Naujienų srautas

Lietuvoje2018.02.10 13:47

Premjeras: viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašai negali būti paslaptimi

15min.lt 2018.02.10 13:47

Premjeras Saulius Skvernelis, komentuodamas Seimo kanceliarijos ir Seimo valdybos sprendimus, dėl kurių nei visuomenė, nei parlamentarai neturi galimybės susipažinti su viešu Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio, kuriame buvo atmestos „valstiečio“ Ramūno Karbauskio imperijai nenaudingos įstatymo pataisos, garso įrašu bei stenograma, teigia juos sunkiai suprantantis ir pateisinantis.

„Galimybė gauti informaciją yra viena svarbiausių visuomenės teisių. Ji gali būti ribojama tik įstatymų numatytais atvejais, kai ginamas asmens privatumas, saugoma valstybės ar komercinė paslaptis.

Sunku suprasti ir pateisinti atvejį, kai Seimo nariui atsisakoma pateikti viešo Seimo komiteto posėdžio garso įrašą. Dirbdamas vidaus reikalų ministru pats susidūriau su tokia situacija, kai iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto negalėjau gauti įvykusio posėdžio stenogramos.

Tokie duomenys turi būti prieinami ne tik politikams, bet ir visuomenei. Viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašai negali būti paslaptimi. Turėtume judėti skaidrumo ir atvirumo keliu.

Ypač kai kalbama apie viešus asmenis ir jų sprendimus“, – šeštadienį savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje skelbia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) deleguotas ministras pirmininkas.

Dėl vieno iš Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio garso įrašų į Seimo kanceliariją kreipėsi ir 15min žurnalistai, ir mažiausiai trys Seimo nariai – Aušrinė Armonaitė, Aušra Maldeikienė ir Gabrielius Landsbergis. Nė vienam įrašas nebuvo pateiktas, nors parlamenarai turi teisę dirbti su slapta informacija.

Minėto posėdžio metu buvo aptariamas siūlymas peržiūrėti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme įtvirtintą susijusių asmenų sąvoką ir nustatyti, kad susijusiais asmenimis gali būti laikomi ir pilnamečiai vaikai, ir kiti artimieji, jei „jie vykdo bendrą ūkinę veiklą, kurios apimtį nustato žemės ūkio ministras“. Toks pasiūlymas būtų galėjęs smarkiai apriboti R. Karbauskio ir jam artimų asmenų manevro laisvę supirkinėjant žemes per šeimos įmones.

Posėdžio metu jis buvo atmestas.

Seimo kanceliarijos parengtą atsakymo projektą, pagal kurį viešų komitetų posėdžių garso įrašai nėra oficialūs dokumentai, kuriuos privaloma viešinti, vienbalsai patvirtino Seimo valdybos nariai Viktoras Pranckietis, Rima Baškienė, Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi