Lietuvoje

2018.02.16 20:01

Budrių bendruomenės pirmininkas: jei su žmogumi laiku pasikalbi, jis pradeda gyventi kitaip

Rūta Kupetytė, Edvardas Kubilius, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.02.16 20:01

Su geriančiais žmonėmis kaime reikia ne kariauti, o su jais susitikti, pasikalbėti, sudominti veikla, mano Valentas Gudėnas, Šovenių gyventojas, Budrių bendruomenės pirmininkas. „Žinote, darbas su žmonėmis – labai nelengvas, kartais jis sekina, nes yra daug bėdų. Patikėkit, kartais užėjus į žmonių namus linksta kojos. Reikia rasti tinkamą žodį, paguosti, stengtis, kad tavo kaimas šypsotųsi. Kad žmonės nebūtų kaip iš laidos „24 valandos“. Stengiamės transliuoti teigiamas žinias“, – teigė V. Gudėnas LRT RADIJO žurnalistams, kurie šiuo metu rengia projektą „Aplink Lietuvą“.

V. Gudėną žmonės vadina žmogumi orkestru, laiko tikru Šovenių ir aplinkinių kaimų šviesuliu. Per parą jis miega 5–6 valandas, jam rūpi padėti kitiems žmonėms. V. Gudėnas ne tik vadovauja bendruomenei bei bibliotekai, bet dar ir ūkininkauja, dirba mokytoju. Kaip pats pasakoja, labai mėgsta gaminti maistą ir padėti kitiems žmonėms.

„Laimėjome labai sudėtingą kovą, kad rajone prieš trejus metus būtų atidaryta biblioteka. Tai laikome didžiausiu bendruomenės laimėjimu. Ši bendruomenė jau dešimt metų yra labai aktyvi, per metus rengiame iki dvylikos, šiemet turėsime dešimt grandiozinių projektų. Šiemet bendruomenė švenčia dešimties metų jubiliejų“, – LRT RADIJUI kalbėjo V. Gudėnas.

Jis prisimena neseniai praūžusias Užgavėnes, į kurių šventimą esą buvo įtrauktas visas kaimas – persirengėliai vaikščiojo po kaimą, aplankė kiekvieną sodybą ir dovanojo trispalves. „Palinkėta sveikatos, laimės, duota maisto – lašinių, svogūnų. Pats seniausias gyventojas padėkojo, nubraukęs ašarą. Visi žaidė ir šypsojosi. Mes jau turime tokių tradicijų“, – tęsia bendruomenės pirmininkas.

V. Gudėnas pasakoja, kad kaime yra susibūręs ne vienas klubas: jaunimo „Atžalynas“ ir senjorų „Gimtoji žemė“, žvejų „Saulažuvė“. „Klubai turi savo veiklas, o atsidarius bibliotekai jie turi ir erdvę. Apskritai kalbant, čia yra mano gimtinė, pastebiu, kad žmonės į ją grįžta, jaučia nostalgiją. Mes džiaugiamės dėl to“, – sakė pašnekovas.

Budrių bendruomenės pirmininkas pasakoja ir apie pasiektus rekordus – 2012-aisiais pastatytą 9 m pločio ir 14,5 m aukščio Joninių laužą. „Tai – Lietuvos rekordas. Savaitę tam ruošėmės, važiavome į mišką, kvietėme talką. Ponas Antanas iš kaimo atidavė savo seną pirtį. Šventėje dalyvavo daugiau kaip 500 žmonių“, – prisimena V. Gudėnas. Jis mini ir kitas šventes – rengtą diskoteką ant ledo, paukščių šventę.

LRT RADIJO kalbintas pašnekovas rodo ir sukonstruotą laivą iš maisto produktų. „Laivas pagamintas iš dešros, duonos, bulvių, blynų, lašinių... Mes per Užgavėnes turime valgių konkursą. Kiekviena šeima ką nors kuria, dalyvauja šiame konkurse. Tai yra tradicinis Anykščių savivaldybės mero „Petelnės“ konkursas. Kas tik gali, gamina valgus, kepa pyragus, tortus. Kiti net iš Kauno atsiunčia pagamintų valgių. Tik tokios linksmybės, geros emocijos kaime gelbėja nuo liūdnų perspektyvų ir alkoholio. Pavyzdžiui, Kavarske 17–18 val. jau būna nyku ir tuščia, o pas mus – šventės“, – tęsia V. Gudėnas.

Išmoko skaityti, metė gerti

V. Gudėnas turi daugybę veiklos, kaip jis visur suspėja?

„Turiu labai griežtą dienotvarkę. Miegu 5–6 val. Viską taip susidėlioju, kad spėčiau. Žinoma, darbas su žmonėmis yra nenuspėjamas ir sekinantis, susiduriu su įvairiomis bėdomis. Patikėkit, kartais užėjus į žmonių namus linksta kojos. Reikia rasti tinkamą žodį, paguosti, stengtis, kad tavo kaimas šypsotųsi. Kad žmonės nebūtų kaip iš laidos „24 valandos“. Pas mus gal tokių nėra. Stengiamės transliuoti teigiamas žinias.

Kokios kaime yra problemos, kaip gyvena žmonės? Gyveno čia toks amžinatilsį Gintas. Kartą jis man sako: žinai, nieko nebesinori, sėdžiu, žiūriu per langą ir tiesiog laukiu mirties. Tada mes per Jonines statėme didelį 14,5 m laužą. Atvažiavo jis su sūnumi prie to laužo ir norėjo su manimi pasikalbėti. Tada sako: žinai, Valentai, dabar jaučiuosi geriau. Žmogus pasikeitė. Jei su žmogumi laiku pasikalbi, jis pradeda gyventi kitaip. Kartais reikia visai nedaug. Visos ligos, depresija, alkoholis, rūkymas... Sveikti žmogus pradeda nuo pasikalbėjimo. Kad kartais žmogus pasveiktų, reikia kūrybos“, – įsitikinęs V. Gudėnas.

Pašnekovas neslepia, kad kartais žmones labai sunku įtraukti į bendruomenės veiklą. „Žmonių, kaip ir medžių, dviejų vienodų nėra. Kartais dėl ko nors supyksta, nervinasi, susipyksta tarpusavyje, konkuruoja. Yra ir apkalbėlių, visko yra. Čia jau svarbi vadovo užduotis gerai pažinti žmogų. Aš esu kažkiek atsakingas už kaimą, nebėra kur trauktis, niekas ir neišleidžia. Įpareigoja ir dovanos – padovanojo spiningą, kraitį riešutų, kad protas būtų geresnis. Žmonės iš širdies pasako gerų žodžių. Ar daug žmonių, kalbančių iš širdies? Turbūt nelabai. Mes turim savo švenčių kalendorių, pasikviečiam ir kaimynus iš gretimų kaimų. Žmonės grįžta į kaimą, o mes grąžiname geras tradicines gimtinės šventes“, – teigia V. Gudėnas.

Su geriančiais žmonėmis kaime reikia ne kariauti, o su jais susitikti, pasikalbėti, sudominti veikla, mano Budrių bendruomenės pirmininkas. „Vienas žmogus, pradėjęs skaityti 2017 metais, skaito iki šiandien. Iš pradžių ateidavo į kultūrinę veiklą, žiūrėdavo, kas čia vyksta. Vėliau paprašėme kūrenti katilinę, jis sutiko, bet čia jau atsakingas darbas – šnapso čia mažiau. Taip jis ir atsigavo – skaito, vaidina, žmogus šviesėja. Vieną padarei šviesesnį – gerai, einame toliau. Bet jei tik nuo žmogaus nusisuksi – tiek ir tematysi“, – pasakoja V. Gudėnas.

Valstybės atkūrimo šimtmečio proga V. Gudėnas tautiečiams palinkėjo daugiau optimizmo. „Man atrodo, kad lietuviams trūksta optimistinių žinių. Mes lyg ir švenčiame, matome trispalvę, bet iš visur skverbiasi toks beviltiškumas, skundai. Skundžiamės, kad apvogė ir dėl kitų dalykų. Kam viso to reikia? Galime transliuoti gėrį – nėra bado, nėra karo. Kurkime, džiaukimės [...] Visiems linkiu optimizmo ir džiaugtis, kad turime laisvą valstybę“, – linkėjo bendruomenės pirmininkas.

LRT RADIJO žurnalistai Rūta Kupetytė ir Edvardas Kubilius aplink Lietuvą keliaus iki vasario 18 d. Visas jų surinktas istorijas rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.