Lietuvoje

2018.02.12 19:43

VDA etikos sargai: G. Trimakas pažeidė etikos normas

BNS 2018.02.12 19:43

Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytojas, fotografas Gintautas Trimakas, bandydamas užmegzti neakademinius santykius su studentėmis, pažeidė šios aukštosios mokyklos etikos normas, konstatavo VDA Senato etikos komitetas.

Komiteto pirmininkas architektas Marius Šaliamoras žurnalistams pirmadienį teigė, kad sprendimą dėl nuobaudos priims Senatas ir rektorius, tačiau dėstytojas greičiausiai turėtų gauti arba griežtą papeikimą, arba būti atleistas.

Savo išvadas komitetas padarė išnagrinėjęs dviejų studenčių skundus. Anot M. Šaliamoro, juose kalbama apie kelerių metų senumo įvykius.

„Mes turime konstatuoti, kad buvo pažeistas etikos kodekso punktas 7.2. Aš galiu perskaityti, kaip tas skamba: tai yra akademinės bendruomenės nario žeminimas naudojantis savo viršenybe. Fiksuota, kad šis punktas pažeistas. Ir iš dalies VDA etikos kodekso punktas 8.1 – tai būtent šita dalis – studento ar dėstytojo siekimas užmegzti neakademinius santykius su studentu“, – sakė M. Šaliamoras.

Paprašytas sukonkretinti, už ką G. Trimakas gali būti nubaustas, jis aiškino, kad fotografas „nederamai kreipėsi į merginą ir ją įžeidė“.

„Kreipimasis toks, kad jisai sakė „komplimentą“ apibūdindamas ją ir, kaip pati mergina sakė, prisilietė ir jai buvo nemalonu, ji vengė toliau šito dėstytojo“, – aiškino komiteto pirmininkas.

Komiteto išvadas Senatas svarstys trečiadienį.

„Formaliai, kai pažeidžiamas koks nors etikos kodekso punktas, dėstytojas turėtų būti atleistas iš pareigų. Tokia yra tvarka, tokia yra praktika. Negalima lyginti, bet Jono Gasiūno skandalo šviesoje šitie punktai tikrai nėra tiek skandalingi, bet jie tikrai nepriimtini (...). Spręs Senatas ir spręs rektorius, kaip toliau pasielgti su šituo dėstytoju, sunku pasakyti – arba bus griežtas papeikimas su įrašymu į bylą, arba bus atleistas“, – sakė komiteto vadovas.

Komitetas taip pat gavo 246 esamų ir buvusių studentų laiškus, kuriuose išsakomas palaikymas G. Trimakui.

„Iš tikrųjų jisai yra dėstytojas, kurį labai mėgsta studentai, myli, ir šioje šviesoje šitie nemalonūs įvykiai arba nemalonūs faktai, kurie, mūsų galva, vis tik įvyko, jie yra tikrai skaudūs“, – sakė M. Šaliamoras.

Jis taip pat sakė, kad šios situacijos nesieja su galimybėmis gauti Nacionalinę kultūros ir meno premiją. Ji oficialiai fotografui turėtų būti įteikta ketvirtadienį.

„Premija – ne už priekabiavimą, premija už fotografiją, manau, kad nereikėtų visko suplakti į vieną vietą, tuo labiau, kad nacionalinių premijų ir siūlymo, ir tiekimo tvarkoje nėra kažkokio reikalavimo, kad tas žmogus būtų be jokių dėmių biografijoje“, – svarstė VDA Senato etikos komiteto vadovas.

Nederamu elgesiu su studentais apkaltintas G. Trimakas teigia neturintis netinkamų intencijų studentų atžvilgiu.

„Aš negaliu neigti, kad tas priartėjimas negalėjo būti, nes (esu) per daug draugiškas. Jeigu aš buvau ne taip suprastas, tai kiekvieno individualiai žmogaus yra asmeninis (reikalas) – kiekvienas turi nuspręsti, ką jisai gali apie tai pagalvoti“, – žurnalistams pirmadienį sakė G. Trimakas.

Jis teigė per šį skandalą supratęs, kad „negalima su visais būti draugiškam“.

„Yra vis tiek toks emocinis intelektas, jis ima viršų, jeigu tu matai, kad jis turi klausimą, tu su juo bendrauji, ir jeigu jis pats arčiau prieina, tai net neįtari, kad gali kada nors pagalvoti, kad aš kažką piktai galvojau. Yra geras bruožas, kad laisvėjame, kad galima išties bet kokiomis formomis tą problemą iškelti. Ir kiek čia man bekainuotų, tas turėtų vis tiek teigiamai išsispręsti, nes, manau, ir skausmą nešioti tą, kažkokį nusivylimą autoritetais nešioti tiek metų ir nedrįsti pasakyti – tai galbūt šita forma ir yra viena iš tokių pagrindinių“, – dėstė menininkas.

Jis sakė dar nenusprendęs, ar ketvirtadienį vyks į Prezidentūrą atsiimti jam skirtos Nacionalinės kultūros ir meno premijos. G. Trimakas sakė, kad išmokėta premija kol kas guli sąskaitoje.

„Jinai yra pervesta, bet nepaliesta“, – teigė G. Trimakas.

Pastarosiomis savaitėmis kaltinimų nederamu seksualiniu elgesiu su studentais viešojoje erdvėje buvo išsakyta ir dabar jau buvusių VDA dėstytojų tapytojo Jono Gasiūno, psichologo Arvydo Liepuoniaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje dėstančio Lietuvos rusų dramos teatro vadovo režisieriaus Jono Vaitkaus atžvilgiu.