Lietuvoje

2013.06.23 21:11

Kaune surengta 1863-iųjų mūšio inscenizacija (nuotraukos)

Loreta Mačiulienė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2013.06.23 21:11

Šiemet Lietuva ir Lenkija mini 1863–1864 metų sukilimo 150 metų sukaktį. Ta proga Kaune surengta vieno 1863-ųjų mūšio inscenizacija.

Šiemet Lietuva ir Lenkija mini 1863–1864 metų sukilimo 150 metų sukaktį. Ta proga Kaune surengta vieno 1863-iųjų mūšio inscenizacija.

1863-aisiais dalgiais, senais kardais ir kirviais ginkluoti vyrai stojo į kovą su Europos žandaru vadinta Carinės Rusijos kariuomene. Pagerbiant sukilėlius Nemuno ir Neries upių Santakoje karo rekonstruotojai ne tik įkūrė stovyklą, bet ir rekonstravo prieš 150 metų vykusį mūšį.

„Tai buvo partizaninis pasipriešinimas, todėl atvykę čia ir matydami tą autentiškumą net nepastebime, jog po berželiais, po krūmais suslėptos palapinės – jos maskuojančios spalvos. Yra kalvė, kurioje buvo lyginami dalgiai, nes to meto pasipriešinimas buvo su tuo, ką turėjo po ranka. Sakydavo: nors ir kirvį atsineškite“, – pasakoja renginio organizatorius Sigitas Sidaravičius.

Sukilimo scenas atkūrė daugiau nei 100 karo specialistų iš įvairių šalių. Tarp jų kelios dešimtys moterų – vadinamųjų juodųjų našlių. Numalšinus sukilimą ir laidojant žuvusiuosius anuomet buvo dėvimi gedulingi drabužiai, kurie netrukus tapo pasipriešinimo simboliu. Juodus apdarus vilkinčias moteris carinės Rusijos valdžia laikė revoliucionierėmis ir vadino juodosiomis našlėmis.

„Sukilimo metu iškilo idėja, kad Lietuvai reikalinga sava valstybė. Įvyko lūžis, kai kuriuose būriuose – Antano Mackevičiaus, Adomo Bitės ir Jono Stankevičiaus Žemaitijoje – praktikuojamos komandos lietuvių kalba“, – sako istorikas Algimantas Daugirdas.

Per sukilimą okupacinė Rusijos vyriausybė nuteisė mirties bausme, katorga ar ištrėmė daugiau nei 20 tūkst. žmonių. Toliau vykdytos represijos, įvestas spaudos draudimas. Uždaryta beveik pusšimtis vienuolynų ir prie jų veikusių mokyklų, dešimt katalikų bažnyčių paverstos stačiatikių cerkvėmis.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius