkijos prezidento rūmai Varšuvoje, „Empire State“ pastatas Niujorke ir kiti žymūs statiniai.

Vaizdo sveikinimą savo ir šalies vardu Lietuvai atsiuntė ir šiuo metu NATO oro policijos misiją atliekantys Danijos kariai.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu atsiuntė laišką premjerui Sauliui Skverneliui, kuriame perduoda Izraelio žmonių ir vyriausybės sveikinimą Lietuvai.

B. Netanyahu linki Lietuvos žmonėms įsimintinos ir džiaugsmingos šventės. Laiške jis pabrėžia tamprius Lietuvos ir Izraelio žmonių istorinius ryšius, primena Lietuvos istorinės žydų bendruomenės svarbą visai žydų tautai, jos religinei ir intelektinei plėtrai. Lietuvoje gyveno ypatingos pagarbos susilaukę žydų tautybės žmonės, garsūs filosofai, rašytojai ir mokslininkai.

Izraelio premjeras taip pat akcentuoja, jog dabartinė Lietuvos žydų bendruomenė ir iš Lietuvos kilę Izraelio piliečiai puoselėja solidarumo ir glaudžių kultūrinių ryšių dvasią tarp mūsų tautų. Izraelis labai vertina tvirtą Lietuvos įsipareigojimą puoselėjant švietimą apie Holokausto tragediją ir kovojant su antisemitizmu. Izraelio premjeras pabrėžia, kad Lietuva šiandien yra vienas artimiausių  Izraelio partnerių Europoje, reikšmingai prisidedančiu prie konstruktyvaus dialogo tarp Izraelio ir Europos Sąjungos.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį pažymėjo ir Tel Avivo miesto merija, kurios pastatas nušvito Lietuvos vėliavos spalvomis.

LRV nuotr.

Prieš metus rastas istorinis dokumentas

Sukanka 100 metų, kai buvo atkurta Lietuvos valstybė. Beveik prieš metus rastas Nepriklausomybę patvirtinantis dokumentas.

Nepriklausomybės aktą Vasario 16-ąją Vilniuje pasirašė 20 Lietuvos Tarybos narių. Juo atkurta nepriklausoma demokratiniais pamatais sutvarkyta Lietuvos valstybė su sostine Vilniuje.

Pasak istorikų, Vasario 16-oji – viena svarbiausių šalies istorijos datų, kai įkurta moderni piliečių valstybė. Nepriklausomybę skelbiantį nutarimą praėjusių metų kovą Vokietijos diplomatiniame archyve rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Specialistai nustatė, kad nutarimą lietuvių ir vokiečių kalbomis surašė Lietuvos Tarybos narys Jurgis Šaulys. Šiuo metu dokumentas eksponuojamas Signatarų namuose, Vilniuje.

Vokietija šį dokumentą Valstybės atkūrimo šimtmečio proga Lietuvai paskolino 5 metams.