Lietuvoje

2018.02.06 15:09

Ž. Pavilionio akibrokštas partijai: kreipėsi į SEB akcininkus dėl G. Nausėdos

Jurga Tvaskienė, DELFI.lt 2018.02.06 15:09

Seimo konservatorius Žygimantas Pavilionis kreipėsi į SEB banko akcininkus, teigdamas, kad jam nerimą kelia „dviprasmiška ir pavojinga situacija, kuomet vienas žinomiausių šalies ekonomistų vienu metu atstovauja SEB bankui ir yra įvardinamas kaip vienas iš potencialių kandidatų į Lietuvos prezidentus“.

Ž. Pavilionis, kuris taip pat įvardijamas kaip vienas iš galimų pretendentų į Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatus prezidento rinkimuose, išplatino laišką „Wallenberg Foundations AB“, pagrindinio SEB akcininko, prezidentui Peteriui Wallenbergui Jaunesniajam ir fondo ryšiams su užsieniu vadovui Magnusui Schöldtzui „dėl SEB banko Lietuvoje prezidento patarėjo Gitanos Nausėdos statuso“.

„Bankinis ir finansų sektorius yra strateginė sritis valstybės gyvenime, kuri dėl savo jautrumo turi būti kuo toliau nuo politikos, ypač rinkiminiais periodais. Deja, buvo ne vienas atvejis Lietuvoje, kuomet bankai savo noru ar dėl aplinkybių buvo įtraukiami į politinius žaidimus ir tai turėdavo liūdnų padarinių ne tik jiems, bet ir valstybei.

Nors Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai nėra įvardinusi oficialaus kandidato į prezidentus, tačiau mano asmenine nuomonė dėl galimo kandidato G. Nausėdos klostosi būtent tokia padėtis, todėl mano pareiga yra perspėti SEB akcininkus ir pareikalauti iš jų maksimalaus skaidrumo ir atvirumo prieš Lietuvos piliečius dėl jų darbuotojo“, – kreipimosi motyvus aiškino Ž. Pavilionis.

DELFI primena, kad sausio pabaigoje viešinti naujausi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos duomenys atskleidė, kad G. Nausėdą tyrimo dalyviai įvardijo kaip populiariausią galimą kandidatą prezidento rinkimuose. Už jį savo balsą atiduoti šiuo metu būtų linkę 15,6 proc. apklaustųjų. Antroje vietoje šioje apklausoje atsidūrė premjeras Saulius Skvernelis – jį paremtų 11,3 proc. tyrimo dalyvių. Trečioje pozicijoje minimas Kauno meras Visvaldas Matijošaitis (10,9 proc.).

G. Nausėda: kai kas labai įsitempęs

Kaip DELFI sakė G. Nausėda, paprašytas įvertinti konservatoriaus kreipimąsi, „galbūt kai kurie žmonės yra labai įsitempę ir kažko labai nori, bet jei iš tikrųjų taip yra ir jie kažko labai nori, jie turėtų sutelkti visą savo dėmesį į tą žinutę, kurią nori transliuoti visuomenei, o ne į kitus žmones“.

Ekonomistas samprotavo, jog vykdant įvairias visuomenės nuomonės apklausas ir paliekant jose atvirą klausimą, teiraujantis, ką žmonės matytų prezidento poste, įrašoma ta pavardė, kuri, piliečių nuomone, galėtų ten būti įrašyta.

BNS nuotr.

„Ir mano pavardė atsirado taip tuose sąrašuose. Aš tam neturėjau absoliučiai jokios įtakos“, – pabrėžė jis.

G. Nausėda svarstė, kad tokiu būdu apklausose galėtų atsirasti ir kitų – labai šviesių, labai šaunių – žmonių pavardės.

„Tarkime, jeigu taip būtų įrašyta dirigento Gintaro Rinkevičiaus pavardė. Ką – jis turėtų, jo pavardei ten atsiradus, nustoti diriguoti ir atsistatydinti? Manau, kad ne. Aš pats esu ne kartą sakęs, kad ateis momentas, aš apsispręsiu. Jeigu tikrai apsispręsčiau dalyvauti politikoje, rinkimuose, tą pačią dieną paskelbčiau ir tai, kada baigiasi mano karjera banke“, – sakė jis.

Ekonomistas pažymėjo, kad pastaruoju metu jam iš tiesų tenka komentuoti daug įvairių klausimų, susijusių taip pat ir su užsienio politika, užsienio prekybiniais ryšiais, kitų valstybių vaidmeniu.

„Tačiau tokius klausimus kaip ekonomistas esu ne kartą komentavęs ir praeityje. Tik tuomet mano pavardės tame sąraše (apklausose – DELFI) nebuvo, niekas pernelyg tiems komentarams ir neteikdavo didesnės reikšmės. O dabar esu stebimas per padidinamąjį stiklą. Tai tiesiog norėtųsi palinkėti ramybės kai kuriems žmonėms. Tegu jie šiek tiek atsipalaiduoja ir ramiai sau gyvena“, – kalbėjo G. Nausėda.

Pozicijos su partija nederino

Kaip DELFI teigė vienas iš TS-LKD lyderių parlamentaras Andrius Kubilius, kolegos Ž. Pavilionio laiškas jį „gerokai nustebino“.

„Pasiteiravau – tai visiškai individualus, su niekuo partijoje nederintas mūsų kolegos pareiškimas. Aš jį vertinčiau kaip ganėtinai keistą ir, mano manymu, nelabai adekvatų situacijai, kurią šiuo metu Lietuvoje turime.

Dar daugiau pasakysiu: G. Nausėda, dėl kurio šitas pareiškimas parašytas, nėra pasakęs, kad jis kandidatuos į prezidento postą, niekieno nėra įvardintas kaip kandidatas. O kiek aš suprantu, jis yra pakankamai populiarus ekspertas“, – sakė politikas.

BNS nuotr.

Pasak A. Kubiliaus, G. Nausėdos, kaip ir banko „Nordea“ ekonomisto bei Baltijos šalių tyrimų padalinio vadovo Žygimanto Maurico ar „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio darbas yra viešai ir populiariai aiškinti ekonominius klausimus.

„Už tai juos žmonės mėgsta, o kai kurių politikų nemėgsta“, – kalbėjo A. Kubilius.

Paklaustas, ar Ž. Pavilionis iš tiesų yra svarstomas kaip galimas pretendentas į TS-LKD kandidatus prezidento rinkimuose, A. Kubilius sakė, kad „daug čia ką mini“.

„Tai nieko nereiškia. Bus procedūros, bus keliami partijos kandidatai. Kai kas galbūt jau save mato kandidatais ir tai galbūt daro įtaką jų elgesiui, kuris tampa ne visai racionalus, bet aš negaliu to kaip nors vertinti. Bet kandidatų mes neturime“, – sakė politikas.

DELFI prideda visą laiško „Wallenberg Foundations AB“ vadovams tekstą

Laiškas dėl Gitano Nausėdos statuso

Gerbiamasis Peteri Wallenbergai, „Wallenberg Foundations AB“ prezidente, gerbiamasis Magnusai Schöldtzai, fondo ryšiams su užsieniu vadove,

Jūsų atstovaujama organizacija yra viena didžiausių ir gerbtiniausių investuotojų į mūsų šalies ekonomiką. Drąsiai galiu teigti, kad jūs simbolizuojate investicijas į Baltijos šalis iš Skandinavijos, kurios ne tik padėjo mums vystant ekonominę gerovę, tačiau ir prisidėjo žengiant demokratijos keliu.

Suprasdamas jūsų atstovaujamo fondo reikšmę ir svorį, kreipiuosi į Jus dėl SEB banko Lietuvoje prezidento patarėjo Gitano Nausėdos statuso. Gitanas Nausėda per savo ilgametę veiklą yra pelnęs autoritetingo profesionalo vardą. Įvairiose apklausose jis yra įvardinamas kaip vienas reikšmingiausių šalies ekonomistų, jo rekomendacijų klauso ir jomis pasitiki tiek šalies gyventojai, tiek verslas. Maža to, dėl savo ilgametės veiklos bankiniame sektoriuje, jis asocijuojasi ne tik su SEB banku, tačiau su visu bankiniu sektoriumi, o taip pat su investicijomis iš Skandinavijos, kurios viršija 5 mlrd. eurų.

Kaip žinia, kitąmet Lietuvos piliečiai rinks Prezidentą. Šis postas mūsų valstybėje yra aukščiausias – šalies vadovas atsakingas tiek savo autoritetu, tiek Konstitucijos suteiktomis galiomis už daugelį valstybėje vykstančių procesų ir šalies ateitį. Neslėpkime, suteikiamos galios ir atsakomybė masina daugelį, tad dėl šio posto verda intensyvi kova.

Nors oficiali rinkimų kampanija dar neprasidėjo, tačiau Gitanas Nausėda jau dabar įvardinamas kaip vienas realiausių kandidatų į aukščiausią šalies postą. Nors jis viešai teigia, kad nėra apsisprendęs dėl kandidatavimo į Prezidentus, tačiau tam tikri jo veiksmai ir pasisakymai leidžia teigti, kad vidinis sprendimas yra priimtas. Ne veltui, jis apklausose yra įvardinamas kaip vienas iš kandidatų, yra padidėjęs jo viešumas, žiniasklaidoje jis nuolat yra siejamas su būsimais rinkimais.

Gitanas Nausėda savo veikla ir reputacija yra įrodęs, kad gali kandidatuoti į renkamas Lietuvos valstybės pareigas – dėl to abejonių nekyla. Jis savo patirtimi prisidėtų prie valstybės gerovės. Tačiau neramina kitas dalykas. Jis, kaip minėta, dėl ilgametės veiklos asocijuojasi su bankiniu sektoriumi ir užsienio investicijomis – jautriomis sritimis, kurios kilus politiniai kovai, atsidurtų dviprasmiškoje padėtyje.

Kad tokie nuogąstavimai turi pagrindo, primena ir penkiolikos metų senumo istorija, kurioje tiesiogiai ir nelinksmomis aplinkybėmis teko sudalyvauti ir SEB grupei priklausančiam bankui. 2003 m. prie tuometinio Vilniaus banko nutįso žmonių eilės – jie skubėjo atsiimti indėlius dėl neva kritinės banko padėties. Kuri pasirodė tėra piktas gandas. Buvo įtariama, kad bankas tapo tuometinės rinkimų kovos tarp dviejų pagrindinių kandidatų įkaitu, nors įrodymų ir nebuvo pateikta.

Abraomas Lincolnas yra pasakęs, kad negalima prisiimti atsakomybės už rytdieną, jei jos vengiama už šiandieną. SEB bankas šiai dienai yra būtent tokioje padėtyje. Jūsų darbuotojas realiai dalyvauja rinkiminėje kovoje ir bankas turi aiškiai pasakyti savo poziciją šiuo klausimu su visomis iš to kylančiomis rizikomis ir atsakomybėmis. Nes SEB bankas yra ne tik didžiulė ekonominė jėga Lietuvos ekonomikoje. Jis yra ir vienas iš šalies ekonominių minties centrų. Jo generuojama ir dažnai Gitano Nausėdos pristatoma ekonominė informacija lemia ilgalaikius procesus, investicijas ir Lietuvos kaip ekonominės partnerės reputaciją užsienyje.

Jausdamas savo svorį, atsakomybę ir deklaruodamas skaidrumą, kaip vieną iš pagrindinių vertybių, SEB bankas turi viešai atsakyti Lietuvos žmonėms atsakyti: ar jis palaiko savo darbuotoją, ar banko pozicija yra nedalyvauti politikoje?

Ar bankas yra išreiškęs kokiu nors lygiu palaikymą ir pritarimą Gitanui Nausėdai dalyvauti Lietuvos prezidento rinkimuose? Ar bankas turi saugiklius, kad jo turima ir skelbiama informacija nebus panaudota politiniais tikslais? Ar SEB bankas nesibaimina galimų tyrimų ir nuobaudų dėl paramos kandidatui, kai Lietuvos įstatymai draudžia juridiniams asmenims teikti tiek tiesioginę, tiek netiesioginę paramą? Šie ir daugelis kitų klausimų dėl susidariusios padėties kankina atsakomybę už šalies gerovę jaučiančius piliečius – ir atsakymų iki šiol nesulaukta.

Po 2008–2010 m. krizės, kuomet pasitikėjimas finansų sistema buvo rekordiškai žemas, jis didžiulėmis pastangomis buvo atstatytas. Neapsigaukime – jis lieka trapus ir politinės batalijos gali jį grąžinti į Viduramžius. Tikiu, kad SEB bankas yra įvertinęs visas aplinkybes ir turi saliamonišką sprendimą šioje situacijoje, koks jis nebūtų. Bet mums, piliečiams, pirmiausiai reikia tą atsakymą žinoti.