Lietuvoje

2018.02.13 17:23

Epidemijos mastai: daugiau nei per mėnesį – 0,5 mln. nedarbingumo pažymėjimų

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.02.13 17:23

Gripo epidemija Lietuvoje jau paveikė ir švietimo įstaigas, ir bendroves – susirgus darbuotojams skubama ieškoti pamainos. Epidemija paskelbta jau daugiau nei pusėje savivaldybių, tad susirgimai šienauja ir verslą. „Sodros“ duomenimis, nuo sausio 1-osios iki dabar jau išduota 509 tūkstančiai nedarbingumo pažymėjimų, vien tik per praėjusią savaitę – 50 tūkstančių, o šią savaitę per pusantros dienos – 22 tūkstančiai.

Šių metų gripo ir kitų peršalimo ligų epidemija pretenduoja į rekordą. „Sodros“ atsiųstais duomenimis, vien tik šįmet, iki šios dienos, išrašyta 509 tūkstančiai nedarbingumo pažymėjimų dėl ligos.

Vien tik per praėjusią savaitę nedarbingumo pažymėjimų susirgusiems gripu ir kitomis ūmiomis kvėpavimo takų ligomis išrašyta 50 tūkstančių. O per dvi šios savaitės dienas – jau 22 tūkstančiai. Taigi susirgimo pikas buvo praėjusi savaitė.

Palyginimui, pernai sausį išduota 390 tūkstančių nedarbingumo pažymėjimų. Tiesa, tam pačiam asmeniui gali būti išduodama keli pažymėjimai, kai jis prasitęsia ligos laikotarpį.

Personalą teko skolintis

Su iššūkiais susiduria ir aviatoriai. Užsakomųjų skrydžių bendrovei „Small Planet Airlines“, kuri skraidina poilsiautojus iš Vilniaus, teko skubiai ieškoti personalo Lenkijoje, kai susirgo du ekipažo nariai. Dėl to vėlavo ir lėktuvas.

Orlaivis turėjo pakilti sekmadienį paryčiais iš Vilniaus ir poilsiautojus nugabenti į Hurgadą. Tačiau paaiškėjo, kad susirgo du ekipažo nariai. 220 keleivių laukė Vilniuje, o dar 210 – Hurgadoje. Tačiau bendrovė nusprendė žaibiškai spręsti problemą – užsakomuoju privačiu lėktuvu iš Varšuvos tą patį rytą atskraidino kitus du ekipažo narius.

Nors poilsiautojų lėktuvas vėlavo išskristi 1,5 valandos, tačiau tai geriau nei galėjo būti, sako „Small Planet Airlines“ Rinkodaros departamento vadovas Simonas Bartkus.

BNS nuotr.

„Įprastai tokios situacijos yra sprendžiamos kitaip – kiekvienoje bazėje budi vadinamosios budinčios (stand-by) įgulos, kurios iškviečiamos būtent pakeisti negalinčius skristi įgulos narius. Jeigu pritrūksta stand-by įgulų, tik tada imamasi jas gabenti iš kitos bazės – konkrečiu tuo atveju buvo, kad du orlaivių palydovai buvo vežami iš Varšuvos bazės į Vilniaus bazę“, – pasakojo S. Bartkus.

Leidžia dirbti iš namų

Sergamumas paveikė ir didžiąsias įmones. Kaip pasakojo „Vičiūnų grupės“ administravimo direktorė Ramunė Bičkauskienė, praėjusiomis savaitėmis „Vičiūnų grupės“ įmonių biuruose buvo justi didesnis darbuotojų sergamumas.

„Tačiau jis tikrai nebuvo masinis – sirgo maždaug 5 proc. daugiau darbuotojų nei vidutiniškai. Galbūt prie to prisideda ir elementarios, bet veiksmingos taisyklės, kurių stengiamės laikytis ligų sezono metu. Skatiname kolegas kuo dažniau plautis rankas, pasijutus prasčiau, neiti į darbą – pirmas dienas sudarome galimybę dirbti iš namų“, – pasakojo R. Bičkauskienė.

Pasak jos, didelėje bendrovėje darbuotojų rotacijos galimybės pakankamai plačios – tiek karjeros atžvilgiu, tiek esant būtinybei laikinai atlikti tam tikras funkcijas.

Epidemija – pusėje savivaldybių

„Sodra“ prognozuoja, kad per šį sezoną dėl ligos išmokų gali kreiptis daugiau šalies gyventojų nei pernai, nes gripo epidemija jau paskelbta pusėje šalies savivaldybių.

„Sodros“ statistika rodo, kad pernai sausį buvo 90 tūkstančių ligos išmokų, o vasarį – jau 105,1 tūkstančiai. Šių metų duomenų „Sodra“ dar negali pasakyti, bet neabejojama, kad jie bus didesni nei pernai.

Kaip rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenys, gripo epidemija paskelbta 31-oje savivaldybėje iš 60.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.