Lietuvoje

2018.02.07 12:36

Kai kurie rezidentai žadėto 10 proc. algų kilimo taip ir nepajuto

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2018.02.07 12:36

Valdantieji planuoja, kad nuo kitų metų rezidentų visos pajamos bus draudžiamos. Tai reiškia, kad jie nebegaus stipendijų, bet jų kišenės nenukentės. Medikų atstovai laikosi savo – pajamos turi didėti. Tuo metu kai kurie rezidentai nagrinėjasi savaitės pradžioje gautus algalapius ir skaičiuoja, ar jiems iš tiesų pakilo atlyginimas 10 proc., kaip buvo žadėta. Ir kai kurie jų padidėjimo neįžvelgė. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga 15min teigė, kad to negali būti, tačiau reiktų vertinti kiekvieną konkretų atvejį.

Vasario 5 ir 6 dienomis gydytojai rezidentai gavo algalapius, kuriuose jau turėjo pasimatyti dešimtadaliu didesnės algos, tačiau daliai rezidentų atlyginimas tiek nekilo.

Pačių rezidentų skaičiavimu, užmokestis už valandą naktinio budėjimo neatskaičius mokesčių paaugo maždaug 4 eurocentais. Kai kurie sulaukė per 30 eurų algos padidėjimo, 15min žinomi atvejai, kai jaunesniesiems rezidentams algos kilo vos 20 eurų.

SAM atsakymuose 15min pažymėjo, kad bazinė mėnesinė alga, pagal kurią skaičiuojami rezidentų atlyginimai, yra 132,5 euro, o jaunesniajam gydytojui rezidentui taikomas bazinio darbo užmokesčio koeficientas – 3,5, vyresniajam gydytojui rezidentui – 4.

Be bazinės algos rezidentų algalapiuose išskiriamos sumos, kurias jie gauna už budėjimus. Bazinė jaunesniojo rezidento alga turi sudaryti 463,75 eur, vyresniojo – 530 eurų.

Rezidentų algalapiai

Tokį algalapį už sausį viena medikė paskelbė medicinos darbuotojų grupėje feisbuke.

Rezidento algalapis, „Facebook“ nuotr.

15min trečiadienį paklaustas, dėl kokių priežasčių tai galėjo nutikti, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigė, kad jei yra duomenų, kad kažkas nesąžiningai perskaičiavo algas, juos reikėtų pagarsinti, o norint įvertinti, dėl ko rezidentas gavo mažiau, reikėtų įvertinti kiekvieną konkretų atvejį.

„Gal įstaigos suklydo perskaičiuodamos, ar kažkokia kita priežastis buvo, bet savo nuožiūra negali mažinti“, – sakė jis.

Planuoja gerinti rezidentų darbo sąlygas

Trečiadienį valdančiųjų atstovai Seime pristatė planą, kaip gerins jaunųjų gydytojų gyvenimą. Pagal jį planuojama rezidentų užmokesčio pertvarka, prie kurios nuo kitų metų bus pereita be pereinamojo laikotarpio. 2019 metų sausį visos rezidentų pajamos bus draudžiamos, šiuo metu dalį pajamų jaunieji gydytojai gauna kaip algą, kitą – kaip stipendiją ir tai užkerta kelius eiti motinystės atostogų, gauti paskolą.

Premjero patarėjas Paulius Gradeckas teigė, jog tai įteisinti planuojama per Seimo pavasario sesiją, o reikalingi 6,5 mln. eurų bus skirti.

„Nuo 2019 metų rezidentai išlaikys studentų statusą, bet stipendijos jiems nebegalios ir jų visos pajamos, mes ne tik tikimės, bet žinome, kad nenukentės, lyginant su šiais metais“, – sakė jis. P. Garadeckas sakė, kad dėl didesnių algų dar bus tariamasi su Finansų ministerija.

Tarp valdančiųjų planų taip pat yra įdiegti vadinamąjį žalos be kaltės modelį, kai paciento patirta žala būtų kompensuojama nesiejant to su įrodyta ar neįrodyta mediko kalte.

Anot A. Verygos, po šios tvarkos įvedimo medikams nereikės baimintis įvykus kokiai nors klaidai.

„Natūralu, kad dirbant darbą kažkas gali atsitikti, dėl ko gali įvykti žala pacientui. Medikas turėtų jaustis saugus, nes pacientui žala turėtų būti atlyginama neieškant kaltės ir kad pacientui žala būtų atlyginta“, – sakė ministras. Šiuo metu, anot jo, neapsisprendžiama, kaip tai padaryti, diskutuojami du modeliai: vienas – apsidrausti pas privačius draudikus, ką dabar daro gydymo įstaigos, kitas – įsteigti specialų fondą, kuris atlygintų pacientų žalą.

BNS nuotr.

Medikų atstovai pastebėjo, kad net gavus išmoką, niekas nedraus pacientams eiti į teismą ir jame bandyti prisiteisti dar vieną kompensaciją. Tačiau A. Veryga pažymėjo, kad niekas negali uždrausti žmonėms kreiptis į teismą.

„Kad to jis negalėtų padaryti, mes tikrai, matyt, nesukursime mūsų sistemoje. Ir kitose šalyse, kiek žinau, tokio apribojimo greičiausiai kad nėra“, – sakė jis.

Taip pat planuose – rezidentų etapinių kompetencijų įvedimas.

Anot BNS, etapinis kompetencijų modelis reiškia, kad rezidentai palaipsniui įgytų tam tikras kompetencijas ir galėtų palaipsniui teikti atitinkamas paslaugas prisiimdami atsakomybę. Į aukštesnį rezidentūros etapą jie pereitų išlaikę specialų egzaminą. Juo būtų įrodoma, kad rezidentas įgijo tam tikras teorines ir praktines kompetencijas. Tai suteiktų teisę tam tikras gydymo paslaugas teikti savarankiškai rezidentūros bazių ribose, nelaukiant kol rezidentas baigs visas rezidentūras studijas.

„Planuotume, kad šis projektas startuotų jau šių metų rugpjūčio mėnesį, tada universitetų rezidentus pasiektų šios priemonės pinigai“, – sakė A. Veryga.

Medikų sąjūdis nori, kad algos augtų sparčiau

Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narys Vytautas Kasiulevičius sakė, kad šie planai – kelio pradžia, tačiau jis laikosi nuomonės, kad algų didėjimas turėtų būti spartesnis.

„Rezidento stipendijos ir atlyginimo apjungimas, aišku, yra sveikintinas dalykas, nes socialinė apsauga padidėja, tačiau pats dydis turėtų būti didesnis. Mes kaip kalbėjome, kad 30 proc. turėtų augti tiek gydytojų, tiek rezidentų atlyginimai, mes ir pasiliekame prie tos pačios nuomonės“ – kalbėjo medikų atstovas.

Paklaustas, ar neatsisako galimo streiko galimybės, V. Kasiulevičius sakė, kad laikas iki balandžio turi parodyti, kaip imamasi pokyčių.

„Jeigu iki balandžio mes nematysime esminių pokyčių, mes tada priimsime tuos sprendimus (...) Jei nebus pasiekiami susitarimai, tada aišku, kažkokios akcijos bus“, – teigė jis.

V. Kasiulevičius įsitikinęs, kad turėtų būti kažkokia tvarka, kuri, jo žodžiais, harmonizuotų visuomenę, o ne didintų išlaidas ir įtampą, kalbant apie pacientų žalos atlyginimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.