Lietuvoje

2018.02.02 12:10

Daugėja besitikrinančių dėl vėžio: pernai atlikta 0,5 mln. patikrų

LRT.lt2018.02.02 12:10

Vasarį minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną visuomenei pristatyti socialinio projekto „Kylame į kovą su vėžiu“ rezultatai. Pasak Valstybinės ligonių kasos direktorės Jūratės Sabalienės, iš viso 2017 m. pagal prevencines programas Lietuvoje atlikta 551 tūkst. patikrų dėl vėžio.

Nors žmonėms yra sudarytos visos galimybės nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas, tai padaro toli gražu ne kiekvienas. Priežastys gali būti pačios įvairiausios: vieni mano, kad liga juos aplenks, kiti vadovaujasi nuostata, kad geriau kaip galima ilgiau apie ją nežinoti, treti vis atidėlioja vizitą pas gydytoją, nors ir suvokia, kad kuo anksčiau liga bus aptikta, tuo lengviau ją gydyti, o grėsmė prarasti sveikatą mažesnė. Tikriausiai yra ir tokių, kurie tiesiog per mažai žino apie galimybę nemokamai pasitikrinti. Būtent todėl ir buvo organizuota socialinė akcija „Kylame į kovą su vėžiu“, siekiant kuo geriau informuoti Lietuvos žmones apie galimybę nemokamai pasitikrinti sveikatą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak VLK direktorės J. Sabalienės, pernai pagal prevencines programas Lietuvoje atlikta 551 tūkst. patikrų dėl vėžio.

„Pernai už gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos gydymą ligoninėse ligonių kasos apmokėjo daugiau nei 8,6 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Už kompensuojamuosius  priešnavikinius vaistus sumokėta beveik 70 mln. eurų, – sakė VLK vadovė J. Sabalienė. – Nesitikrinti sveikatos, neatvykti pasitikrinti prevenciškai dėl vėžio kiekvienam yra didelė rizika. Todėl kviečiame visus rūpintis savimi ir savo artimaisiais – laiku kreiptis į savo šeimos gydytoją, atsiliepti į raginimą dalyvauti prevencijos programose. Beje, net jei nepatenkate į programose nustatytą amžiaus grupę, tačiau turite priežasčių nerimauti dėl savo sveikatos, ar pasireiškia ligos simptomai, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, jei reikia, skirs tyrimus ar nukreips pas gydytoją specialistą.“

Spaudos konferencijoje pristatyta naujovė vėžio gydymo srityje. Po beveik dešimtmečio derybų, paskirtas Vidurio ir Vakarų regiono atrankinės patikros dėl onkologinių ligų programų koordinavimo centras – Kauno klinikos. Šis centras koordinuos šių programų vykdymą Šiaurės, Vakarų ir Vidurio Lietuvoje, o artimiausiu metu ketiname paskirti analogišką Rytų regiono centrą, kuris rūpinsis, kaip šios paslaugos teikiamos rytinių Lietuvos regionų gyventojams. Juo pretenduoja tapti Nacionalinis vėžio institutas ir Santaros klinikos. Šie centrai įgyvendins Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamą projektą, kurio metu bus parengti mokslo įrodymais pagrįsti gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio ir storosios žarnos vėžio programų vykdymo, kokybės užtikrinimo ir kokybės kontrolės reikalavimai, o pirminio ir antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros specialistai bus mokomi kokybiškai teikti paslaugas pagal parengtus reikalavimus.

Padrinan/Pixabay nuotr.

Kampanija „Mes galime. Aš galiu“

Trejus metus vykdoma Pasaulinės kovos su vėžiu dienos kampanija „Mes galime. Aš galiu“ kelia klausimą, kaip mes visi kartu ir kiekvienas asmeniškai galime prisidėti prie vėžio sukeliamos naštos mažinimo. Ši liga mus paveikia nevienodai, tačiau bet kuris iš mūsų galime ko nors imtis, kad sušvelnintume jos poveikį sergančiajam, jo šeimai, bendruomenei. Kasmet vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena suteikia progą apmąstyti, ką patys galėtume padaryti, tuomet pasižadėti ir imtis konkrečių veiksmų tesint šį pažadą.

2016–2018 m. vykdomos Pasaulinės kovos su vėžiu dienos kampanijos akiratyje yra veikla, kuria gelbstimos gyvybės, vėžio gydymo srityje pasiekiama daugiau lygybės, o kovos su vėžiu prioritetai svarstomi aukščiausiu politiniu lygmeniu. Apie šių veiklų veiksmingumą surinkta reikiamų faktų ir įrodymų, tad nesvarbu, kas jūs esate – ar vėžį įveikęs žmogus, jo bendradarbis, kovos su vėžiu organizacija, sergantįjį slaugantis asmuo, draugas, darbdavys ar studentas – ši informacija lengvai pasiekiama kiekvienam iš mūsų, kad jos įkvėpti imtumėmės veiksmų.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro iliustracija

Pasaulinė kovos su vėžiu diena – kas tai?

Pasaulinė kovos su vėžiu diena minima kasmet vasario 4-ąją, kai pasaulis susivienija vieninteliam tikslui – nuolatinei kovai su vėžiu. Šią dieną siekiama kuo plačiau informuoti visuomenę apie šią pavojingą ligą bei paskatinti šalių vyriausybes dėti dar daugiau pastangų kovojant su vėžiu, kad kasmet būtų išvengta kuo daugiau mirtimi pasibaigiančių ligos atvejų.

Kodėl Pasaulinė kovos su vėžiu diena tokia svarbi? Vėžio epidemija jau pasiekė milžinišką mastą ir vis dar plinta. Kasmet pasaulyje nuo vėžio miršta 8,8 mln. žmonių, iš kurių 4 mln. sudaro ankstyvosios mirtys (30–69 metų amžiaus). Prognozuojama, kad per ateinantį dešimtmetį mirčių nuo vėžio skaičius padidės iki daugiau nei 14 mln. žmonių per metus. 2016 metais Lietuvoje mirtingumas dėl piktybinių navikų sudarė beveik penktadalį (19,9 proc.) visų mirčių. Taigi privalu imtis neatidėliotinų veiksmų ir labiau šviesti visuomenę apie šią ligą bei kurti praktines strategijas, kaip mažinti vėžio sukeliamą naštą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.