Lietuvoje

2018.01.30 11:38

Medikai pašiurpę: į pažangiausią vaikų chirurgijos centrą bandoma perkelti Vaiko raidos centrą

Tik neseniai visuomenę papiktino Sveikatos apsaugos ministerijos planas išardyti Vėžio institutą, o jau bręsta naujas skandalas. Vaiko raidos centrą dėl kritiškos jo pastato būklės nuspręsta perkelti į Santaros klinikų Vaikų ligoninės Ortopedijos – traumatologijos centrą. Nors tai vienintelis sudėtingas operacijas vaikams atliekantis centras Lietuvoje, lovų skaičius jame bus sumažintas per pusę, o į atsilaisvinusias patalpas, kuriose įrengta milijonus kainavusi moderni šiuolaikinė pooperacinė įranga, ateis žaisti vaikai.

Dešimties metų įdirbis nušluojamas vienu sprendimu

Ortopedijos ir traumatologijos centro medikai apie tai, kokios pertvarkos planuojamos jų centre, išgirdo jau po priimto sprendimo ir, žinoma, iš karto pateikė savo argumentus.

„Mums buvo pristatyta vizija ir planai, kuriais vadovaujantis vaikų ortopedijos skyrių ketinama perkelti į vaikų traumatologijos skyriaus patalpas. Mūsų nuomone, tokių ketinimų įgyvendinimas sunaikins ne tik profesionalių specialistų įdirbį ir kompetencijas, vers juos palikti šią gydymo įstaigą dėl netinkamų sąlygų profesionaliam darbui, bet ir sunaikins vaikų ortopedijos skyrių kaip vienintelį tokias aukštos kokybės gydymo paslaugas vaikams teikiantį Lietuvoje.

Esame informuoti apie ketinimus per pusę sumažinti Vaikų ortopedijos – traumatologijos centro plotą. Esame tikri, kad tai neabejotinai blogins pacientų gydymo, higienines ir sanitarines sąlygas, bus panaikintos ilgus metus kurtos sąlygos vaikus slaugantiems tėvams. Nerimą kelia ir tai, kad padidės hospitalinės infekcijos pavojus, ženkliai nukentės paslaugų kokybė, pailgės planinių operacijų eilės, išaugs pacientų artimųjų pasipiktinimas, grius ir ilgai kurtas pasitikėjimas mūsų centro specialistais“, – teigiama medikų laiške sveikatos apsaugos ministrui.

Pasak medikų, ortopedijos ir traumatologiniai skyriai buvo kurti ilgus metus, investuota daug rėmėjų lėšų, kuriomis remontuotos patalpos, pirkta moderni įranga, įrengtos specializuotos palatos nudegimams ir modernios pooperacinės palatos. Prie paslaugų kokybės labai prisidėjo JAV lietuvių bendruomenė, kuri skyrė lėšų sąlygų gerinimui, taip pat investavo į gydytojų profesionalumą ir tobulėjimą, organizavo praktikos kursus su geriausiais JAV ortopedijos chirurgais ir kitais specialistais. Ir visa tai lengvu rankos mostu bus nušluota nuo paviršiaus.

Vaikų ligoninė, BNS nuotr.

Pažadai dėl statyti nepradėto pastato neguodžia

Kaip teigė Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas, pirminė šios reformos priežastis – griūvantis Vaiko raidos centro pastatas. Esą niekur kitur jo nėra kur perkelti, tik į chirurgijos kliniką.

Šiuo metu Ortopediniame skyriuje yra 20 lovų, dar 25 – lovos Traumatologiniame skyriuje, tačiau norima abu šiuos skyrius sujungti, lovų skaičių sumažinant 40 proc. Taigi bus grįžta, mediko teigimu, į 1995-uosius. Būtent tokia situacija ligoninėje buvo iki nepriklausomybės.

„Viską, ką dešimt metų darėme, kad skyrius būtų pritaikytas pagal naujausius standartus, viskas yra sunaikinama. Tačiau jokių argumentų neklausoma. Vyriausybės nutarimas ir viskas. Koks nutarimas – sunaikinti tarnybas? Esą ieškoma, kaip Vaiko raidos centras galėtų funkcionuoti. Tačiau kodėl tai daroma kitų pacientų sąskaita? Mums vis aiškina, kad kažkada bus pastatyta nauja ligoninė. Ji jau „pastatyta“ 2012 m. Kapsules kasė visi ministrai, po to jas iškasinėjo“, – piktinosi centro vadovas.

Kaip 15min jau rašė, naujo Pediatrijos korpuso istorija tęsiasi 10 metų. Pirmoji sutartis dėl jo statybų buvo pasirašyta 2008 m. Pagal ją pastatas turėjo būti baigtas 2012 m., bet procesas iš mirties taško pajudėjo tik pernai. Pagaliau buvo surengtas viešųjų pirkimų konkursas, paskelbta jį laimėjusi statybų bendrovė, tačiau nepatenkinti konkurso dalyviai apskundė konkurso organizavimo tvarką ir prasidėjo kelis mėnesius trukęs teisminis procesas. Neseniai teismas patenkino į jį besikreipusios bendrovės ieškinį. Tiesa, sprendimą vis dar galima apskųsti apeliaciniam teismui.

Eilės išaugs dvigubai–trigubai

Pasak K. Saniuko, po minėtos reformos eilės gauti paslaugą pailgės dvigubai–trigubai, nes nebus kur guldyti pacientų.

„Kai pradėjome triukšmauti, mus dabar gąsdina, kad visai centrą uždarys, sujungs mus su suaugusiaisiais. Apie pacientą šiuo atveju niekas negalvoja. Mums pavyko sukurti tokias sąlygas, kad tėvai galėtų gulėti su vaiku palatoje. Dabar teks statyti lovas ar dėti čiužinius ant grindų koridoriuje. Apie kokią sanitariją kalbėti? Tokiomis sąlygomis bus sunku užtikrinti apsaugą nuo infekcijos, tačiau kalti liksime mes, nes blogai prižiūrėjome. Arba kur vaikams po operacijos reikės judėti? Vietoj koridoriaus turės būti lovos.

Tuo tarpu į specializuotą ortopedijos skyrių keliasi Vaiko raidos centro dieninis stacionaras. Ateis vaikai pažaisti su mūsų specializuota įranga, skirta stuburo operacijoms, deguonies padavimo sistemomis, būklės sekimo aparatūra.

Vien mūsų dienos stacionaro įranga kainavo dešimtis milijonų litų. Taigi statome-naikiname, statome-naikiname. Beje, ir Vaiko raidos centras tuo nepatenkintas, nes jie turi savo atidirbtą sistemą, tam tikrą aplinką vaikams. Sako, pas juos visiškai prakiuręs stogas. Nesuprantu, kodėl negalima stogo perdengti, tai daugiausiai savaitės darbas. Dabar jeigu vieniems blogai, turi būti visiems blogai, užuot ieškojus sprendimo, kuris padarytų mažiausiai žalos“, – svarstė pašnekovas.

Vaiko raidos centras, BNS nuotr.

Medikai buvo atėję šiuo klausimu pasikalbėti su ministru, tačiau suprato, kad sprendimo jis atšaukti neketina. Pasak K. Saniuko dėl to labiausiai nukentės pacientai, kurie dėl savo negali laukti paslaugos ilgai.

„Esant įgimtai patologijai, vargiai galėsime jiems operacijas atlikti laiku, o jie pas mus gyvena, jiems nuolat reikia korekcinių operacijų. Mums sako, kad nebeguldytume konservatyviam gydymui, bet gydymas nėra vien tik operacijos. Kai reikia pritaikyti įtvarą, pacientą reikia ištirti, o tai užtrunka. Taip pat šiems paralyžiuoti vaikai dažnai turi ilgai negyjančių žaizdų ir jiems tenka pagulėti ligoninėje. Jau turėjome sustyguotą sistemą, pasiekėme, kaip turi būti pagal pasaulinius standartus, pasirodo, mūsų šalia to nereikia, nors Lietuvoje tokį skyrių turime tik vieną“, – aiškino centro vadovas.

Medikai jau kalba apie emigraciją

Medikus šimtu procentų palaiko jų pacientai, kurie parengė savo laiško versiją valdžios atstovams.

„Mes, vaikų su negalia tėvai, esame susirūpinę skubotomis pertvarkomis Vaikų ligoninėje. Vaikų ligoninės vadovybė planuoja sunaikinti vienintelį Lietuvoje specializuotą vaikų ortopedijos skyrių, kur gydomi ypač sudėtingą judėjimo negalią turintys vaikai. Vaikų ortopedijos skyriuje kasmet gydoma apie 1500 vaikų, atliekama iki 1000 operacijų.

Akivaizdu, kad ši reorganizacija nebuvo derinama su ligonių poreikiais, nėra paaiškinama jokiais logiškais sprendimais, nes šio skyriaus uždarymas, ligonius perkeliant į kitas, mūsų vaikams gydymui ir priežiūrai netinkamas patalpas itin pablogins mūsų vaikų gydymo sąlygas, ypač nukentės tie, kuriems reikalinga reguliari ortopedo priežiūra ir daugkartinės operacijos“, – teigiama laiške, kurį pasirašė net kelios pacientų organizacijos.

Spina bifida ir hidrocefalija asociacijos narė Viktorija Danisevičienė, auginanti dukrą, kuriai nuo gimimo paralyžiuota apatinė kūno dalis, teigė, kad šiame centre per metus lankosi du–tris kartus. Periodiškai dukrai būtinos ne tik operacijos, bet ir tam tikros procedūros ir priežiūra. Šeima gyvena ne Vilniuje ir negali važinėti iš namų kasdien vien tik į procedūras.

„Naujas sprendimas – tiesiog pasityčiojimas iš mūsų neįgalių vaikų. Po paskutinės operacijos šiuo metu gulime 10 savaičių ir patikėkite – visas skyrius pilnas. Tokių ilgalaikių pacientų, kaip mes, gal šeši iš 25 vaikų. Sumažinus skyrių per pusę, kitiems vaikams liktų daugiausiai septynios lovos, o kito tokio skyriaus Lietuvoje nėra. Jau dabar, kad čia pakliūtume, laukiame mažiausiai du mėnesius, o kai būna operacijų įkarštis, tenka palaukti ir keturis mėnesius.

Kai neliks tiek lovų, gydytojų taip pat tiek nereikės. Jau girdėjome juos kalbant, kad važiuos operuoti kur nors kitur. Su tokia kvalifikacija gydytojai darbą tikrai nesunkiai susiras užsienyje. Jie taip ir sako: „Mes neprapulsime, bet ką jūs darysite?“ Jiems plaukai šiaušiasi nuo to, į kokią situaciją įstumiami mes, pacientai. Šį skyrių visą laiką globojo amerikiečiai, gydytojai važiavo mokytis į Ameriką, amerikiečiai važiavo čia kartu konsultuoti ir operuoti, visos slaugytojos apmokytos dirbti būtent tokiame skyriuje, nes tokiems pacientams reikia ypatingos priežiūros. Dabar norima viską išdraskyti“, – piktinosi pašnekovė.

Pacientai: jei ministerija naikiną paslaugą, tegu apmoką ją užsienyje

Moteriai net baisu pagalvoti apie tai, ką reikės daryti, jeigu dukrai prireiks skubios pagalbos.

„Pavyzdžiui, mano dukrai įdėti implantai į nugarą, kurie bet kada gali sulūžti. Arba išniro vaikui koja ir sulūžo implantas. Jį keisti reikia čia ir dabar. Ministras prašo tokioje situacijoje pakentėti pusmetį? Įsivaizduoju, kad tokiu atveju gulėti reikėtų koridoriuje. Jau ir dabar mamos miega ant sudedamų lovų arba ant grindų, kai skyrius perpildytas. Mat kai vaikas turi negalią, vienas iš tėvų jį turi prižiūrėti visą parą.

BNS nuotr.

Jeigu ministerija žada sumažinti skyrių, tegu pasako, ką gali mums pasiūlyti. Ar tiesiog sumažins lovų skaičių ir „viso gero“? Estijoje tokios operacijos nėra atliekamos, bet Estija visiškai apmoka tokias operacijos Vokietijoje arba Lenkijoje. Tuomet mums irgi teks rinktis ES valstybes ir ten važiuoti operuoti. Tačiau tegu ministerija, prieš uždarydama skyrių, mums dabar pasako, kad apmokės mums operacijas. Žiūrėsime, jei ministras neįsiklausys į mūsų argumentus, pasišnekėjome su asociacijos tėvais, kad važiuosime visi su vaikais, sustosime ir neleisime nieko išvežti ir uždaryti. Toks įspūdis, kad grįžtame į sovietinius laikus“, – svarstė V. Danisevičienė.

Jos manymu, tokias paslaugas Lietuvoje reikėtų ne mažinti, o kaip tik plėsti, kadangi iš tiesų turime puikius specialistus. Taip pritrauktume sveikatos apsaugos lėšų ir iš kitų šalių. Esą jau ir dabar visos mokamos palatos užgultos, tai rodo, kad toks poreikis yra.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, paprašyti pakomentuoti šią situaciją ir priimtą sprendimą, į 15min klausimus pirmadienį neatsakė.