Lietuvoje

2018.02.12 13:33

Atskleidė, kas nurodyta studenčių skunduose apie G. Trimaką

Rūta Pukenė, DELFI.lt 2018.02.12 13:33

Vilniaus dailės akademija (VDA) sulaukė mažiausiai dviejų neanoniminių skundų dėl dėstytojo, Nacionalinės premijos laureato Gintauto Trimako nederamų veiksmų su studentėmis.

„Du yra skundai, tačiau yra dar visokių atsiliepimų, pašnekesių. Du yra rašytiniai, atkeliavę. Išdėstyti paprasti dalykai – kad pajuokavo, pavadino kažkaip, prilietė, pasodino fotolaboratorijoje.

Nėra ten kažko tokio gašlaus, kaip dabar jau visi priprato skaityti. Žmonės ten aiškino, kad jie nesuprato ar įsižeidė“, – kas nurodyta aptariamuose skunduose, DELFI pasakojo VDA Etikos komiteto pirmininkas architektas Marius Pranas Šaliamoras.

Pasak jo, skunduose kalbama apie anksčiau nei šiais ar praėjusiais mokslo metais nutikusias situacijas. Anot pašnekovo, G. Trimakas esą domisi ir filosofija, ir bendravimo psichologija, tad keista, kad negebėjo įvertinti savo elgesio.

Pokštaudavo su studentėmis, bet ne su kolegomis

„Pats G. Trimakas, kiek komentavo, yra ir nustebęs, nes kaip tik labai stengiasi betarpiškai, šeimyniškai bendrauti su žmonėmis – neoficialiai, neformaliai. Dabar, sako, reikia pergalvoti visą elgesį, nes tie dalykai nepriimtini kažkokie yra. G. Trimakas nurodo „neįdėjęs“ į tą jokio erotinio turinio, tai buvo pajuokavimo, lengvesnio pabendravimo forma“, – pasakojo M. P. Šaliamoras.

Paklaustas, ar taip pat G. Trimakas pokštaudavo ir su juo, komiteto pirmininkas sutriko ir nurodė, kad jie nėra kažkokie „draugeliai“.

„Mes – geri pažįstami, esame kolegos, man neteko. Bet, žinote, su draugais, tais, kuriais dirbi vienoje studijoje, ieškai kažkokių kūrybinių dalykų, matyt, visaip būna. Bet, jei kažką žeidžia toks elgesys, be abejo, reikia permąstyti ir jį keisti. Man asmeniškai patinka ta pozicija, kad žmogus nori keisti savo elgesį, nestovi už aklinos sienos kaltindamas kitus“, – aiškino M. P. Šaliamoras.

Stoja į studentų pusę

Etikos komiteto pirmininko teigimu, G. Trimaką palaiko dešimtys studentų, tačiau tai nedaro įtakos tam, kad nors vienas su juo dirbusių iš tiesų galėjo būti nuskriaustas.

„Akademija, viena vertus, turiu pagirti, užėmė gana principingą poziciją. Kaip žinote, daug dėstytojų yra atleista vien dėl to, kad buvo tokių atsiliepimų. Esame išdalinę anonimines anketas, kur iš karto gali pamatyti problemas. Visos katedros išnagrinėjo visą informaciją, kuri jose yra, kiek aš žinau, nėra kažkokių daugiau tokių ženklų“, – dėstė M. Šaliamoras, paklaustas, galbūt per šį laiką buvo prabilta apie daugiau galimai priekabiavusių dėstytojų.

Vilniaus dailės akademija, BNS nuotr.

Jis taip pat tikino esantis dėkingas prabilusiems studentams, nes akademija buvo paskatinta susitvarkyti.

„Nebūkime naivūs, visoje Lietuvoje problemos yra panašios, tik kaip į jas reaguojama. Mes, priešingai nuo noro kažką slėpti, užglaistyti, pasirinkome strategiją, kad reikia spręsti tuos santykius, juos išaiškinti.

Suprantame, kad yra dvi pusės, gali būti ir piktavališkumo, bet stovime galimų aukų pusėje, nes silpną žmogų reikia apginti. Dėstytojas bet kokiu atveju yra stipresnis asmuo aukštojoje mokykloje ir net, jei jis apkaltinamas per stipriai, tarkim, vis tiek konstatuojame tą faktą, kad jis nesuvaldė padėties, neišsprendė konflikto, sudarė sąlygas netgi ir būti apkaltintas“, – kalbėjo Etikos komiteto pirmininkas.

Teiks rekomendacijas

Anot M. P. Šaliamoro, jaučiama, kad problema buvo subrendusi ir Tapybos katedroje, tad posėdyje bus svarstoma ir tai, kas nutiko su šio padalinio vadyba.

„Mes kaip tik galvojame suformuluoti kažkokius dalykus, parekomenduoti kažkaip elgtis, kad ateityje taip nebūtų“, – prasitarė jis.

Paklaustas, ar Jonas Gasiūnas ir Arvydas Liepuonius, kurie taip pat buvo apkaltinti galimu seksualiniu priekabiavimu, gaus išeitines kompensacijas, Etikos komiteto pirmininkas nurodė taip nemanantis.

„Kiek aš žinau, savo noru (jie pasitraukė – DELFI), o rektorius patenkino jų prašymus“, – aiškino jis.