Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.10 16:45

Medikų sąjūdžio atstovas: permainų lauksime iki balandžio

BNS 2018.02.10 16:45

Lietuvos medikų sąjūdis pastebi teigiamas tendencijas vyriausybei įgyvendinant pažadus medikams, tačiau iki balandžio bus laukiama tolesnių sprendimų ir įsipareigojimų, sako asociacijos atstovas Vytautas Kasiulevičius.

„Jei matysime, kad didžiuma darbų yra daromi arba bent pradėti daryti ir kryptis teisinga, aktyviau jungsimės kaip talkininkai šito proceso. Jei tie darbai sustotų ir nebūtų imamasi veiksmų, be abejo, mes protestuosime ir ieškosime protesto formų. Todėl balandžio mėnuo yra mums optimalus, kadangi jį pažadėjo premjeras susitikime po sausį vykusio mitingo“, – šeštadienį žurnalistams sakė vienas iš Lietuvos medikų sąjūdžio lyderių.

Sąjūdis reikalauja didinti sveikatos sektoriaus finansavimą, taip pat kurti skaidresnę atlyginimų sistemą, siejant medikų bazinį atlyginimą su vidutiniu darbo užmokesčiu. Tuo metu, anot V. Kasiulevičiaus, Sveikatos apsaugos ministerija siūlo nustatant koeficientus gydymo įstaigose naudoti minimalų atlyginimą.

Pernai susikūrusi asociacija taip pat siekia, kad iki 2020-ųjų medikų vidutinis atlyginimas siektų 2600 eurų iki mokesčių, atlyginimus kasmet didinant po 30 procentų. Pasak V. Kasiulevičiaus, tam būtina kelti tiek bendrą sveikatos apsaugos sektoriaus finansavimą, tiek konkrečiai didinti gydymo paslaugų įkainius. Šalies medikų atlyginimai vidutiniškai 20 proc. kils nuo gegužės, tuo metu vėlesniuose kursuose dar studijuojantiems gydytojams – rezidentams – algos apie 10 proc. kyla nuo šių metų sausio.

Taip pat prašoma skirti daugiau lėšų medikų tobulinimuisi, nes to nepadarius, anot V. Kasiulevičiaus, „gydytojai ir toliau tobulinsis už farmacijos verslo pinigus ir bus įtakojami neskaidrių ryšių“.

Medikas pripažįsta, kad ministras Aurelijus Veryga pradėjo tam tikrus žingsnius dėl tinklo pertvarkos, diskutuojant dėl Pietų Lietuvos įstaigų jungimo, taip pat jis sveikino iniciatyvą suteikti daugiau sprendimo teisių pirminės sveikatos priežiūros srities specialistams.

„Laiko lieka vis mažiau – iki balandžio turime pasiekti daug susitarimų, bet iki šiol nėra pakankamai didelio aiškumo – vyksta diskusijos (...). Tam tikri veiksmai daromi, negalima neigti, kas dėl rezidentų – planas yra, jei jis bus įgyvendintas, rezidentų atlyginimai didės daugiau nei 10 procentų, bet tai realiai atsitiks jau kitais metais“, – tikino V. Kasiulevičius.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Lietuvos radijui medikų reikalavimus vertino kaip postūmį ir galimybę politikams realizuoti seniai būtinus sprendimus. Anot jo, šiemet suplanuota rezidentų stipendijas perkelti į draudžiamąsias pajamas, biudžete numatyti pinigai ir rezidentų atlyginimų didinimui, rugpjūtį tikimasi pradėti jiems įvesti etapines kompetencijas, o Seimo pavasario sesijai žadama pateikti medikų padarytos žalos atlyginimo modelį.

„Esame daug prisiplanavę, ir ką patys medikai įvardija: tiek dėl atlyginimų, tiek dėl tinklo specialistų rengimo, tiek dėl tinklo formavimo ir tvarkymo (...). Dauguma svajonių pildosi, man pačiam džiugu matyti, kad specialistai dalyvaudami ne tik sugeneruoja idėjas, bet yra galimybė jas ir realizuoti“, – sakė A. Veryga.

Ministras šeštadienį buvo atvykęs į Lietuvos medikų sąjūdžio visuotinį susirinkimą. Į renginį, be devynių skirtingų medikų profesinių sąjungų, atvyko ir švietimo, kitas viešojo sektoriaus sritis atstovaujančių organizacijų atstovai. Pasak V. Kasiulevičiaus, diskusijose sutarta iki kovo pabaigos suderinti bendrą poziciją svarbiausiais sveikatos apsaugos srities klausimais ir pateikti ją valdžios atstovams.

„Bandysime suderinti pozicijas ir jas teikti Sveikatos apsaugos ministerijai, ir, galbūt, Seimui, jei mums pavyks suderinti keletą prioritetinių dalykų: atlyginimų sistemą, prioritetą sveikatos priežiūros finansavimui, sveikatos priežiūros tinklo pertvarkos strategiją, principus, nes iki šiol tokio sutarimo nebuvo. Žinoma, kad ministerija ruošiasi kažką daryti ir kad tai bus skausmingas dalykas. Ieškosime susitarimo dėl principų, galbūt, kurios ligoninės turėtų užsidaryti“, – BNS sakė medikų sąjūdžio atstovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi