Lietuvoje

2018.02.15 10:00

Prezidentė: naują šimtmetį Lietuva pasitinka pripažinta, gerbiama ir apsaugota

Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.02.15 10:00

Lietuva naująjį šimtmetį pasitinka kaip niekada pripažinta, gerbiama ir apsaugota NATO skydų, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, palyginus su tuo, kokia buvo sunki praėjusio šimtmečio pradžia, Lietuva į naująjį šimtmetį žengia visiškai kitokia ir su kitokia ateities vizija.

– Prezidente, pradedame švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Su kokiomis nuotaikomis pasitinkame šią datą ir kuo galime didžiuotis?

– Žinoma visi, esantys ir Lietuvoje, ir užsienyje, pasitinkame su pakilia nuotaika, nes tai naujas mūsų pripažintos, orios, daug draugų turinčios valstybės šimtmetis, naujasis atkurtos nepriklausomos valstybės šimtmetis. Tai smagu.

Džiaugiuosi matydama, kaip žmonės reaguoja ir pasitinka šią šventę. Matau trispalvėmis pasipuošusius miestus ir miestelius. Važiuodama Vilniaus gatvėmis matau, kaip žmonės puošia savo namus. Šventė – visų mūsų širdyse. Tai labai gerai. Žmonės nori švęsti, švenčia ir tai mums šventė.

Lietuva pasitinka naują šimtmetį kaip niekada pripažinta, gerbiama, apsaugota NATO skydų, Europos Sąjunga mums suteikė galimybę kurti sau gerovę. Palyginus su tuo, kokia buvo sunki praeito šimtmečio pradžia, Lietuva [naująjį savo šimtmetį] pasitinka visiškai kitokia, kitokioje aplinkoje ir su kitokia ateities vizija ir viltimi. Todėl tikrai yra dėl ko džiaugtis, yra ką švęsti. Džiaugiuosi, kad visi žmonės tame dalyvauja.

– Kokių užsienio svečių sulauks Lietuva šiomis dienomis?

– Buvome apsisprendę kviesti artimiausius mums draugiškus kaimynus. Atvyks vienuolika aukščiausio lygio delegacijų, devyni prezidentai ir valstybių vadovai ir du Europos institucijų vadovai – tai ponas Donaldas Tuskas ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris. Prezidentai atvyks iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Lenkijos, Vokietijos, Islandijos, Ukrainos, Gruzijos. Turėsime ir karališką atstovę – Švedijos kronprincesę, kuri ateityje, numatyta, taps Švedijos karaliene.

Dėl labai objektyvių priežasčių ir sudėtingų šeimyninių priežasčių, dėl karalienės vyro mirties, kelionės atsisakė Danijos princesė. Bet iš principo visi svečiai, kurie buvo pakviesti, atvyksta.

Visi kiti svečiai, kurie išreiškė norą mus pasveikinti, atvyks per šiuos metus. Turėsime daug gražių ir labai mums svarbių svečių – ir Prancūzijos prezidentą, ir popiežių.

Visus metus vyks ir labai daug renginių. Renginiai, tokie kaip Dainų šventė ar Liepos 6-oji, vyks ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Noriu pasidžiaugti, kad Vasario 16-ąją trispalvės spalvomis nušvis ir žymiausi Rygos, Talino, Varšuvos, Briuselio, net San Paulo, Niujorko ir Los Andželo pastatai. Visame pasaulyje matysime trispalvės spalvas, visame pasaulyje bus, kas džiaugiasi kartu su mumis.

– Kokie dvišaliai susitikimai numatyti šiomis dienomis? Ką ketinate aptarti?

– Tokių susitikimų metu visi mėgina pasinaudoti galimybe pasikalbėti atskirai. Ilgesnis susitikimas numatomas su D. Tusku ir J. C. Junckeriu, taip pat su Islandijos prezidentu, Švedijos sosto įpėdine. Turėsime visą šeštadienį su Lenkijos prezidentu – tai bus jo pirmasis oficialus vizitas Lietuvoje po paskyrimo.

Taigi su svečiais bus aptariami dvišaliai reikalai, europinių institucijų vadovai kalbės apie mums svarbius reikalus – ir Europos biudžetą, ir energetinius projektus. Bandysime pasinaudoti proga, kad jie Lietuvoje, ir pasikalbėti apie klausimus, kurie mums labai svarbūs.