Lietuvoje

2018.02.05 15:59

Barnį feisbuke girti transliavę ir vaikams grasinę tėvai mažylius atgaus tik išlipę iš liūno

Karolina Stažytė, 15min.lt2018.02.05 15:59

Vasario 4-osios vakarą „Facebook“ žaibiškai ėmė sklisti vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas vienos Jonavos rajone gyvenančios šeimos konfliktas. Apsuptas dviejų mažamečių vaikų, girtas tėvas tiesiogiai transliavo, kas vyksta jų namuose. Transliacija sulaukė internautų pasipiktinimo. Į tai netruko sureaguoti ir policija. Pasirodo, šeima vaiko teisių apsaugos tarnybai – gerai žinoma.

Tiesioginė transliacija iš girtaujančios šeimos namų pradėta vykdyti sekmadienį apie 18 val. Savo mobiliuoju telefonu girtas A.Š. fiksavo, kaip jo dviejų mažamečių vaikų motina, taip pat būdama neblaivi, šaukia ant mažųjų, jog šie pasinaudojo jos telefonu, grasina už tai „duoti į galvą“, jei tik neišjungs rašyti žinutes trukdančios įsijungusios programėlės. Berniukas bando taisyti padėti, tačiau sulaukia tik dar griežtesnio žodžio. 15 minučių trukmės vaizdo įraše skamba gausybė keiksmažodžių, kuriuos girdi šalia esantys mažamečiai.

Befilmuodamas A.Š. spėja apsižodžiuoti ir su akivaizdžiai neblaivia vaikų močiute. Ant stalo – nuorūkų tuntai bei alkoholio butelis. Transliacijos metu, pasisodinęs sūnų ant kelių, jis ne kartą praneša, kiek žmonių šiuo metu stebi transliaciją, prašo vaiką jį apdovanoti bučiniu.

Iš buvusių sutuoktinių tarpusavio vaido galima suprasti, kad pastaruoju metu jie negyvena kartu: vyras skundžiasi, jog negali pabūti su dukra, kuri šiuo metu serga, vaikų mama guodžiasi savo motinai, jog A.Š. ją puola dėl to, jog pamatė esant su kitu vyru.

„Facebook“ patalpintas įrašas, kuris pirmadienio rytą buvo sulaukęs daugiau kaip 324 tūkst. peržiūrų bei per 3 300 pasidalijimų, sukėlė didžiulį internautų pasipiktinimą. Ne vienas jų komentaruose liepė A.Š. baigti filmuoti ir skubiau išgabenti vaikus iš tų namų.

Pranešimų apie nederamą elgesį su mažamečiais sulaukė ir Kauno apskrities policija, kuri į tai sureagavo nedelsiant. Nustatę vietą, kurioje girtaujama prie mažamečių, galimai naudojamas psichologinis smurtas, Jonavos rajone esančiame Vaivadiškių kaime pareigūnai sulaikė ir į komisariatą pristatė 1983 m. gimusį vaikų tėvą (nustatytas 2,66 prom. girtumas) bei 1989 m. gimusią motiną (nustatytas 2,84 prom. girtumas). Pirmadienį apie vidurdienį jie vis dar laiką leido komisariate.

Šeima specialistams žinoma

Vaikai sekmadienio vakarą nuvežti į gydymo įstaigą, apie įvykį informuoti Jonavos vaiko teisių apsaugos specialistai. Pirmadienio rytą 15min pakalbino Jonavos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėją Elegijų Laimikį. Šis patikino, jog vaizdo įraše užfiksuota šeima tarnybai yra žinoma.

„Vaizdo įrašui atsidūrus internete, buvo sureaguota. Vaikai paimti iš šeimos. Patikrinus jų sveikatą, jie buvo perduoti giminaičiams iš tėvo pusės, gyvenantiems ne tame pačiame rajone. Ar mažamečių tėvas ir motina susituokę? Pavardės vienodos. Matyt, šeima.

Mūsų tarnybai ji buvo žinoma. Migruojanti: gyveno tai Jonavoje, tai Kėdainiuose, vėliau vėl grįžo į Jonavos rajoną. Pirmą kartą mūsų akiratin ji pakliuvo 2016 m. Buvo stebima šeima, o nuo 2017 m. gruodžio jau įrašyta į probleminių šeimų sąrašą. Jau ir anksčiau užfiksuota vaikų, kurie nėra sulaukę dešimties metų amžiaus, nepriežiūra“, – paaiškino E. Laimikis.

Pasak jo, vaikai iš šeimos paimami pirmą kartą. Paleisti iš policijos komisariato tėvai bus įpareigoti tvarkytis savo gyvenimą. Jei tai darys, dės pastangas pasitaisyti, mažyliai bus grąžinti į namus, jei ne – vaikai liks vaiko teisių apsaugos tarnybos žinioje.

„Vieniems tėvams pakanka kelių dienų, kad susiprastų, o kitiems ir metų neužtenka. Tuomet kreipiamės į teismą dėl teisių apribojimo. Vadovaujantis naujuoju kodeksu, daug greičiau dabar jau galime kreiptis į teismą.

Apie smurtą šioje šeimoje duomenų neturime. Per tris artimiausias dienas surinksime visą reikiamą informaciją ir išspręsime globos klausimą: jei vaikai bus paimami iš šeimos, jie keliaus pas globėjus, giminaičius ar į vaikų globos instituciją“, – patikino Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas.

Paklaustas, ar šis vaikų nepriežiūros atvejis, palyginus su kitais – itin rimtas, E. Laimikis pabrėžė, jog tėvams išėjus iš areštinės, vaikai jiems tikrai nebus grąžinti.

„Jei vadinamas tėtis filmuoja, tą patį mato ir nieko nedaro, ir tai galbūt yra ne pirmas kartas, jis niekuo nesiskiria nuo psichologiškai smurtaujančios mamos. Nesuprantami man ir pranešėjai, komentatoriai. Žmonės mato vaizdo įrašą ir komentuoja. Reikia pranešti policijai pirmiausia, o ne žinutes siuntinėti, komentuoti. Yra piliečio pareiga. Ar daug pranešimų sulaukiau? Atsidariau dabar paštą – prisiųsta laiškų. Bet mes juk galime pamatyti tuos laiškus tik ryte atėję į darbą. O jei matai ką tik paleistą transliaciją internete vakare, jei kyla abejonių dėl vaiko saugumo, turi iškart pranešti policijai“, – pabrėžė vedėjas.

Jo žiniomis, vaizdo įraše regimi mažamečiai gyvena kartu su mama ir močiute. Tėvas gyvena atskirai. Jo „Facebook“ profilyje kaip gyvenamoji vieta nurodyta Jonava.

Jonavos rajonas – specifinis

Šiuo metu Jonavos rajone yra apie 180 socialinės rizikos šeimų. Šis skaičius kasmet išlieka stabilus – problemiškų šeimų nemažėja.

„Jonavos rajonas yra specifinis. Čia yra daugiau socialinės rizikos šeimų nei bet kur kitur Kauno apskrityje, gal net Lietuvoje. Kodėl? Reikia prisiminti, kas vyko prieš 15-20 metų, kai daugybė socialinės rizikos šeimų kėlėsi ar buvo iškeldintos iš didmiesčių į Jonavą dėl pigesnio gyvenamojo ploto čia. Jei kitose seniūnijose yra po 9-12 socialinės rizikos šeimų, tai Rukloje tokių turime 49. Viską pasako skaičiai“, – kalbėjo E. Laimikis.

Šįkart šių neprižiūrėtų vaikų tėvams išsisukti tik su administracinėmis nuobaudomis nepavyks. Dėl sekmadienio vakaro incidento pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. 3 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas mažamečiui). Už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Kaip 15min informavo Kauno apskrities policija, anksčiau šie sekmadienį sulaikyti asmenys – vaikų tėvas ir motina, ne kartą bausti administracine tvarka dėl vaikų nepriežiūros. Policijai buvę sutuoktiniai žinomi nuo 2016 m. Šiuo metu jie jau yra išsiskyrę.

„Dėl „Facebook“ pasirodžiusio vaizdo įrašo sulaukėme šešių pilietiškų asmenų pranešimų. Pirmas pranešimas gautas apie 19.03 val.“, – informavo Kauno apskrities policijos atstovė Justina Kazragytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.