Lietuvoje

2018.02.08 15:13

Priekabiavimu kaltinamam G. Trimakui Nacionalinė premija jau išmokėta

Seksualiniu priekabiavimu kaltinamam Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytojui ir fotomenininkui Gintautui Trimakui kitą savaitę iškilmingos ceremonijos metu turėtų būti įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija. Kilus skandalui prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad dar svarstoma, ar jam premija bus įteikta. Tačiau tai tik formalumas, mat pati premija – 30 400 eurų – laureatui jau yra išmokėta.

Dar galima atšaukti?

„Pagal nustatytą tvarką, įsigaliojus Vyriausybės nutarimui premija yra išmokama. Todėl premija G. Trimakui yra išmokėta“, – sakė kultūros ministrės patarėjas Arūnas Malinovskis.

Jis taip pat pridūrė, jog jei premija yra atšaukiama – pvz., kaip olimpiečiui dėl dopingo atšaukiamas medalis – yra nustatyta tvarka, kaip grąžinamos lėšos: „Jei bus keičiama tvarka [nominantų atrankos], atbuline tvarka ji nebus taikoma. Bet visada yra tam tikrų aplinkybių, kurios leidžia keisti Vyriausybės nutarimą.“

Nacionalinė kultūros ir meno premija yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio – 30 400 eurų.

Turi ir pats įsivertinti

Nacionalinių premijų komisijos pirmininkė Viktorija Daujotytė-Pakerienė mano, kad ir pats G. Trimakas turėtų įsivertinti, ar jis dėl kilusio skandalo yra vertas būti Nacionalinės premijos laureatu.

„Tegu įsivertina ir profesorius Gintautas Trimakas. Mes ne tik vieni kitus turime įvertinti, bet ir įsivertinti, ar aš tikrai nusikaltau, ar mano kaltė yra jau tikrai tokia, kad aš negaliu atsistoti prieš žmones, ateiti pasiimti premijos, prieš prezidentę, prieš labai garbius svečius, prieš kitus laureatus. Mano supratimu, tam reikia moralinio pasirengimo. Tai yra pakankamas išbandymas žmogui – jei jis jaučiasi, kad jis gali pakelti tokį išbandymą, visi turėtų atitinkamai į tai reaguoti“, – BNS šią savaitę sakė Nacionalinių premijų komisijos pirmininkė Viktorija Daujotytė-Pakerienė.

Bandys sugriežti atrankos kriterijus

Ketvirtadienį, komentuodama susidariusią situaciją, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson žiniasklaidos atstovams sakė: „Turime atvejį su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu. Šiuo metu peržiūrime teisės aktus, kuriose galima padaryti pataisas įvedant aukštos moralės ir nepriekaištingos reputacijos kriterijus.“

Kultūros ministrės patarėja Rita Grumadaitė 15min taip pat teigė, jog ministrė planuoja susitikti su Nacionalinių premijų komisijos pirmininke Viktorija Daujoyte-Pakeriene ir kai kuriais kitais komisijos nariais: „Bus aptariama tai, kas šiuo metu visuomenėje plačiai diskutuojama. Klausimas, ar vertinant kandidatų indėlį į kultūrą ir meną nederėtų atsižvelgti ir į jų reputacijos dalykus.“

Siūlymą sugriežtinti Nacionalinių premijų skyrimo tvarką palaiko ir prezidentė bei premjeras.

Pripažįstą sukėlęs dviprasmišką situaciją

Seksualiniu priekabiavimu kaltinamas Gintautas Trimakas pirmadienį VDA rektoriui pateiktame rašte teigė galimai pažeidęs akademinę etiką.

Pasak VDA atstovo spaudai Mariaus Dirgėlos, Gintautas Trimakas rektoriui Audriui Klimui pateikė pareiškimą, kuriame teigiama: „Pripažįstu, kad, galimai per arti priartėdamas prie studento ar studentės, sukėliau dviprasmišką situaciją, tuo iš dalies pažeidžiau VDA akademinio etikos kodekso numatytus perspėjimus.“

Ar G. Trimakas toliau dėstys akademijoje, spręs VDA Etikos komitetas, kurio posėdis vyks vasario 12 d.

Į klausimus, ar planuoja dalyvauti kitą savaitę vyksiančioje premijų teikimo ceremonijoje ir ar planuoja toliau užimti dabartines pareigas, G. Trimakas 15min neatsakė.