Lietuvoje

2018.01.30 10:14

Prezidentės patarėjas po R. Karbauskio teiginių: politikai turi būti atsparesni kritikai

ELTA2018.01.30 10:14

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimai, apie jo atžvilgiu vykdomas patyčias, nėra pagrįsti, teigia prezidentės vyriausiasis patarėjas Mindaugas Lingė. 

M. Lingė „Žinių radijui“, komentuodamas R. Karbauskio teiginius, kad per muzikinius apdovanojimus M.A.M.A. „valstiečių“ lyderiui paleistos kritikos strėlės yra patyčios, teigė, kad labai svarbu nepasiklysti sąvokose ir apibrėžimuose. 

„Žiūrint į patyčių sąvoką, tai ji apima vieną būtiną veiksnį – tai yra psichologinės ar fizinės jėgos persvaros turėjimą. Jeigu viena pusė turi tokią persvarą ir ji ją naudoja silpnesniojo atžvilgiu, terorizuojant, tyčiojantis, smurtaujant – tai yra patyčios“.

Anot prezidentės vyriausiojo patarėjo, R. Karbauskio atveju kalbama daugiau apie kritiką ir teisę laisvai reikšti įsitikinimus, nei apie patyčias. Todėl sąvokos „patyčios“ apskritai nebūtų tikslinga naudoti. Ypač, pabrėžė M. Lingė, kai politikai kalba apie patyčias savo atžvilgiu. 

Prezidentės patarėjas akcentavo, kad kritika valstybės pareigūnams yra Konstitucijos ginama teisė. „Yra 33 Konstitucijos straipsnis. Yra buvusių daug konstitucinių išaiškinimų, pradedant nuo Europos Žmogaus Teisių Teismo, kuris yra labai aiškiai pasakęs, kad politiko kritikos ribos yra gerokai platesnės, negu eilinio žmogaus“, – kalbėjo M. Lingė. 

Anot jo, Lietuvos teismai taip pat turi suformavę praktiką, kad viešasis asmuo turi pakęsti ir toleruoti jo atžvilgiu skelbiamą kritiką, kuri privataus žmogaus aspektu galėtų būti vertinama kaip garbės ar orumo pažeidimas. Tačiau politikai, M. Lingės teigimu, kaip stipresnioji pusė, turėtų demonstruoti didesnį atsparumą.

Praėjusį penktadienį per vykusius muzikinius apdovanojimus M.A.M.A. kritikos iš muzikos atlikėjų susilaukė R. Karbauskis. Per grupės „G&G Sindikatas“ pasirodymą jis buvo pavaizduotas klouno veidu.

Reaguodamas į šį įvykį R. Karbauskis savo feisbuko paskyroje rašė, kad tokiu būdu jam išreikšta kritika buvo patyčios. Pabrėždamas, kad tokia pasirinkta kritika jam poveikio nepadarys, bet neigiamai paveiks vaikus ir paauglius. „Jiems tai matant televizijos ekranuose ima atrodyti, jog patyčios yra normalu. Jie mato, kaip rimti dėdės ant didelės scenos patyčių pagalba demonstruoja savo „kietumą“. Liūdna, jog Lietuvoje vis dažniau suaugusieji nesupranta, kaip jų elgesys veikia vaikus ir jaunimą“, rašė R. Karbauskis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.